Przejdź do treści

Olej kokosowy – jaki wybrać i gdzie kupić najlepszy?

Jak kupować olej kokosowy? Diana Kulenyuk/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej kokosowy stosujemy nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Można na nim smażyć i zmywać nim makijaż. Jaki olej wybrać do zastosowań kulinarnych, a jaki do kosmetycznych? Czy każdy olej kokosowy jest taki sam i ile powinien kosztować dobry olej kokosowy?

 

Jaki olej kokosowy wybrać?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przede wszystkim warto się zastanowić, jakie będzie zastosowanie oleju kokosowego w naszym domu. Olej kokosowy do smażenia może być rafinowany – ma wyższy punkt dymienia, a dodatkowo jest pozbawiony smaku i zapachu, przez co jest bardziej uniwersalny (pasuje do słodkich i wytrawnych potraw). Jeśli chcemy stosować olej kokosowy na włosy lub na twarz, lepiej wybrać nierafinowany, bardziej odżywczy i delikatnie pachnący kokosem. Olej kokosowy nierafinowany musi mieć wyraźne oznaczenie na opakowaniu. Oprócz słowa „nierafinowany” szukajmy także określeń „raw” (z angielskiego surowy), a także „virgin” lub „extra-virgin”.

Olej kokosowy rafinowany

Olej rafinowany jest pozbawiony zapachu, smaku, wybielany i oczyszczony w wysokiej temperaturze. Proces rafinacji może być przeprowadzony na różne sposoby. Większość rafinacji odbywa się z użyciem środków chemicznych, co może spowodować, że w oleju kokosowym znajdą się niezdrowe tłuszcze trans i będzie on niepotrzebnie utwardzony. Minusem rafinacji jest pozbawienie oleju kokosowego większości wartości odżywczych. To nadal roślinny olej, ale bez smaku, zapachu i także bez wielu mikroelementów, witamin.

Olej kokosowy / istockphoto

Olej kokosowy nierafinowany

Nierafinowany olej kokosowy łatwo poznać po tym, że ma kokosowy zapach. Nie może być on zbyt intensywny (tu jest ryzyko, że jego aromat został sztucznie wzbogacony), ale też nierafinowany olej kokosowy nie może być pozbawiony kokosowego aromatu (bo to z kolei oznacza, że został jednak rafinowany). Najlepszy olej ma delikatny smak i równie subtelny kokosowy zapach. Różnica jest również w wyglądzie. Olej rafinowany jest bardziej „suchy”, na jego powierzchni tworzy się siatka przypominająca wyglądem plastry miodu albo popękaną ziemię. Olej nierafinowany jest bardziej gładki i zwarty.

Gdzie kupować olejek kokosowy?

Olej kokosowy robi się coraz bardziej popularny. Kiedyś był drogi i trudno dostępny w wybranych sklepach ze zdrową żywnością. Dziś olej znajdziemy go w wielu supermarketach spożywczych (nikogo nie dziwi olej kokosowy na półkach takich sklepów jak Lidl czy Biedronka), a nawet w drogeriach. Olej kokosowy kupiony w sklepie popularnej sieci wcale nie musi być zły, warto jednak zwrócić uwagę na następujące sprawy:

  • w przypadku oleju kokosowego rafinowanego – jaką metodą był rafinowany? Czy używano w tym procesie chemii, czy na przykład pary wodnej. Zwykle producent chwali się, że w procesie rafinacji nie użyto środków chemicznych. Oznacza to, że rafinowany olej kokosowy też może być na swój sposób ekologiczny, i takiego warto szukać do kuchni.
  • w przypadku oleju kokosowego nierafinowanego – czy jest z ekologicznych upraw i ma delikatny kokosowy zapach (zbyt mocny może oznaczać, że olej został wzbogacony sztucznymi aromatami)
5 nieoczywistych zastosowań oleju kokosowego

Olej kokosowy – cena

Cena oleju kokosowego jest również uzależniona od tego, czy jest on rafinowany czy nierafinowany. Za olej kokosowy rafinowany zapłacimy od około 10 złotych za kilogram, do nawet 50 złotych, jeśli chcemy kupić produkt ekologiczny. W przypadku oleju kokosowego nierafinowanego różnice w cenach są jeszcze większe – od około 20 złotych za kilogram, do nawet ponad 100 złotych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: