Przejdź do treści

Co ty wiesz o serach? Przedstawiamy gatunki serów i mówimy, z czym to się je

Co ty wiesz o serach? Lindsay Moe/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miękkie, twarde, ostre, łagodne… Do kanapki, do wina, do makaronu, jako przekąska. Bierzemy na ząb popularne gatunki serów i sprawdzamy, z czym to się je.

Ser kozi twaróg

Z mleka koziego, rzadko powoduje nietolerancję czy alergię, zalecany zatem dla osób wrażliwych na mleko krowie, łatwostrawny, bogaty w białko. Delikatny, kremowy, kwaskowaty, o lekko wyczuwalnym smaku mleka koziego. Idealny z miodem i tymiankiem, podany z owocami na śniadanie, choć w wersji wytrawnej z suszonymi pomidorami też sprawdzi się znakomicie.

Gouda

Łagodny ser żółty, smak pełny mleka, nieco maślany, dość słony, z nutami kwaskowatości. Ser o dużej zawartości tłuszczu i cholesterolu, ale ma także dobrą zawartość idealnie przyswajalnego wapnia, cynku, selenu. Ser nadaje się do zapiekanek, tart, a także idealnie pasuje do piwa typu lager lub witbier.

Oscypek

Prawdziwy oscypek powinien zawierać 60% mleka owczego, a 40% mleka krowiego z Polskiej Rasy Czerwonej. Ser bardzo dobrej jakości, wytwarzany w naturalny sposób. Bogatszy w wapń, cynk, żelazo, witaminę A i B12 niż tradycyjne sery krowie. Jest to ser słony, z wyraźnym posmakiem wędzenia, zwarty, o lekko skrzypiącej strukturze. Dobrze smakuje w połączeniu z jajecznicą i oczywiście klasycznie – z dodatkiem żurawiny.

Kobiety bez diety

Camembert

Łagodny, z ostrym smakiem pleśni na wierzchu, a w środku ze śmietankowo-kremową konsystencją. Nie poleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym ze wzglądu na obecność bakterii Listeria monocytogenes. Zawiera jednak sporo cynku odpowiedzialnego za odporność organizmu, stan włosów, skóry i paznokci. Dobrze komponuje się z gruszką i orzechami, powidłami, konfiturami malinowymi lub figowymi. Idealne wino: Beaujolais Nouveau.

Pleśniowy Blue

Ostry, wyraźny, piekący, z dobrze wyczuwalnym metalicznym posmakiem, z grzybową nutą. Ser kruchy, słony, wysokokaloryczny, bardzo tłusty, zalecany do spożycia w małych, degustacyjnych ilościach. Nadaje się do sałatek warzywno-owocowych, jako dodatek do quiche.

Ser koryciński

Delikatny, łagodny, śmietankowy, mokry, o mniejszej zawartości tłuszczu niż dojrzałe sery, lekkostrawny, zwykle z różnymi dodatkami, jak kozieradka, czarnuszka, orzech włoski, czosnek niedźwiedzi. Idealnie smakuje z pieczoną papryką, jako dodatek do kanapki z salsą pomidorową i bakłażanem, dobrze komponuje się z konfiturami pomarańczowymi.

Bryndza

Najczęściej owcza, ale także kozia i krowia, ostra, pikantna, słona i dość kwaśna. To biały ser o mniejszej zawartości tłuszczu niż sery żółte, lżej strawny, stanowiący dobre źródło białka. Polecany osobom nielubiącym zwykłego twarogu, wspaniale zestawia się z dżemem z czarnej porzeczki.

Parmezan

To bardzo dojrzały ser, twardy, ziarnisty, o dość pikantnym, ale przyjemnym smaku. Leżakując przez kilka lat, nabiera smaku, traci dużo wody, dlatego też jest bardzo intensywny, tłusty, z dużą zawartością białka i wapnia. Jest wysokokaloryczny, ale ze względu na jego ostry smak wystarczy niewielka ilość, by podkreślić smak potrawy. Dobrze pasuje jako dodatek do sałatek krojony w cienkie plastry, utarty jako dodatek do makaronów, w postaci koszyczka może spełniać funkcję naczynia. Idealnie zestawia się z figami lub konfiturami pomarańczowo-figowymi, rzadziej jadany w czystej postaci.

Cheddar

Ser dojrzały, naturalnie bladożółty, zawsze z mleka krowiego. W smaku słodkawy, orzechowy, lekko kwaskowaty. Jest serem pełnotłustym, zwykle krojony w grube plastry, najlepiej delektować się nim bez dodatków, wówczas można wyczuć wszystkie jego smaki. Jednak nadaje się do tostów, krojony w kosteczkę do sałatek, podjadany do wina Merlot lub Cabernet.

Roquefort

Ser pleśniowy dojrzewający, z owczego mleka, kremowobiała barwa z zielonkawoniebieskim przerostem pleśniowym. Smak bardzo wyraźny, słony, ze specyficznym posmakiem pleśni, o delikatnej, rozpływającej się, kremowej konsystencji. Po zjedzeniu na długo pozostawia smak w ustach. Wystarczy zjeść mały okruszek, aby poczuć jego pełnię. To niestety ser tłusty, o wysokiej zawartości cholesterolu. Używany często do quichy, tart, wspaniale komponuje się z karmelizowaną w miodzie gruszką. A w suflecie w połączeniu z czekoladą daje ciekawe doznania smakowe. Nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym przez zawartość pleśni i używania do produkcji surowego mleka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: