Przejdź do treści

Umów się bez stresu na badanie. ABC pierwszej wizyty u ginekologa

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po co iść do ginekologa? Takie pytanie zadaje sobie część młodych kobiet, które jeszcze nigdy nie były u tego specjalisty. Spróbujmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości i zastanowić się, jaki jest cel wizyty oraz jak się do niej przygotować.

A jak „A po co mi to?”

Co jakiś czas słychać o akcjach profilaktycznych, przypominających o konieczności wykonywania cytologii – i bardzo słusznie, bo jest to badanie, które uratowało i uratuje jeszcze niejedno życie. Cytologia pozwala wykryć stany zapalne, nadżerki czy stan przedrakowy, czyli stan tuż przed rozwinięciem nowotworu. Kobiety, u których wykryje się chorobę na wczesnym etapie, mają niemal stuprocentową szansę na wyleczenie. Brzmi nieźle, prawda? Jednak mamy kłopot, by się zebrać, umówić na wizytę, a potem na nią faktycznie pójść. W szczególności trudno jest zapisać się po raz pierwszy, skoro nic nie boli i nie ma nic niepokojącego. Zadajemy sobie wtedy pytanie – po co?

Pierwsza wizyta jest trochę po to, żeby się zapoznać. Wcale nie musi oznaczać od razu badania ginekologicznego – może, ale nie musi. Im szybciej pójdziesz do ginekologa, tym wcześniej poznasz, jak działa rejestracja w danej przychodni, zobaczysz, jak wygląda gabinet, i poznasz lekarza, czyli osobę, do której w przyszłości będziesz przychodzić regularnie (a przynajmniej tak powinno być). Zatem warto rozważyć pierwszą wizytę już w wieku kilkunastu lat, aby nawiązać kontakt z lekarzem i przyzwyczaić się do nowego miejsca. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie umówić się na wizytę przed rozpoczęciem współżycia, by skorzystać z fachowej porady dotyczącej metod antykoncepcji czy też w sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy. Gabinet ginekologa to również najlepsze miejsce, by dowiedzieć się więcej na temat fizjologii, prawidłowej higieny miejsc intymnych, metod planowania rodziny czy też chorób przenoszonych drogą płciową.

Dr Wojciech Falęcki siedzi na łóżku szpitalnym w sali szpitalnej. W tle sprzęty i półki z lekami.

F jak Formalności

Od czego zacząć? Najłatwiej jest podpytać osoby, które dobrze znasz i które, na podstawie swojego doświadczenia, pomogą wybrać najlepszego specjalistę. Oczywiście można też poszukać opinii o gabinetach ginekologicznych i lekarzach w internecie, jednak trudno ocenić wiarygodność wszystkich wpisów, dlatego dobrze jest zasięgnąć rady kogoś bliskiego: mamy, siostry czy też przyjaciółki. Sam proces zapisów na wizytę może się nieznacznie różnić w zależności od miejsca oraz od tego, czy wybierzemy bezpłatną wizytę, czy wizytę prywatną (czyli płatną). W obu przypadkach potrzebny będzie numer PESEL, zatem wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty. Korzystając z usług państwowej placówki, czyli umawiając się na bezpłatną wizytę, będziemy musieli udowodnić, że mamy ubezpieczenie zdrowotne. Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy – na podstawie numeru PESEL za okazaniem dokumentu tożsamości (jeżeli nasze dane były poprawnie wprowadzone do systemu). Drugi sposób to okazanie jednego z nadal obowiązujących papierowych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. zaświadczenia z zakładu pracy. Trzeci – złożenie pisemnego oświadczenia o prawie do świadczeń (można to zrobić podczas rejestracji, jeśli naszych danych nie ma w systemie, a wiemy, że jesteśmy ubezpieczeni).

