Przejdź do treści

Co to jest homeopatia? Czy to skuteczna forma leczenia?

Co to jest homeopatia? Czy to skuteczna forma leczenia, czy oszustwo? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Homeopatia to metoda leczenia wywodząca się z medycyny alternatywnej. Podczas gdy tradycyjne podejście zakłada leczenie objawów patologii, homeopaci uważają, że stosowanie środków naturalnych wywołujących takie same lub podobne objawy działa leczniczo, a więc jest to przeciwstawne podejście. Czy homeopatia faktycznie działa? A może wyrządza więcej szkód niż pożytku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Homeopatia – co to za metoda leczenia?

Homeopatia została wymyślona przez Samuela Hahenmanna, niemieckiego lekarza. Do użytku wprowadził ją pod koniec XVIII w. W założeniu jest to metoda leczenia, która ujmuje organizm człowieka w sposób holistyczny, czyli całościowy. Wykorzystuje ona rozcieńczone substancje naturalne, które mają wykazywać działanie lecznicze, przy czym zakłada się, że im bardziej rozcieńczony jest dany środek, tym silniejsze jest jego działanie homeopatyczne.

Jak działa homeopatia? Czy jest bezpieczna?

Jak działa homeopatia? „Leki”, które wykorzystują specjaliści z tej dziedziny, to tak naprawdę rozcieńczone substancje naturalne, co zostało opisane wyżej. Homeopaci twierdzą, że ta metoda działa według zasady „podobne leczy podobne”, wyzwalając wrodzone reakcje organizmu na uzdrawianie. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli jakiś czynnik powoduje konkretny objaw u osoby chorej, to należy u niej zastosować rozrzedzoną substancję, która podobnie działa na człowieka zdrowego. Doskonałym przykładem mogą być tutaj łzawiące oczy, czyli objaw rozmaitych chorób narządu wzroku, przeziębienia, ale również reakcji alergicznej. Homeopata może w takiej sytuacji zaproponować leczniczo rozcieńczony wyciąg z cebuli, który według założeń metody pobudzi naturalne mechanizmy obronne i tym samym doprowadzi do złagodzenia symptomów.

Do tej pory nie potwierdzono badaniami skuteczności działania homeopatii, a przypadki, w których doszło do wyleczenia jakiegoś schorzenia, uważa się za efekt placebo. Sama terapia nie jest też jednak niebezpieczna, o ile pacjent nie rezygnuje jednocześnie z konwencjonalnego leczenia.

FDA (ang. Food and Drug Adimistration) ostrzega jednak, że środki homeopatyczne nie podlegają takim kontrolom jak leki, a więc pomimo zapewnień, iż są one mocno rozcieńczone, w niektórych badanych przez organizację próbkach stwierdzono obecność substancji czynnych, a więc mogących wyrządzić szkodę pacjentowi. Jak zatem uniknąć ryzyka? Jeżeli zdecydujesz się na leczenie homeopatyczne, korzystaj jedynie ze sprawdzonych, dobrze zbadanych oraz polecanych środków.

Homeopatia – leki, jak powstają?

Homeopaci nie wykorzystują tak naprawdę leków, a jedynie rozcieńczone substancje naturalne. Aby taki środek miał działanie homeopatyczne, należy go rozcieńczyć w dużej ilości wody lub alkoholu, a następnie wstrząsnąć. Według osób korzystających z tej metody takie działanie sprawia, iż w cieczy tworzy się „odcisk energetyczny” pierwotnej substancji. Taki środek ma pobudzić energię życiową lub uzdrawiającą, co prowadzi do aktywacji procesów samoleczenia.

Homeopatia – porady praktyczne. Na co najczęściej się ją stosuje?

Jak wspomniano, homeopaci wyznają podejście holistyczne do pacjenta, a więc terapię dobierają indywidualnie nie tylko ze względu na objawy, ale także wiek, płeć czy inne czynniki. Nie decyduj się na nią w poważnych przypadkach, które zagrażają życiu czy podczas ciężkich w przebiegu infekcji. Także matki karmiące piersią oraz kobiety w ciąży nie powinny na sobie testować środków homeopatycznych. Kiedy natomiast można spróbować?

Homeopatia na zatoki i kaszel

Homeopatia na katar i mająca poprawić ogólny stan zatok jest dość popularna, ponieważ dolegliwości związane z nieżytem nosa dotyczą dużej liczby osób. Homeopatia na kaszel jest równie często wykorzystywana. Z czego to wynika? Wymienione objawy występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Często mają związek z alergiami, ale także ze złymi warunkami życia, np. suchym powietrzem albo z zanieczyszczeniami. W takich sytuacjach klasyczne leki nie pomagają złagodzić objawów, a lekarze nie są w stanie ustalić medycznej przyczyny.

Czy warto stosować homeopatię? Zanim zaczniesz…

Kiedy chorujesz, a konwencjonalna medycyna nie potrafi znaleźć przyczyny ani rozwiązania stale nawracających infekcji, nie ma nic dziwnego w tym, że szukasz pomocy w innych źródłach. Pamiętaj jednak, że podstawą zdrowia jest regularny ruch oraz zdrowa dieta. Jeżeli nie zadbasz o to, co dostarczasz każdego dnia do organizmu oraz zaniedbasz aktywność fizyczną, nawet najlepsi specjaliści nie będą w stanie poprawić twojej odporności. Dlatego, zanim umówisz się do homeopaty, popraw swoje codzienne nawyki, bo one są najważniejsze.

 

Bibliografia:

  1. https://health.clevelandclinic.org/what-is-homeopathy/ [dostęp 22.10.2023].
  2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/homeopathy [dostęp 22.10.2023].
  3. Fisher P., Homeopathy and intellectual honesty, Homeopathy 2017, vol. 106, iss. 4, pp. 191-193.
  4. Grams N., Homeopathy – where is the science?, EMBO reports 2019, 20(3): e47761.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.