Przejdź do treści

Jedzenie przed snem – czy naprawdę powinniśmy go unikać?

Jedzenie przed snem - czy naprawdę powinniśmy go unikać? Laura Chouette/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jedzenie przed snem jest niezdrowym nawykiem, a spożycie ostatniego posiłku zaleca się 2-3 godziny przed snem. Badania opublikowane w „Journal of Clinical Sleep Medicine” potwierdzają ‒ jakość jedzenia wpływa na jakość snu. Zaleca się wybieranie produktów bogatych w tryptofan, takich jak: orzechy, jaja, mleko, fasola, banany. Alkohol, słodycze, wysokobiałkowe produkty zaburzają jakość i długość snu. 

Przed pójściem spać niewarto serwować sobie trzydaniowej kolacji w ramach niezjedzonego obiadu. Wieczorem układ pokarmowy zwalnia, a to, co zjesz, będzie zalegać w jelitach. Badania opublikowane w „Journal of Clinical Sleep Medicine” w styczniu 2016 roku potwierdzają ‒ jakość jedzenia wpływa na jakość snu, a  osobom cierpiącym na bezsenność zaleca się dietę ułożoną przez dietetyka. Eksperci potwierdzają, że węglowodany na wieczór są lepsze niż białko i tłuszcz.

Co zjeść przed snem?

Ostatni posiłek przed snem jest ważny, ponieważ wiąże się z jakością snu. Warto wówczas wybrać produkty takie jak: jaja, mleko, orzechy, pestki dyni, fasolę, banany, miód. Produkty te zawierają tryptofan ‒ aminokwas wspomagający produkcję melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za rytm okołodobowy). Dodatkowo, tryptofan hamuje apetyt na słodkie, a cukier nie jest wskazany na dobry sen. Naukowcy z American Academy of Sleep Medicine określają, że dla dobrego snu ważny również błonnik, bo sprawia, że dłużej pozostajemy w fazie głębokiej snu.

kobieta w łóżku

Czego unikać, żeby dobrze spać?

Nie wszystkie produkty nasz organizm trawi tak samo, niektóre wymagają od niego więcej energii, zwłaszcza wieczorną porą. Produktami, których należy unikać przed snem są: słodycze, produkty typu fast food, pikantne i ciężkostrawne potrawy, a także wysokobiałkowych

Badania American Academy of Sleep Medicine udowadniają, że cukier, jedzony przed snem, powoduje wybudzanie się w nocy. Podobne konsekwencje niesie za sobą jedzenie fast food’ów, które dodatkowo nie ułatwiają zasypiania. Zawarty w nich tłuszcz zakłóca cykl snu, powodując zgagę i refluks. Tłuszcz wzmaga produkcję kwasu w żołądku i rozluźnia dolny zwieracz przełyku. Burger i frytki to najgorszy pomysł na nocną przekąskę.

Produkty wysokobiałkowe, np. kurczak nie jest dobrym pomysłem na kolację. Białko zwierzęce dłużej się trawi, a nocą proces ten zwalnia nawet o połowę. Alternatywą jest zjedzenie dużej ilości warzyw w stosunku do małej ilości kurczaka ‒ węglowodany i błonnik ułatwią trawienie kolacji.

Alkohol - czy możemy łączyć z lekami? Alkohol i jego wpływ organizm.

Napoje przed snem

Przed snem picie dużej ilości kawy, herbaty, coca coli dostarcza nam kofeiny, czyli pobudzenia. O ile, możemy pozwolić sobie na takie napoje w ciągu dnia, przed snem nie są one wskazane.

Kieliszek wina na dobranoc? Naukowcy z University of Missouri School of Medicine udowodnili, że alkohol zaburza fazy snu, powoduje, że łatwiej się wybudzamy w nocy i obniża jakość wypoczynku. Alkohol wypity godzinę przed pójściem do łóżka zakłóca drugą połowę snu, a ten wypity tuż przed snem nie pozwala zasnąć, bo pierwsza reakcja na drinka to raczej pobudzenie niż senność. Inni badacze z Melbourne School of Psychological Sciences Sleep Laboratory przeprowadzili testy z użyciem EEG, badając fale mózgowe ludzi śpiących po spożyciu alkoholu.

Uczeni zauważyli jednoczesną podwyższoną aktywność fal delta (występujących w najgłębszej fazie) oraz alfa, które zazwyczaj nie występują podczas normalnego snu, za to można je wykryć podczas zwykłej aktywności mózgu lub odpoczynku. Skołowany organizm nie wie, czy ma spać, czy działać. W efekcie budzimy się zmęczeni, nawet jeśli przespaliśmy osiem godzin.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: