Przejdź do treści

Wpływ odżywiania na trening

Wpływ odżywiania na trening
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeżeli chcemy poprawić swoje wyniki sportowe, musimy przestrzegać pewnych zasad żywieniowych. To jasne, że nie da się osiągnąć sukcesu, dzięki „śmieciowemu” jedzeniu. Na co więc zwrócić uwagę?

Odpowiednia dieta czy plan żywieniowy jest strategią, która może cię wyróżniać na tle osób trenujących podobnie, ale jedzących znacznie gorzej. To paliwo, dzięki któremu jesteśmy w stanie dawać z siebie 100% na każdym treningu i odpowiednio się zregenerować przed kolejną sesją treningową. Z doświadczenia wiem, że największym problemem jest dopasowanie odpowiedniej ilości pełnowartościowego pożywienia do codziennego trybu życia. Dlatego musimy zatroszczyć się o to, aby codziennie dostarczać wystarczającej liczby kalorii.

Sportowe odżywianie to nie tylko posiłek przed– i potreningowy, ale cały zaplanowany cykl żywieniowy. To pewnego rodzaju logistyka, którą musimy rozpatrywać indywidualnie, bo przecież nie każdy z nas ma możliwość i czas jeść pięć posiłków dziennie, robić codzienne zakupy czy gotować. Dlatego też, aby nasze postanowienia były realne i możliwe do wprowadzenia w życie, należy je starannie zaplanować.

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że trawienie to dość długi proces. Z badań wynika, że potrzebujemy ok. 2,5-3 godzin, aby strawić posiłek. Jeżeli jednak jest on bogaty w tłuszcze i błonnik, ten proces się wydłuża. Dlatego też warto mieć stałą porę treningów. Trzeba tak zaplanować posiłek, by dał nam „power”, a nie zalegał w żołądku (przez co będziemy czuli dyskomfort i znużenie). Nie warto więc jeść tuż przed sesją treningową lub zawodami sportowymi.

W czasie treningu lub zawodów układ pokarmowy pracuje wolniej, dlatego nie jest zalecane przyjmowanie pokarmu w postaci stałej. Aby jednak dostarczać energii, najlepiej zjeść posiłek w postaci płynnej, dzięki czemu organizm łatwiej go przyswoi. Popularne wśród zawodników są sportowe napoje izotoniczne lub węglowodanowe (takie, które mają polimery glukozy). Ich główną funkcją jest uzupełnianie utraconego płynu i zapobieganie odwodnieniu. Stosować je powinny osoby, które trenują ponad godzinę (warto przyjmować je wówczas w trakcie treningu). Jeśli zapasy glikogenu są niskie już na początku treningu lub rywalizacji sportowej (np. brak posiłku, brak energii), można je spożywać wcześniej.

Wspomniane napoje mają różny skład, jednak wybierajmy te bez fruktozy. Nie dość, że wchłania się o wiele wolniej niż sacharoza czy glukoza, to jeszcze może powodować biegunkę lub skurcze żołądka. Po zakończeniu aktywności fizycznej głównym celem powinno być uzupełnienie zapasów glikogenu i utraconych płynów.

Dieta lub racjonalny sposób odżywiania to 70-80% naszego sukcesu. Trudno określić dokładną liczbę, ale jest pewne, że odgrywa ona istotną rolę podczas realizacji naszego celu. Poza tym, robimy to dla zdrowia! Dziś, kiedy często nie wiemy, co zawierają nasze ulubione produkty i jak wpłyną na nasz organizm w przyszłości, powinniśmy wybierać jedzenie bogate w składniki odżywcze i jak najmniej przetworzone.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: