Przejdź do treści

Jak zlikwidować worki pod oczami?

Oczy kobiety
Worki pod oczami - jak je zniwelować? Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cienie i worki pod oczami to częsty defekt estetyczny, dotyczący osób w różnym wieku. Kiedy pojawiają się worki pod oczami? Przyczyny są zróżnicowane – od niewyspania, poprzez niewłaściwą pielęgnację skóry wokół oczu, aż po niektóre schorzenia. Jak pozbyć się worków pod oczami ? Domowe sposoby czy profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej?

Cienie i wory pod oczami – przyczyny to stres, zmęczenie i niewyspanie

Cienka skóra pod oczami jest delikatniejsza oraz bardziej przezroczysta (w tym miejscu ma około pół milimetra grubości, a w innych okolicach około dwóch). Na dodatek wraz z upływem lat – co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym – staje się jeszcze bardziej cienka, znika też podściółka, jaką tworzy podskórna tkanka tłuszczowa. Wszystko to może sprzyjać pojawieniu się worków i cieni pod oczami. Nic dziwnego więc, że naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez skórę, a za sprawą odbijania światła nadają skórze pod powiekami kolor od niebieskiego czy sinego (najczęściej) przez zielonkawy do brązowego. Ten odcień zależy od wyjściowej barwy skóry: czy jest jaśniejsza, czy ciemniejsza. Często bywa tak, że stwierdza się rodzinne występowanie cieni i worków pod oczami. Przyczyny są wówczas związane z predyspozycjami genetycznymi. Jeśli więc winowajcą jest cienka skóra i geny, dlaczego robią się wory pod oczami i sińce pod oczami pod wpływem zmęczenia lub niewyspania?

Kiedy ciało jest zmęczone, organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu – hormonu, którego zadaniem jest dostarczenie energii potrzebnej do przetrwania trudnych chwil. Kortyzol m.in. zwiększa objętość krwi tłoczonej przez naczynia – również te w okolicach oczu. Gdy naczynia stają się większe, są też bardziej widoczne.

Worki pod oczami są problemem często towarzyszącym cieniom (choć mogą również występować samodzielnie). Od czego wory pod oczami pojawiają się najczęściej? Zazwyczaj worki pod oczami są wynikiem wiotczenia skóry wokół oczu, zatrzymywania płynów w organizmie oraz przemieszczania się tłuszczowej podściółki, które to procesy postępują wraz z wiekiem. Za worki pod oczami, podobnie jak za utratę jędrności owalu twarzy, odpowiada też grawitacja – wiotka skóra uwidacznia worki pod oczami. Przyczyny zatrzymywania płynów w organizmie mogą być natomiast różne: gorące i wilgotne warunki atmosferyczne, zmieniająca się gospodarka hormonalna, za mało snu lub za dużo soli w codziennej diecie, a także spanie na brzuchu (znów chodzi o grawitację!). Jak widać, istnieje wiele czynników powodujących worki pod oczami. Jak zlikwidować ten defekt zależy od tego, jaka jest przyczyna jego powstania.

Cienie i wory pod oczami – przyczyny zdrowotne

Niektóre schorzenia mogą sprzyjać pojawieniu się takich zmian wokół oczu jak opuchlizna, sińce i worki pod oczami. Przyczyny są bardzo zróżnicowane. Choroba, której często towarzyszą worki i cienie pod oczami to alergia, zwłaszcza gdy towarzyszy jej swędzenie oraz zaczerwienie oczu. Znacznie rzadziej worki pod oczami są oznaką ogólnoustrojowej choroby (np. problemów z wątrobą), ale wtedy towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości. Także zaburzenia krążenia mogą sprzyjać powstaniu obrzęków i worków pod oczami. Przyczyny to także anemia, niedoczynność tarczycy, choroby nerek, nadciśnienie czy choroby pasożytnicze.

O ile cienie i worki pod oczami nie są symptomami poważniejszych schorzeń, można zrobić wiele, aby zmniejszyć ich widoczność. Wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny worków pod oczami? Jak usunąć worki pod oczami? Warto wypróbować polecane poniżej skuteczne metody na usuwanie cieni i worków pod oczami.

Worki i cienie pod oczami u dziecka – przyczyny

Każdy rodzic, który zauważy niepokojące zmiany w wyglądzie okolic oczu dziecka, zastanawia się, co oznaczają cienie pod oczami u dziecka. Przyczyna może być błaha – zwykłe niewyspanie. Jeśli jednak dziecko wysypia się, a mimo to pojawiają się worki i cienie, co oznaczają sińce i worki pod oczami? Przyczyny, które warto wziąć pod uwagę to alergie, anemia z niedoboru żelaza, choroby pasożytnicze, a znacznie rzadziej – choroby nerek lub układu krążenia.

Jak zniwelować worki pod oczami?

Walka z workami pod oczami wymaga uwzględnienie tego, dlaczego powstają worki pod oczami. Przyczyny zdrowotne powinny być wyeliminowane. Jak usunąć wory pod oczami, które towarzyszą alergii? Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy uczulenia, takie jak zaczerwienione oczy, kichanie i katar, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty. Gdy od razu zastosujesz preparaty przeciwalergiczne (np. antyhistaminowe), jesteś w stanie uniknąć budzenia się z opuchniętymi powiekami. Przy skłonnościach do alergii stosuj do pielęgnacji okolicy oczu produkty zawierające jak najmniej składników aktywnych – zminimalizujesz ryzyko podrażnień i alergii kontaktowych.

