Przejdź do treści

Palisz? Zobacz, co się stanie, gdy rzucisz palenie

iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Organizm pozbawiony używki w postaci papierosa bardzo się zmienia. Piszemy szczerze o tym, co ci się stanie, gdy przejdziesz w tryb niepalenia… Godzina po godzinie. Rok po roku.

Wytrzymasz 20 minut bez papierosa? To licz się z tym, że już po tym czasie twój puls zacznie wracać do normy, nie pozostanie to bez wpływu na twoje samopoczucie, pracę serca, wewnętrzny rytm. A 8 godzin? Dasz radę? Po takim czasie abstynencji „grozi” ci obniżenie o ponad połowę stężenia nikotyny i tlenku węgla we krwi. Ale spokojnie, nie zostaniesz z pustymi rękami. Zamiast tego w naczyniach krwionośnych pojawi się więcej tlenu – więcej życiodajnego gazu dotrze do twojego mózgu, dłoni, skóry, serca. Jesteś na to gotowy? Daj sobie dwie doby bez papierosa. Osiągniesz etap wyeliminowania tlenku węgla z organizmu. A płuca zaczną oczyszczać się ze śluzu i innych zanieczyszczeń związanych z paleniem papierosów. To nie wszystko. Uważaj. Zmysły będą szaleć! Lepiej poczujesz smak jabłka i zapach ulubionych perfum – zmysły „odbudowują się” zaledwie po 48 godzinach od ostatniego papierosa. Po tym czasie nikotyna ostatecznie wyprowadzi się z twojego organizmu. Po 72 godzinach wciąż nie będziesz tą samą osobą. Zacznie ci się łatwiej oddychać. To zasługa tego, że oskrzela, przyduszone wcześniej papierosowym dymem, odczują ulgę, zrelaksują się, pójdą na zasłużony urlop po latach ciężkiego kieratu w smogu. Wzrośnie poziom energii.

Dla wytrwałych jest coś więcej. Między 2 a 12 tygodniem od ostatniej randki z papierosem poprawi się działanie całego układu krążenia. A w czasie od 3 do 9 miesiąca zniknie kaszel palacza, świszczący oddech i inne problemy z oddychaniem – funkcja płuc poprawi się o ok. 10%. W tym czasie ryzyko chorób serca będzie u ciebie o połowę mniejsze niż u twoich znajomych, którzy nadal palą… Po kolejnych 10 latach bez nikotyny o połowę zmniejszą się również szanse, że zabije cię rak płuc. Zaś po 15 latach twoje serce stanie się wolne: prawdopodobieństwo, że dostaniesz zawału będzie dokładnie na tym samym poziomie co u osoby, która nie paliła nigdy!

Albo…

Możesz dalej zasilać szeregi tych 28 proc. Polaków wypalających średnio 15 papierosów dziennie (jak podaje Komisja Europejska), i po prostu zaakceptować fakt, że przez najbliższe 20 lat wypalisz nawet 260 000 zł (nie licząc wydatków na leczenie), do tego pożyjesz pewnie jakieś 10-20 lat krócej, kończąc powoli z powodu raka płuc lub choroby serca.

Twój wybór.

Więcej o tym, co zyskasz, gdy przestaniesz palić, możesz znaleźć np. na stronie brytyjskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.