Przejdź do treści

10 różnic między NIM a NIĄ

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiety mają lepszy węch i widzą więcej kolorów. U mężczyzn zwykle później niż u kobiet pojawiają się zmarszczki. Pomiędzy organizmami kobiet i mężczyzn jest sporo różnic, które da się wytłumaczyć naukowo.

Nie chodzi o powielanie stereotypów i podkreślanie międzypłciowych odmienności. Oto 10 różnic między organizmami kobiet i mężczyzn, które wynikają z budowy naszych organizmów. Z uzasadnieniem!

Kobiety mają lepszy węch

Żaden męski nos nie może się równać z kobiecym powonieniem, zwłaszcza gdy ona jest w trakcie owulacji. Kobieta potrafi wyczuć feromony i zapachy podobne do woni piżma. Jednak nie robi tego świadomie. Roberto Lent z Institute of Biomedical Sciences na uniwersytecie w Rio de Janeiro przeprowadził badania dotyczące męskiego i damskiego powonienia.

W ich trakcie poddał pośmiertnym testom mózgi 7 mężczyzn i 11 kobiet. Wszyscy byli powyżej 55. roku życia, byli zdrowi i nie wykonywali zawodu związanego ze zmysłem powonienia. W każdym z mózgów policzono liczbę komórek odpowiedzialnych za węch. Efekt? Przeciętnie kobiety miały aż 43 proc. więcej tych komórek!

Mężczyźni widzą mniej kolorów

Kobiety mają większe zróżnicowanie czopków w siatkówce oka (odpowiadają za widzenie w jasnym świetle, rozróżnianie szczegółów i widzenie barw). Dzięki temu ona opisuje barwy bardziej szczegółowo. On użyje ogólnych określeń – niebieski, czerwony, ona zaś zauważy fuksję, kremowy, liliowy, turkusowy. Różnica w czopkach w siatkówce to nie wszystko.

Naukowcy z Brooklyn and Hunter Colleges z uniwersytetu w Nowym Jorku przeprowadzili doświadczenie na kobietach i mężczyznach z bardzo dobrym wzrokiem, które wykazało, że mężczyźni potrzebują więcej czasu na określenie koloru, który im pokazano. Przeprowadzili też doświadczenie, które polegało na pokazaniu badanym pasków – jasnych i ciemnych w poziomie lub w pionie, naprzemiennie, tak, że obraz migotał. Badani mieli za zadanie wybrać kolor, który widzieli. Mężczyźni poradzili sobie z tym gorzej. A profesor Israel Abramov dowiódł też, że panom jest znacznie trudniej odróżnić odcienie zielonego i niebieskiego.

Kobiety są cieplejsze

A dokładnie chodzi o skórę. Dzieje się tak za sprawą żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu – które powodują rozwój tkanki łącznej i zwiększają ukrwienie skóry. Dzięki temu skóra kobiet jest cieplejsza.

Tłuszcz a masa ciała

Kobiety nie powinny trenować na siłowni równie ciężko co mężczyźni. Kobieta ważąca dokładnie tyle co mężczyzna, biegnąc w tym samym tempie albo wykonując takie samo ćwiczenie, i tak musi w to włożyć więcej pracy. To dlatego, że kobiece ciało zawiera większą zawartość tkanki tłuszczowej niż męskie – o blisko 10 proc.

Ciało mężczyzn średnio składa się w 40‒50 proc. z mięśni, u kobiet to 25‒30 proc. Niezła różnica! Jest związana między innymi z testosteronem – męskim hormonem, który odpowiada za przyrost masy mięśniowej. W trakcie intensywnego treningu ważne jest też oczywiście serce i jego praca. Pojemność serca pań jest 10‒15 proc. mniejsza niż u panów, więc mniej krwi jest tłoczone do naczyń krwionośnych. Serce kobiet musi bić szybciej, żeby zaopatrzyć ciało w składniki odżywcze i tlen.

Kobiecy a męski rausz

Jesteś kobietą? Nie próbuj ścigać się z kolegami na imprezie w ilości wypitego alkoholu. Zawsze będziesz na straconej pozycji i odcierpisz swoje bardziej niż oni. Kobiety szybciej się upijają, a efekt upojenia alkoholowego dłużej się utrzymuje.

Po części jest to związane z dehydrogenazą, enzymem, który metabolizuje alkohol w organizmie. Badania przeprowadzone przez „New England Journal of Medicine” wykazały, że kobiety mają prawie o połowę mniejsze stężenie tego enzymu. Dlatego ta sama dawka alkoholu zadziała na nie szybciej.

