Przejdź do treści

Zdrowe jelita to zdrowsze piersi

kobieta z kubkiem kawy
Zdrowe jelita to zdrowsze piersi Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mikrobiom jelit – takie badanie mogłoby wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, np. o tym, jakie mamy ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Bo od składu bakteryjnego naszych jelit, zależy zaskakująco dużo.

Co mają jelita do piersi?

Słowo klucz to: estrogeny. Bakterie jelitowe pomagają w przetwarzaniu tych najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Odpowiadają za to, czy estrogeny i ich fragmenty ponownie wrócą do obiegu, czy może jednak obiorą kierunek do wyjścia i zostaną wydalone z organizmu.

Badanie opisane w naukowym piśmie Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dowiodło, że panie mające więcej dobrych bakterii w jelitach, pozbywały się nadmiaru fragmentów estrogenów, co sprawia, że ryzyko rozwoju raka piersi spadło. To zaczyna tworzyć spójną całość. Z innych badań wynika na przykład, że kobiety otyłe mają zaburzenia mikroflory jelit i jednocześnie podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. I tym paniom lekarze zalecają probiotyki.

Na tym nie koniec. Dobre bakterie mają mnóstwo innych zasług i właściwości ochronnych. Znajdujące się w jelitach Bifodobacterium czy Lactobacillus hamują rozwój szkodliwych patogenów, pobudzają układ odpornościowy do działania, zwiększają wykorzystanie składników żywności oraz biorą udział w produkcji witamin.

Dieta FODMAP / pexels

Choroby a jelita

Jedno z badań (przeprowadzone w Oregon State University) pokazało, że wiele problemów zdrowotnych, począwszy od chorób autoimmunologicznych, przez depresję i otyłość, może mieć związek z nieodpowiednimi reakcjami zachodzącymi właśnie w jelitach! Autorzy tego badania uważają, że jednym z podstawowych badań, obok badania krwi czy moczu, powinien być tzw. „mikrobiom”, dzięki któremu dowiedzielibyśmy się, jaki jest stan naszej mikroflory oraz jakie probiotyki powinniśmy zażyć, aby odzyskać równowagę w organizmie.

Póki co możemy się posiłkować dostępną wiedzą. Wiadomo, że z wiekiem ilość dobrych bakterii w jelitach spada, dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i dostarczać ich z żywnością – regularnie:  z jogurtami, kefirami, zsiadłym mlekiem czy kwaszonkami (kapusta, ogórki).

Co więcej, ich ilość zmniejszają:

  • antybiotyki,
  • przetworzona żywność,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • hormony,
  • stres,
  • niektóre leki,
  • choroby.

Dlatego w czasie antybiotykowej kuracji albo na przykład podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej koniecznie pamiętajmy o probiotykach w diecie. A najlepiej – pamiętajmy o nich zawsze i spożywajmy regularnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.