Worki pod oczami – jak pielęgnować skórę?

Skóra pod oczami jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, wymaga zatem odpowiedniej pielęgnacji. Zmywaj makijaż, bo pozostawienie go na noc sprzyja podrażnieniom i obrzękom. Chroń delikatną skórę pod oczami przed promieniowaniem UV. Uwaga: większość filtrów występujących w kremach przeciwsłonecznych zawiera podrażniające oczy substancje. Dlatego stosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie do skóry pod oczami lub chroń ją za pomocą okularów przeciwsłonecznych oraz kapeluszy z dużym rondem. Czym zlikwidować worki pod oczami? Wybierz odpowiedni krem: dermatolodzy polecają nowoczesne kosmetyki zawierające retinol albo witaminę C lub, bardziej tradycyjne, z aloesem.

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Worki pod oczami – domowe sposoby

W pielęgnacji okolic oczu warto sięgać po domowe receptury kosmetyków. Jeśli martwią cię worki i cienie pod oczami, domowe sposoby szczególnie godne polecenia to okłady umożliwiające rewitalizację skóry oczu, dzięki czemu mniej widoczne są worki i sińce pod oczami. Domowe sposoby o potwierdzonej skuteczności to:

  • okłady z ogórka
  • ciepłe okłady z torebek herbaty
  • okłady z lodu
  • okłady ze świetlika
  • okłady z arniki górskiej
  • okłady z miłorzębu japońskiego
  • okłady z oczaru wirginijskiego

Wypróbowałaś te sposoby, ale nadal masz wory pod oczami? Co robić, aby pozbyć się problemu? Spróbuj trzymać krem pod oczy w lodówce – zimno obkurczy naczynka krwionośne i zredukuje opuchliznę. Nasącz płatki kosmetyczne zimną kawą i wykonaj okłady kofeinowe. Zrób maseczkę z ubitego białka jaja. Każda z tych metod to skuteczny sposób na cienie pod oczami.

Worki pod oczami a dieta

Alkohol wysusza cały organizm, a więc i skórę. Wysuszona skóra staje się jeszcze bardziej przejrzysta i wiotka, sprawiając, że cienie i worki są jeszcze bardziej widocznie. Podobnie jak alkohol, wysuszająco na skórę działa palenie papierosów. Na dodatek ten nałóg powoduje szybsze starzenie się, a więc i skóra wokół oczu prędzej traci elastyczność. Papierosy zawierają wiele toksycznych substancji powodujących ponadprogramowe podrażnienie oczu. Jak zmniejszyć worki pod oczami? Rzucić palenie!

Postaraj się o dietę bogatą w kolagen – białko występujące w mięśniach, kościach, skórze i ścięgnach. Wraz z upływem lat jego poziom spada, co powoduje m.in. utratę elastyczności skóry. Bogate w kolagen są mięsne galaretki oraz zupy gotowane na kostnym wywarze.  Pamiętaj o antyoksydantach, które neutralizują wolne rodniki oraz spowalniają starzenie się skóry. Witamina C wspomaga syntezę kolagenu, ujędrniając skórę i uszczelniając naczynka krwionośne.

Jak zlikwidować worki pod oczami? Wyrzuć z diety sól! Sól sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie, a tym samym – powstawaniu obrzęków i worków pod oczami. Przyczyny to kumulowanie się płynów w obrębie twarzy, co może skutkować powstania nieestetycznych worów pod oczami. Jak się pozbyć problemu? Staraj się nie dosalać potraw lub zastępować sól ziołami (np. majerankiem, tymiankiem czy rozmarynem). Unikaj też gotowych dań oraz półproduktów: są zwykle bogate nie tylko w sól, ale również w tłuszcz.

Agnieszka Kobyłka-Dziki

Cienie i wory pod oczami – zabiegi kosmetyczne

Co zrobić z workami pod oczami w gabinecie medycyny estetycznej? Jednym z nowocześniejszych zabiegów likwidujących cienie pod oczami jest przeszczep w tę okolicę własnej tkanki tłuszczowej. Za pomocą wyjątkowo cienkich igieł wstrzykuje się śródskórnie w problematyczny obszar mikrodrobinki tłuszczu (microlipofiling). Pozbyciu się worków służy też operacja plastyczna powiek (blepharoplastyka) polegająca na wycięciu nadmiaru skóry i nierównomiernie rozłożonej tkanki tłuszczowej. Mniej inwazyjnym zabiegiem jest pozbycie się złogów tłuszczowych tworzących worki za pomocą lasera, fal radiowych lub ultradźwiękowych. Jeśli przyczyną pojawiania się worków pod oczami jest zatrzymywanie wody w organizmie, zaleca się zabiegi kosmetyczne lub z obszaru medycyny estetycznej, które poprawiają mikrokrążenie. Co na sińce pod oczami sprawdzi się jeszcze w gabinecie medycyny estetycznej? Ostrzykiwanie okolicy oczu kwasem hialuronowym nawilża skórę i zmniejsza widoczność przeświecających przez nią naczynek krwionośnych.

Bibliografia:

Vrcek I., Ozgur O., Nakra T., Infraorbital dark circles: A review of the pathogenesis, evaluation and treatment; J Cutam Aesthet Surg 2016, Apr – Jun, 9(2)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.