P jak Przygotowanie do wizyty

Na początku musimy wybrać odpowiedni czas względem cyklu menstruacyjnego. Najlepsza pora na wizytę u ginekologa to mniej więcej pierwsze dziesięć dni od dnia zakończenia miesiączki. Mowa tu oczywiście o sytuacji, kiedy chcesz, by podczas wizyty lekarz wykonał badania. Należy również pamiętać, by nie używać dezodorantów, pudrów lub płynów do higieny intymnej, a jedynie podmyć się delikatnym mydłem, najlepiej bezzapachowym. Jeżeli już rozpoczęłaś współżycie, to warto przez 2-3 dni przed wizytą zrezygnować ze stosowania leków w globulkach, które mogłyby wpłynąć na wydzielinę śluzową i zaburzyć wynik analizy, w razie gdyby konieczne było pobranie próbki do badania. Często mówi się również o odpowiednim stroju, ale tak naprawdę dla lekarza nie ma to znaczenia, chodzi wyłącznie o komfort pacjentki. Kobiety często zakładają do ginekologa sukienki lub spódnice, dzięki czemu czują się swobodniej, bo po zdjęciu bielizny łatwiej zakryć okolice intymne. W gabinetach są zazwyczaj ręczniki papierowe, więc jeśli przyjdziesz na wizytę ubrana w spodnie, możesz śmiało z nich skorzystać, jeżeli będziesz chciała się zakryć. Większość kobiet zastanawia się również nad koniecznością depilacji. Tutaj ponownie wybór należy do pacjentki i zależy od jej komfortu – dla lekarza nie ma to znaczenia.

W jak Wizyta

Cel pierwszej wizyty u ginekologa może być nieco inny dla każdej kobiety. Jedna osoba zapisze się, aby poznać lekarza i uzyskać kilka informacji, druga, aby otrzymać receptę na leki antykoncepcyjne, a trzecia w celu wykonania badania ginekologicznego. Niezależnie od tego, co będzie powodem twojej pierwszej wizyty, musisz pamiętać, że lekarz na początku przeprowadzi z tobą wywiad, podczas którego zapyta o przybliżoną datę pierwszej miesiączki, czas trwania cyklu, datę ostatniej miesiączki, regularność krwawień i ewentualne dolegliwości, dlatego warto mieć ze sobą kalendarzyk miesiączkowy. Lekarz może również zapytać o przebyte choroby, przyjmowane leki, historię chorób w rodzinie oraz to, czy rozpoczęłaś współżycie płciowe, w jakim wieku i ilu partnerów miałaś. Wszystkie te pytania są ważne, a odpowiedzi na nie mają wpływ na ocenę stanu zdrowia oraz dalsze postępowanie. Należy pamiętać, że szczera odpowiedź pacjenta jest podstawą dobrej diagnozy lekarza, co dotyczy wszystkich wizyt, nie tylko tych u ginekologa. Wizyta u specjalisty jest najlepszym momentem, by zadać wszelkie pytania i rozwiać swoje wątpliwości. Pamiętaj, że lekarz jest po to, aby pomóc, i nie powinien oceniać twoich zachowań. Jeśli natomiast poczujesz się niekomfortowo, możesz w każdej chwili wyjść z gabinetu i umówić się na wizytę do innego specjalisty.

Wokół wizyty u ginekologa krąży wiele mitów, co nie pomaga młodym osobom w podjęciu decyzji o zapisaniu się do lekarza. Wiele kobiet czeka ze swoją pierwszą wizytą aż do momentu, kiedy rozpoczną współżycie płciowe lub będą planowały ciążę. Wtedy może być nieco trudniej, bo nie są one przyzwyczajone do kontaktu i rozmowy z ginekologiem. Niestety, zazwyczaj chodzimy do lekarza, gdy coś nas niepokoi, boli, dzieje się coś dziwnego. Warto jednak przełamywać te stereotypy, bo im swobodniej będziemy się czuć w gabinecie ginekologa, tym chętniej będziemy wykonywać regularne badania, które są podstawą do wczesnego wykrywania wielu chorób i zapobiegania im.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.