Kobiety łatwiej uczą się języków

Związane jest to z dwiema rzeczami. Obszar w mózgu odpowiedzialny za zdolności językowe jest większy u kobiet niż u mężczyzn, mimo że żeński mózg jest średnio o 15 proc. mniejszy od męskiego. Ale jest jeszcze coś. „Funkcje językowe u mężczyzn są powiązane z jedną półkulą ‒ lewą. U kobiet natomiast nauka języka aktywuje obszar w obu półkulach” – twierdzi dr Martha Bridge Denckla, naukowiec z Kennedy Krieger Institute w USA.

Edyta Zając

Mężczyźni lepiej grają w szachy

Prawie wszyscy arcymistrzowie to mężczyźni. Czy to oznacza, że męskie umysły lepiej radzą sobie z naukami ścisłymi jak matematyka? Niektórzy naukowcy próbowali tłumaczyć męską dominację w szachach presją społeczną wywieraną na kobiety, która zniechęcała je do nauki i mistrzowskiego opanowania tej gry.

Na szachowy talent składa się jednak kilka czynników – zdolność przestrzennego myślenia, zdolność koncentracji pod presją czasu, chęć konkurowania i „instynkt zabójcy”, czyli pragnienie wygrania za wszelką cenę. Te cechy są bardziej domeną mężczyzn. Choć trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w tej dziedzinie kobiety gonią mężczyzn, więc może wkrótce tego rodzaju uzasadnienia staną się nieaktualne…

Kobiety są mniej narażone na zawał serca…

…ale tylko do pewnego wieku. Chodzi o estrogen. Ten żeński hormon chroni przed schorzeniami układu naczyniowo-sercowego, czyli, krótko mówiąc, dba o serce. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie. Jednak według dr Beth Abramson z Toronto estrogen sprawia, że kobiety są mniej narażone na ryzyko zawału serca do momentu menopauzy: „Zmiany hormonalne związane z okresem menopauzy powodują, że to ryzyko wzrasta i wtedy doganiamy pod tym względem mężczyzn”. Dlatego na choroby serca kobiety zapadają średnio dziesięć lat później niż mężczyźni.

Mężczyźni mają grubszą skórę

Dojrzewający chłopiec zwykle będzie narzekać na o wiele większe problemy z cerą i na intensywniejszy trądzik niż jego koleżanki. Dzieje się tak dlatego, że kobieca skóra jest bardziej sucha od męskiej i ma mniejszą tendencję do wydzielania łoju. Właśnie to ostatnie głównie przyczynia się do ostrzejszego trądziku. Winne są temu męskie androgeny.

Panie natomiast narażone są na wcześniejsze pojawienie się zmarszczek – ich skóra nie dość, że jest bardziej sucha, to jest zdecydowanie cieńsza – w żeńskim naskórku znajduje się przeciętnie około 20 warstw komórek, w męskim aż 30.

Kobiety i mężczyzn różni empatia

„Mężczyźni nastawieni są na empatię działania, a kobiety bardziej na rozumienie, towarzyszenie drugiej osobie. Ciekawe jest to, że kobiety wydają się tak samo zdolne do empatii wobec osób, które postępują wobec nich uczciwie, jak wobec tych nieuczciwych. I tym różnią się od mężczyzn” – tłumaczy Olga Wiankowska, psycholog, psychoterapeuta z Pracowni Psychologii Praktycznej. Kiedy koszmarna szefowa zostanie zwolniona, kobieta może jej współczuć, za to mężczyzna raczej uzna: „Ma, na co zasłużyła”.

W badaniach nad empatią kobiet i mężczyzn stwierdzono, że w mózgach mężczyzn obserwujących doznawanie bólu przez osobę, która postąpiła wobec nich nie fair, następuje niewielka aktywacja w obszarach odpowiedzialnych za empatię, za to wysoka w układzie nagrody. Można to rozumieć jako satysfakcję z ukarania osoby, która była wobec nich nieuczciwa.

U kobiet różnica między aktywacją miejsc zaangażowanych w empatię podczas obserwowania osoby uczciwej i nieuczciwej była znikoma i nie stwierdzono u nich aktywacji układu nagrody. Na różnice w odczuwaniu empatii wpływają między innymi neurony lustrzane – a w kobiecym mózgu jest więcej istoty szarej w obszarze właśnie tych neuronów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: