Przejdź do treści

Grypa żołądkowa u dzieci i dorosłych. Objawy i domowe sposoby

ból brzucha
Czy grypa żołądkowa jest grypą? Jak ją leczyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grypa żołądkowa to choroba, która wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Biegunka, wymioty, nudności – to dopiero początek listy objawów, które wywołuje tzw. jelitówka. Czy istnieją domowe sposoby, które pozwalają się z nią uporać? Ile trwa grypa żołądkowa i co należy przy niej jeść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz artykule. 

Czym jest grypa żołądkowa? 

Grypa żołądkowa, znana też jako grypa jelitowa, to choroba zakaźna. Można się nią zarazić zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową (np. pod wpływem zakażonej wody). Często przypomina ona zatrucie pokarmowe, co z kolei sprawia, że nierzadko jest błędnie diagnozowana. Ile trwa grypa żołądkowa? Zwykle od 5 do 7 dni. Jak długo chory zaraża nią inne osoby? Jak się okazuje, może to trwać nawet przez 2 tygodnie po tym, jak ustąpią objawy. 

Grypa żołądkowa – objawy 

Główne objawy grypy żołądkowej to: 

  • biegunka (często śluzowata i krwawa), 
  • silny ból brzucha, 
  • wymioty i mdłości, 
  • dreszcze, 
  • gorączka, 
  • bóle głowy, 
  • apatia, 
  • utrata łaknienia, 
  • odwodnienie organizmu (w niektórych przypadkach).

Przyczyny grypy żołądkowej 

Grypa żołądkowa to choroba, którą wywołują zazwyczaj wirusy, rzadziej natomiast pasożyty lub bakterie i ich toksyny. Jeśli chodzi o dorosłych, są to głównie norawirusy, natomiast w przypadku dzieci – rotawirusy. Oba te rodzaje wirusów przenikają do błony śluzowej jelita, a następnie ją niszczą, co z kolei wywołuje opisane wyżej dolegliwości. Warto dodać, że tego typu infekcja często rozprzestrzenia się niczym domino – zakażenie jednej osoby szybko powoduje zarażenie się kolejnych. Nierzadko można to zaobserwować w szkole, przedszkolu czy miejscu pracy. 

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

Grypa żołądkowa u dziecka 

Grypa żołądkowa u dzieci zazwyczaj ma łagodny przebieg, ale nie zawsze. Czasem konieczna jest hospitalizacja. Jeśli maluch zostanie zarażony rotawirusem, można zaobserwować u niego również spierzchnięte usta oraz zapadnięte oczodoły. Jego mocz ma z kolei ciemnożółty kolor. 

Grypa żołądkowa w ciąży 

Sama grypa żołądkowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Towarzyszące jej jednak dolegliwości, np. w postaci nasilonego odwodnienia, już tak. Odwodnienie powoduje zmniejszony przepływ krwi przez łożysko, co źle oddziałuje na dobrostan maluszka. Na dziecko może negatywnie wpływać również wysoka temperatura ciała, która w skrajnych przypadkach skutkuje nawet poronieniem. 

męska grypa

Leczenie grypy żołądkowej 

Jak leczyć grypę żołądkową? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie nie istnieją żadne leki na grypę żołądkową, które zabijałyby wirusy wywołujące to schorzenie. Choroba samoistnie przemija. Można jednak wdrożyć skuteczne leczenie działające na objawy, które ulży pacjentowi i pomoże mu szybciej wyzdrowieć. 

Leki na grypę żołądkową 

W przebiegu grypy żołądkowej można stosować leki przeciwbiegunkowe. Przykładowo, dorosłym rekomenduje się przyjmowanie loperamidu (wielofunkcyjnego organicznego związku chemicznego), który hamuje perystaltykę jelit – dzieci nie mogą go zażywać. Zarówno młodsi, jak i starsi pacjenci mogą stosować jednak diosmektyt (naturalny związek glinowo-krzemowy) oraz węgiel aktywny. Czasem, kiedy pojawia się ostra biegunka, zaleca się również probiotyki. 

Grypa żołądkowa – domowe sposoby 

Jeśli chodzi o omawianą chorobę, najważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Czy zatem można leczyć grypę żołądkową domowymi sposobami? Tak, nawadniając organizm wodą średniozmineralizowaną, naparami ziołowymi (z piołunu, rumianku, nagietka, melisy lub mięty) czy niezbyt mocną herbatą. Wszystkie płyny należy przyjmować w niewielkich porcjach, a dzienne spożycie powinno wynosić 2-2,5 litra. Z powodzeniem można przygotować również własny płyn elektrolitowy, składający się z:  

  • soku z cytryny,  
  • soli,  
  • wody,  
  • miodu. 
"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę

Dieta przy grypie żołądkowej – tabela 

Co jeść przy grypie żołądkowej? Zdecydowanie polecane są pokarmy lekkostrawne. Wskazane jest spożywanie kleików ryżowych, kaszek, kisielu, sucharków. Potrawy nie powinny być gorące. Po kilku dniach można już pokusić się o ryż, lekkie, nietłuste zupy, gotowaną marchew czy ziemniaki. Następnie włącza się owoce, takie jak banany lub jabłka, które dostarczają organizmowi sporo cennych witamin i minerałów. Warto dodać, że w przypadku intensywnej biegunki polecane jest spożywanie wywaru z owoców czarnej jagody. 

Niektóre osoby stosują na tę chorobę coca-colę, czego nie powinno się robić – niewskazane są bowiem w jej przebiegu żadne słodzone napoje. Warto też pamiętać, że głodówka jest absolutnie zakazana, ponieważ przyczynia się do niedoborów energetycznych. Nie należy pić przy tej chorobie również kawy czy alkoholu ani jeść pokarmów smażonych, czy grillowanych. 

  1. dzień  2. dzień  3. dzień  4. dzień  5. dzień 
  głodówka (u dorosłych), kaszki, kleiki, musy (u dzieci), duże ilości płynów  kleiki ryżowe, kaszki, sucharki, kisiel (z siemienia lnianego i owocowy), duże ilości płynów  lekkie, nietłuste zupy bez zaprawki, gotowany ryż, gotowane ziemniaki i marchew  jabłka, banany, czerstwe pieczywo pszenne  gotowane mięso, buraki, makarony pszenne, kefiry, jogurty, cukinia, ryby gotowane na parze 

 

Jak wzmocnić organizm po grypie żołądkowej? 

Kiedy objawy jelitówki ustąpią, nie można z dnia na dzień wrócić do normalnej diety. Stopniowo należy wprowadzać gotowane mięso, buraki, makarony pszenne, kefiry, jogurty, cukinię czy ryby gotowane na parze. Ważne, aby nie korzystać z mocnych, wyrazistych przypraw. To pozwoli jelitom na bezpieczną rekonwalescencję. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513295/ [dostęp: 28.06.23] 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518995/ [dostęp: 28.06.23]. 
  3. Orenstein R., Gastroenteritis, Viral, Encyclopedia of Gastroenterology 2020, s. 652–657. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.