Przejdź do treści

Top 10 produktów chroniących przed rakiem

Top 10 produktów chroniących przed rakiem IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co jeść, aby uniknąć raka? Oto nasza lista dziesięciu produktów o najsilniejszych właściwościach przeciwnowotworowych.

Siemię lniane

Te małe brązowe nasionka rzadko goszczą na naszych stołach. To duża strata, bo są świetnym źródłem błonnika, kwasów omega-3 i przeciwutleniaczy o nazwie lignany. Te ostatnie wpływają pozytywnie na nasz układ hormonalny, dlatego chronią przed niektórymi rodzajami nowotworów, np. rakiem piersi i prostaty.

Kilka dużych badań wykonanych przez zespół Lilian Thomson z Uniwersytetu w Toronto wykazało, że zarówno ziarna, jak i olej, a także wyselekcjonowane związki z siemienia działają hamująco na rozwój nowotworów. Co więcej, w badaniach na myszach pokazano, że dieta bogata w siemię lniane jest skuteczna w zapobieganiu przerzutom. Nasiona możemy dodawać do sałatek, twarogu, past i muesli.

Herbata i kawa

O ile siemię lniane jest stosunkowo mało popularne w naszej diecie, o tyle kawa i herbata to u nas codzienność. W profilaktyce antyrakowej są równie ważne. Badania dowodzą, że chronią przed niektórymi nowotworami.

Na łamach pisma „American Journal of Clinical Nutrition” przeczytamy, że codzienne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o ponad 30 procent! To zasługa flawonoli i flawanonów (przeciwutleniaczy) zawartych w tym napoju. Są prace, które podobne właściwości przypisują zielonej herbacie. Na przykład badanie przeprowadzone przez ekspertów z Instytutu BioMed w Los Angeles dowiodło, że aktywny związek herbaty EGCG przerywa metabolizm komórek nowotworowych, dzięki czemu wolniej się one namnażają i giną.

W prewencji ważne miejsce zajmuje też kawa. Spożywana codziennie o 14 proc. zmniejsza ryzyko raka wątroby (badanie Continuous Update Project). To prawdopodobnie zasługa tego, że składniki „małej czarnej” zapobiegają stanom zapalnym oraz uszkodzeniom DNA komórek.

Pomidory

Sezon na świeże pomidory w pełni, więc tym bardziej w żadnej kuchni nie powinno ich zabraknąć. Wyróżnia je szczególnie wysoka zawartość likopenu, kolejnego ważnego antyoksydantu, czyli związku zapobiegającego uszkodzeniu zdrowych komórek.

Czereśnie na talerzu

Kapustowate

Chińczycy zauważyli niedawno, że istnieje związek miedzy zwiększonym stężeniem izotiocyjanianów w moczu (czynny związek w warzywach kapustowatych) a zmniejszonym ryzykiem raka piersi. Podobną zależność odkryto w przypadku raka pęcherza i prostaty, a nawet płuca. Na tej podstawie eksperci doszli do wniosku, że im częściej jemy warzywa z tej grupy (kapustę, brokuły, brukselkę), tym rzadziej chorujemy na raka. Sulforafan – to ten związek zawarty w kapustowatych ma najsilniejsze działanie przeciwnowotworowe. Ale najwięcej mają go kiełki brokułów!

Ziarna i pestki

Selen, „pierwiastek męskości” występujący w ziarnach i nasionach, także chroni przed niektórymi nowotworami. Choć znajduje się w wielu produktach, to więcej jest go w regionach, gdzie gleby są w selen zasobniejsze. Nasze polskie ziemie niestety są ubogie w ten pierwiastek, dlatego powinniśmy jeść jak najwięcej pełnoziarnistych produktów, ziaren słonecznika, pestek dyni i roślin strączkowych oraz innych produktów bogatych w selen.

Pierwiastek ten chroni przed rakiem dzięki licznym funkcjom, które pełni w organizmie. Jest składową enzymów, w tym antyoksydacyjnej peroksydazy glutationowej chroniącej zdrowe komórki organizmu przed uszkodzeniem. Poza tym poprawia zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji, bierze udział w powstawaniu naturalnych komórek obronnych przed rakiem i blokuje działanie prozapalnej prostaglandyny. W badaniach zaobserwowano, że najwięcej korzyści z selenu czerpią mężczyźni. Nie zauważono, by wpływał na raka piersi. Jednak w przypadku obu płci selen wykazywał działanie ochronne przed groźnym rakiem jelita i płuc.

Mleko i jego przetwory

Zarówno w mleku, jak i jego przetworach, ale również w rybach, znajduje się duża ilość witaminy B12 – ważnej dla zachowania „stabilności genetycznej” i biorącej udział w procesach naprawczych DNA. Dzięki tym właściwościom możemy śmiało zaliczyć produkty mleczne do diety profilaktycznej w chorobach nowotworowych.

Zielone liściaste warzywa

Szpinak, sałata czy rukola są od dawna znane z tego, że mogą chronić przed rakiem. To zasługa zawartego w nich kwasu foliowego. Związek ten bierze udział w procesach naprawczych DNA, więc potrzebuje go każdy z nas, a nie tylko ‒ jak część osób niesłusznie uważa ‒ kobiety w ciąży. Jego niedobór grozi uszkodzeniami materiału genetycznego, co może być pierwszym krokiem do powstania komórek rakowych. Stąd zjadanie zielonych warzyw kilka razy w tygodniu to podstawa diety antyrakowej.

Jagody

Jagody wyróżniają się spośród owoców intensywnym zabarwieniem, ale i największym zasobem antyoksydantów: antocyjanów, katechin, kwercetyny, kemferolu i innych flawonoidów – związków zwalczających wolne rodniki. Poza tym w jagodach znajdziemy resweratrol – znany przede wszystkim jako najzdrowszy składnik czerwonego wina. Zjadanie kilka razy w tygodniu garści tych smacznych owoców wystarczy, by wykorzystać pełnię ich ochronnych właściwości – uważają uczeni z University of Alabama w Birmingham, którzy badali zastosowanie jagód w walce z rakiem.

Kurkuma

Spore badania ekspertów z University of California z wykorzystaniem ludzkiej śliny dowiodły, że kurkuma potrafi zahamować rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w przypadku raka mózgu. Podobne właściwości wykazuje w przypadku innych nowotworów, np. raka piersi. Ta przyprawa, będąca składnikiem curry, w Azji stosowana jest w lecznictwie od stuleci, głównie jako środek przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy, a także jako preparat przyspieszający gojenie się ran.

Czosnek

Zjadanie dwa razy w tygodniu surowego czosnku może nawet o połowę zmniejszyć prawdopodobieństwo, że zachorujemy na raka płuca – zdradza publikacja w „Cancer Prevention Research”. Chińscy naukowcy z prowincji Jiangsu na podstawie badań z udziałem niemal 6 tys. osób (w tym chorych na raka płuca) dowiedli, że nawet w przypadku palaczy to ryzyko może być niższe o jedną trzecią, jeśli osoby jedzą warzywo regularnie. Czosnek, podobnie jak cebula, zawiera silne związki organosiarkowe i bardzo możliwe, że to one mają właściwości chroniące przed namnażaniem komórek rakowych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.