Przejdź do treści

Czytanie książek ma wpływ na nasze zdrowie

kobieta leży na łóżku i czyta książkę
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czytanie książek to doskonały sposób na wyrwanie się z szarej rzeczywistości. Oprócz samej przyjemności z czytania, książki niosą ze sobą również korzyści dla zdrowia. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po literaturę i jak biblioterapia wpływa na rozwój  psychiczny.

Czytanie książek: zwiększa empatię i polepsza relacje  międzyludzkie

Fikcja literacka wprowadza nas do różnych, wykreowanych przez pisarzy światów. To w książkach możemy zobaczyć zupełnie nowe relacje międzyludzkie, jak i poznać zupełnie odmienne formy zachowań. Naukowcy z amerykańskiego zespołu The New School w swoich badaniach udowodnili, że ludzie czytający fikcję literacką lepiej radzą sobie w rozpoznaniu stanu umysłu drugiej osoby. Wynika to z faktu, że ten rodzaj literatury wymaga  kreatywnego myślenia oraz większego zaangażowania intelektualnego podczas lektury. Natomiast badacze z Uniwersytetu w Modenie zauważyli, że im ludzie mieli dłuższy kontakt z serią o Harrym Potterze, tym zwiększała się ich tolerancja na takie grupy społeczne jak homoseksualiści, uchodźcy, czy emigranci.

Czytanie kieruje każdego człowieka w stronę nieustannego rozwoju. Zachodzące w sytuacji czytania mechanizmy psychologiczne, takie jak: identyfikacja z bohaterem lub z sytuacjami, projekcja, kompensacja, modelowanie, racjonalizacja, fantazjowanie sprzyjają wzbudzeniu w czytelniku emocji.

dr Wanda Matras-Mastalerz / prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego dla RMF24

Czytanie książek: pomaga przy chronicznym bólu i wspomaga dobry sen

Wspólne czytanie może pomóc na chroniczny ból według badań naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu. W tym wypadku literatura działa na podobnej zasadzie jak terapia poznawczo-behawioralna, która najczęściej stosowana jest przy zaburzeniach psychicznych, czy depresji. Same dolegliwości nie ustępują, jednak badanie pokazało, że uczestnicy książkowej terapii zaczęli lepiej radzić sobie z bólem  wywoływanym przez emocje. Warto również sięgać po książkę nim pójdziemy spać, bo jak podaje amerykański Mayo Clinic, czytanie jest doskonałym sposobem na złapanie oddechu i wyciszenie po całym dniu, a zrelaksowany organizm zdecydowanie lepiej śpi.

Czytanie książek: pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu

Specjaliści odkryli, że jedna przeczytana książka zostawia ślad w mózgu nawet na kilka dni. Grupa naukowców z Emory University na podstawie powieści „Pompeje” Roberta Harrisa wykazali wzmożoną aktywność mózgu w jego części odpowiedzialnej za odczucia zmysłowe i kontrolę ruchów. Badacze twierdzą, że taki efekt jest wynikiem tego, że czytelnicy w  pewien sposób przenoszą się do ciała bohatera, o którym czytają i pojawia się współodczuwanie, które pobudza neurony w mózgu. „Wielu neurologów dziecięcych, psychologów i pedagogów zwraca np. uwagę na fakt, że gdy czytamy dziecku, niejako „formatujemy” jego mózg”. Młody człowiek uczy się koncentracji i skupienia oraz abstrakcyjnego myślenia” – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Czytanie książek: czytanie dziecku przyspiesza jego rozwój

Według badań zespołu z New York City University dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat,  wykazują się  większą znajomością słownictwa oraz łatwiej  im przychodzi nauka samodzielnego czytania i pisania. „Literatura stwarza przestrzeń do dialogu z samym sobą i z drugim człowiekiem. Wsparcie za pomocą lektury może stanowić przydatne narzędzie wspomagające higienę psychiczną dziecka oraz jego rozwój osobisty. Dorośli najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że czytanie wzbogaca młodych odbiorców, wyzwaniem pozostaje jednak sposób zachęcenia do sięgania po książki. Dobrą praktyką jest na pewno rytuał wspólnego czytania domowego, łatwiej wtedy rozwijać pasję czytania w przedszkolu i szkole” – podkreśla dr  Matras-Mastalerz.

Czytanie książek: biblioterapia

Biblioterapia polega  na wykorzystaniu konkretnych pozycji czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii. „Wspiera ona budowanie odporności psychicznej i pozytywne samopoczucie u danego odbiorcy. W procesie tym istotną rolę odgrywa pośrednik, korzystający z metod wypracowanych przez psychoterapię, ale skupiający się głównie na doborze i wykorzystaniu odpowiedniej literatury w pracy z czytelnikiem. Choć istnieją gotowe wykazy literatury biblioterapeutycznej, to najskuteczniejszy wydaje się indywidualny dobór książek dla danej osoby, odpowiednich do jej możliwości percepcyjnych, zainteresowań i przede wszystkim problemów. W przypadku młodzieży i dorosłych możemy posługiwać się literaturą uspokajającą (sedativa), pobudzającą (stimulativa) czy refleksyjną (problematica). Dana książka może np. dotyczyć podobnego problemu, z jakim boryka się czytelnik. Natomiast w pracy z dziećmi stosuje się pozycje relaksacyjne, psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne. Mogą one np. ułatwić rozmowę na trudne tematy, takie jak choroba, śmierć czy np. rozwód rodziców” – tłumaczy prezes PTB w rozmowie z RMF.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.