Przejdź do treści

Makaron ryżowy – poznaj jego zalety i przetestuj prosty przepis

Festiwal makaronów: makaron ryżowy
Festiwal makaronów: makaron ryżowy Ania Włodarczyk | Strawberries from Poland
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Delikatny, neutralny w smaku, bezglutenowy, łatwy w przygotowaniu. Makaron ryżowy daje szerokie pole do popisów kulinarnych! My przyrządzimy go ze szparagami, z dodatkiem cytrynowego łososia ‒ lekko i wiosennie.

 

Makaron ryżowy – z czym podawać?

Makaron ryżowy występuje w dwóch głównych postaciach ‒ cieniutkich niteczek i grubych wstążek. Przygotowuje się go z białego bądź brązowego ryżu, który nadaje mu barwę (stąd białe lub brązowe nitki). Makaron ryżowy, podobnie jak jego kolega sojowy, jest delikatny, a można rzec, że nawet neutralny w smaku, dlatego doskonale współgra z większością produktów spożywczych. Tradycyjnie pojawia się w wyrazistych daniach kuchni chińskiej czy tajskiej, ale z powodzeniem przyjmuje także bliższe polskiemu podniebieniu smaki. Ze względu na delikatność świetnie pasuje do słodkich dań, np. truskawek ze śmietaną czy zup owocowych.

 

Ile kalorii ma makaron ryżowy?

Ponieważ makaron ryżowy przygotowywany jest z mąki ryżowej i wody, jest lekkostrawny, nie obciąża brzucha ‒ warto po niego sięgać, gdy mamy kłopoty żołądkowe. Jest on również niskokaloryczny ‒ 100 g ugotowanego makaronu ma około 100 kalorii, więc można go polecić osobom walczącym z nadwagą. Dla porównania: ta sama ilość ugotowanego makaronu pszennego to około 140 kalorii. Nasz bohater nie zawiera też cholesterolu. Makaron ryżowy jest więc dobrym substytutem pszennego. Z tego względu poleca się go osobom z celiakią, czyli nietolerancją glutenu.

 

Sernik lekki jak piórko

Makaron ryżowy i jego wartości odżywcze

Ryż jest istotnym źródłem potasu wzmacniającego układ krążenia, magnezu, który pozytywnie wpływa na koncentrację, cynku, żelaza, witamin z grupy B i E. Jeśli w sklepie mamy do wyboru makaron z brązowego i białego ryżu, lepiej wybrać ten pierwszy (o ile nie jesteśmy na lekkostrawnej diecie). Ma on więcej składników odżywczych, w tym błonnika, który sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni, i usprawnia procesy trawienia.

Aby makaron spełniał swoje właściwości odżywcze, musimy pamiętać o jego właściwym przygotowaniu. Rozgotowane, lepiące kluchy nie mają żadnych składników odżywczych, o walorach smakowych nie wspominając. Podobnie jak wszystkie inne makarony, również ryżowy przygotowujemy al dente ‒ powinien być jędrny i zwarty.

Przepis: makaron ryżowy ze szparagami i cytrynowym łososiem

Składniki:

– 2 porcje makaronu ryżowego (wstążek)
–  1 filet z łososia
– 1 łyżka sosu sojowego
– 1 cytryna
– 1/2 pęczka szparagów
– 1 łyżka posiekanych migdałów
– 1 łyżeczka masła
– 1 łyżeczka oleju rzepakowego
– sól i pieprz do smaku

Ocieramy skórkę z cytryny (uprzednio wyszorowanej). W misce mieszamy skórkę cytrynową, sok z 1/2 cytryny i sos sojowy. Zanurzamy w niej łososia. Następnie pozbawiamy szparagi twardych końcówek (ułamując je). Kroimy w kawałki o długości ok. 4 cm. Na dużej patelni rozgrzewamy masło i wrzucamy nań szparagi, ale bez główek ‒ te wrzucimy na koniec. Solimy szparagi, dodajemy pozostałą skórkę z cytryny i dusimy, aż nieco zmiękną. Na koniec dodajemy główki szparagów i dusimy jeszcze ok. 2 minut. Szparagi powinny być jędrne. Odstawiamy.

Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W tym czasie rozgrzewamy na patelni łyżkę oleju rzepakowego, gdy będzie gorący, układamy rybę skórą do dołu i smażymy 3‒4 minuty, w zależności od grubości ryby. Następnie przewracamy na drugą stronę i smażymy kolejne 2‒4 minuty. Gotowego łososia zdejmujemy z patelni i widelcem dzielimy na mniejsze cząstki. W misce mieszamy makaron, szparagi i łososia, posypujemy posiekanymi migdałami i podajemy.


Ania Włodarczyk – na co dzień prowadzi bloga Strawberries from Poland, na którym łączy swoje trzy największe pasje: pisanie, fotografię i kulinaria. I robi to po mistrzowsku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: