Przejdź do treści

Kręgosłup masz tylko jeden

Kręgosłup masz tylko jeden
Kręgosłup, zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Boli cię kręgosłup? Nie jesteś sam. Podobny problem dotyczyć może nawet 80 proc. ludzi. Bóle kręgosłupa to plaga XXI wieku. Im szybciej zastosujesz osiem zasad zdrowego kręgosłupa, tym większa szansa, że znajdziesz się w tych 20 proc. szczęśliwców.

Kręgosłup potrafi boleć strasznie. To ból, który wyłącza z życia. Najważniejsze jest, by tych objawów nie bagatelizować, w nadziei, że „samo minie”. Nie minie, a nawet będzie jeszcze gorzej, jeśli nie zaczniesz o kręgosłup dbać. Od dzisiaj. Oto osiem zasad zdrowego kręgosłupa.

Badaj się

Samokontrola to podstawa. Jeśli problemy z kręgosłupem nie ustępują od dwóch–trzech tygodni, trzeba zgłosić się do specjalisty i przeprowadzić badanie, najlepiej za pomocą rezonansu magnetycznego, które pozwoli wykryć przyczynę przedłużających się dolegliwości – radzi dr n. med. Krzysztof Suszyński, adiunkt Katedry Fizjoterapii WSB w Dąbrowie Górniczej. Wiele osób, aby pozbyć się bólu, decyduje się na wizytę u kręgarza. Ostrożnie! Niedawne badania opublikowane w „British Medical Journal” pokazują, że nie warto ryzykować. Nastawianie kręgosłupa może skutkować poważnymi powikłaniami. A jeśli już przynosi ulgę, to na krótko.

Śpij w odpowiedniej pozycji

Przy bólu kręgosłupa najlepiej spać w pozycji embrionalnej. – Ulgę może przynieść również użycie poduszki w kształcie półksiężyca. Wkładamy ją między kolana i przytulamy do klatki piersiowej. Równie dobrze można wykorzystać zwinięty koc – radzi dr Suszyński. Poduszka ortopedyczna może być używana. Jeżeli jednak doskwiera nam ból, szczególnie na tle neurologicznym, to wyprofilowana poduszka może nawet zaszkodzić. Materac, na którym śpimy, powinien być średniej twardości.

Nie wstawaj gwałtownie z łóżka

Jeśli zrywasz się rano w pośpiechu, to w najlepszym przypadku możesz sobie zafundować naciągnięcie mięśnia. Lepiej wstawać spokojnie. Wcześniej należy się porządnie rozciągnąć, nie odrywając żadnej części ciała od materaca. Rano kręgosłup często boli najbardziej. – Postępujemy wtedy tak, jak – mówiąc fachowym językiem – przy pionizacji pacjenta, czyli najpierw powoli opuszczamy podudzia z łóżka, z wyprostowanymi plecami podnosimy się i siadamy. Opieramy się o jedno kolano, a następnie płynnym ruchem, jeśli nie ma zawrotów głowy, wstajemy. Gwałtowne wstawanie prawdopodobnie zaostrzy dolegliwości – mówi dr Suszyński.

Nie pochylaj się, tylko kucaj

Podnoszenie ciężkich rzeczy to ogromny wysiłek dla kręgosłupa, dlatego koniecznie trzeba zastosować się do tych zasad. Absolutnie nie wolno podnosić ciężarów, pochylając się, tylko przykucając, z wyprostowanymi plecami. To, co podnosimy, należy trzymać jak najbliżej tułowia.

Siedź poprawnie

Prowadzimy siedzący tryb życia, niestety. Ale skoro już żyjemy, siedząc, to przynajmniej róbmy to dobrze. Poprawne siedzenie to wyprostowana postawa, pośladki i górna część pleców dosunięte do oparcia krzesła. Łokcie oparte o biurko. Niewskazane jest zakładanie nogi na nogę, podkulanie czy podnoszenie wyżej niż biodra. Do korygowania wad postawy lekarze zalecają m.in. siadanie na specjalnych dyskach wypełnionych powietrzem. Przydatne będą również klękosiady (ergonomiczne krzesełka do długotrwałej pracy siedzącej), a nawet piłka do ćwiczeń, która wykorzystana jako siedzenie pomaga wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. I złota zasada – najrzadziej co godzinę robimy przerwę w siedzeniu i rozciągamy mięśnie. Dotyczy to również jazdy samochodem.

Zrezygnuj ze szpilek

Nawet dwucentymetrowy obcas może być wyrokiem dla kręgosłupa. Częste noszenie wysokich obcasów powoduje, że kręgosłup wygina się w odcinku lędźwiowym w stronę brzucha. Inne wady związane z tym nawykiem to skolioza, skrzywienie boczne oraz zmiany w obrębie miednicy – jedno biodro wyżej, drugie niżej. Buty dobre dla kręgosłupa to buty sportowe, z grubą, amortyzującą podeszwą i dopasowane. Jeśli buty są zbyt luźne, przytrzymujemy je palcami, co w rezultacie również prowadzi do kłopotów z postawą.

Ćwicz z głową

Najlepszy sport dla kręgosłupa to gimnastyka i pływanie. Regularne! Ale jeśli boli, lepiej nie wybierać ćwiczeń samodzielnie, tylko porozmawiać z lekarzem o tym, jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy.

Schudnij

Coraz częstszą przyczyną problemów z kręgosłupem jest nadwaga – nasz fundament musi przecież to wszystko dźwigać. Pod wpływem nadmiaru kilogramów przesuwa się środek ciężkości ciała, co obciąża kręgosłup, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Ta zasada zdrowego kręgosłupa wymaga pracy: począwszy od właściwych ćwiczeń po odpowiedni jadłospis.

Dieta powinna być urozmaicona. Składniki, które są dobre dla kości, będą również dobre dla kręgosłupa. Przede wszystkim należy spożywać produkty bogate w wapń, a także w cynk, magnez i chrom. Witamina D zapobiega krzywicy, a witamina B12 chroni układ nerwowy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.