Lara Adamczyk, piątek, 11 października 2013

Młody jęczmień – zdrowa moda

Zdjęcie: shutterstock

Zdjęcie: shutterstock

Król antyoksydantów

Młody jęczmień ma w sobie specjalny antyoksydant (glikozylisowiteksynę), którego działanie przeciw wolnym rodnikom jest około… 500 razy większe niż witaminy E! Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że wolne rodniki są odpowiedzialne nie tylko za starzenie się organizmu (więc także zmarszczki). W znacznym stopniu odpowiadają także za powstawanie astmy oskrzelowej, choroby Parkinsona i – przede wszystkim – nowotworów. A młody jęczmień, zwalczając je, pomaga wyhamować procesy chorobotwórcze. 

To nie wszystko: według naukowców z uniwersytetu tokijskiego cząsteczki wchodzące w skład soku z zielonego jęczmienia wykazują wyjątkową zdolność odbudowywania DNA komórkowego, a to oznacza, że sok ów regeneruje uszkodzone geny i może odbudowywać również uszkodzone struktury naszej skóry. Młody jęczmień jest bezcenny dla urody. Jego składniki zwalczają choroby skórne – w tym trądzik, egzemę, atopowe zapalenie skóry czy leukopatię objawiającą się białymi plamkami w ustach.

Poza tym roślina ta potrafi poradzić sobie także z zakwaszeniem organizmu. Ma bowiem silnie zasadotwórcze działanie. Nierównowaga kwasowo-zasadowa ma wpływ na powstawanie wielu współczesnych chorób cywilizacyjnych, a przecież zakwaszenia trudno uniknąć – produkty kwasotwórcze (np. mięso, białe pieczywo) to plaga naszej diety.

Z czym się to je? 

Młodego jęczmienia nie je się ot tak, w sałatce ani na surowo. Jest to ususzony na proszek sok z młodziutkich, mniej więcej siedmiodniowych listków jęczmienia. Aby go „zjeść”, wystarczy zmieszać go z wodą. A skąd w młodym jęczmieniu tak niespotykana siła rażenia? Tak jak w przypadku kiełków roślinnych ma on wszystkie zalety dorosłej rośliny, tyle że silnie skoncentrowane, a więc w znacznie większej ilości niż jej dojrzała postać (część witamin, minerałów i innych życiodajnych składników „zużywa” ona w procesie wzrostu). Aby zachować wszystkie wartości, jęczmień suszy się w specjalny sposób, w niskiej temperaturze i bardzo szybko – po to, by nie doszło do utlenienia obniżającego wartość odżywczą produktu. Dzięki temu udaje się zachować maksimum witamin i innych substancji leczniczych, które częściowo znikają przy klasycznej obróbce. „Dodatkowe punkty” młody jęczmień zdobywa podczas uprawy: jako tzw. power food nie jest modyfikowany genetycznie, za to uprawia się go na terenach czystych biologicznie. Preparaty z młodym jęczmieniem są pozbawione sztucznych dodatków, konserwantów, aromatów i barwników. Nic, tylko jeść!

Pytania i wiedza
zapytaj, podziel się wiedzą

Zadaj pytanie lub podziel się wiedzą!

Jeśli masz pytanie dotyczące artykułu, tutaj możesz je zadać. Jeżeli znasz odpowiedź na pytanie zadane przez innego użytkownika, tu możesz podzielić się swoją wiedzą. Pytaj i odpowiadaj!

Świeżak  1 zapytał 6 sierpnia 2014

Ja kupułam na allegro zeŻeczywiście młody j€czmień to poprostu trawa i rozpuszczona w wodzie nie bardzo smakuje ale mozna rozpuścić to w napoju, soku lub mleku i da się to wypić. Ja używam dopiero tydzień a już zauwarzyłam lepsą koncentrację, więcej energi i lepsze samopoczucie. ?Trzeba spróbować i się przekonać?

Zgłoś do usunięcia

Ta odpowiedź jest obraźliwa lub reklamą.

Świeżak  6 odpowiedział(a) 2 lutego 2015

Ja polecam młody jęczmień zielony w formie tabletek, można je schować wszędzie ze sobą w przeciwieństwie do soku. Najważniejsze pytanie to czy kupiłaś go z myślą o wzmocnieniu organizmu czy o odchudzaniu? Głównie w mediach stosowany jest jako środek na odchudzanie, ale posiada także inne ciekawe właściwości. Można poczytać na - https://www.suplementybio.pl/mlody-jeczmien-zielony

malia malia Ninja  412 zapytał 22 października 2013

Tylko gdzie to kupić ?

Zgłoś do usunięcia

Ta odpowiedź jest obraźliwa lub reklamą.

Basia Basia Świeżak  13 odpowiedział(a) 27 dni temu

Jeżeli szukasz konkretnych wytycznych co do tego, jak wybrać produkt najwyższej jakości (nie każdy zielony jęczmień jest taki sam), warto rzucić okiem na ten przewodnik: http://naturalnemetody.pl/mlody-zielony-jeczmien/ ;)

Zadaj pytanie