Przejdź do treści

Jest ci zimno i nie masz siły? Oto napar imbirowy na rozgrzewkę

Napar imbirowy
Zdjęcie: masz.talerz | www.masztalerz.tumblr.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zimą nasz organizm potrzebuje porządnej rozgrzewki. Szybko marzniemy i ‒ niestety ‒ łatwo się przeziębiamy. Do jedzenia dodajemy korzenne przyprawy, takie jak cynamon, anyż czy kardamon. Dlaczego nie dodać ich do napoju?

My od kilku lat wykorzystujemy te przyprawy do naparu, który uratował niejeden zakatarzony wieczór. Bazą mikstury jest świeży korzeń imbiru. Właściwości zdrowotne tej rośliny znane są od bardzo dawna. Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Ułatwia trawienie, łagodzi mdłości i bóle miesiączkowe, dba o jamę ustną. Polepsza krążenie krwi, przez co rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym uchodzi za afrodyzjak.

Drugim składnikiem naparu jest mielony cynamon. Oprócz tego, że pięknie pachnie i kojarzy się z ciastem cynamonowym, także leczy. Jest to najstarsza przyprawa świata, która znalazła swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w medycynie. Cynamon ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, czyli pomaga utrzymać formę w okresach nasilonych przeziębień. Przyspiesza przemianę materii, poprawia proces trawienia, reguluje pracę nerek ‒ czyli oczyszcza organizm i pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

 

Natomiast lecznicze właściwości anyżu sprawiają, że jest on wykorzystywany w zwalczaniu wielu schorzeń, głównie przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Ma również działanie antybakteryjne. Anyż polecany jest także jako środek zwalczający problemy związane z układem pokarmowym. Pobudza apetyt oraz reguluje procesy trawienne.

Kolejno pod lupę bierzemy kardamon, który podobnie jak anyż pobudza apetyt i zwalcza problemy trawienne. Ma właściwości antybakteryjne. Natomiast jagody jałowca mają nietypową rolę ‒ zarówno przyczyniają się do nadawania specyficznego charakteru potrawie poprzez swoje zdolności odświeżające, jak i uwydatniają smak całej potrawy. Dzięki dużej ilości garbników i terpenów owoce jałowca korzystnie oddziałują na układ pokarmowy, pobudzają przemianę materii i regulują pracę jelit.

 

A na koniec goździki, które są prawdziwą leczniczą bombą. Liczne związki przeciwutleniające oczyszczają organizm z toksyn, usuwają wolne rodniki. Dzięki nim spowolniony zostaje proces starzenia się organizmu i zmniejsza się ryzyko powstawania nowotworów. Za sprawą własności dezynfekujących goździki wzmacniają układ odpornościowy i likwidują szerzące się w organizmie infekcje.

Nic lepszego na zimowy wieczór nie znajdziecie!

Napar imbirowy

Zdjęcie: masz.talerz

Napar imbirowy – składniki:

– 300 g świeżego imbiru
– 1 łyżka zmielonego cynamonu
– garść kardamonu
– garść goździków
– pół garści jagód jałowca
– pół garści czerwonego pieprzu
– 4 litry wody

Napar imbirowy – do podania:

– miód
– kilka plasterków pomarańczy
– kilka plasterków cytryny

Napar imbirowy – przygotowanie:

Imbir pokrój w nieregularne plastry, dodaj wszystkie przyprawy (można je wcześniej porozgniatać w moździerzu). Całość zalej wodą. Zagotuj i doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień tak, aby napar lekko bulgotał, i gotuj przez 1,5‒2 godziny. Pozostaw do ostygnięcia i przecedź przez sito. Powstałą esencję można przechowywać w szczelnie zamkniętych butelkach w lodówce. Przed podaniem podgrzej 100 ml naparu, dodaj kilka plastrów cytryny, pomarańczy i jeśli lubisz słodszą wersję – także miód. Całość podgrzej, przelej do filiżanki i uzupełnij zagotowaną wodą.

masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracującychz organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: