Przejdź do treści

Kwas oleinowy (OA) – jednonasycony kwas Omega-9 – czy jest zdrowy?

Kwas oleinowy (OA)
Kwas oleinowy (OA)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Znajdziesz w: oliwie z oliwek i oliwkach; oleju rzepakowym; awokado; orzechach ziemnych, laskowych i sezamie – oraz w tłoczonych z nich olejach; orzechach nerkowych, makadamia, pekan, pistacjach, migdałach.

Kwas oleinowy (OA) – dzienne zapotrzebowanie

Kwas oleinowy powinien stanowić minimum 36 procent wszystkich tłuszczów w diecie i co najmniej 12 procent całkowitego spożycia kalorii, co przy menu zapewniającym ok. 2000 kcal dziennie równa się dawce ok. 26 g kwasu oleinowego.

Kwas oleinowy (OA) – właściwości i zastosowanie

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwzapalnym pomagają przeciwdziałać rozwojowi miażdżycy i chorobom serca m.in. przez obniżanie poziomu „złego” cholesterolu LDL, rozrzedzanie krwi i zmniejszanie skłonności do zakrzepów; wspomagają kontrolę poziomu cukru we krwi.

Znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób układu krążenia i nowotworów, m.in. piersi, prostaty, jelita.

Kwas oleinowy (OA) – skutki niedoboru i przedawkowania

Objawy niedoboru: zaburzenia lipidogramu krwi.

Skutki nadmiaru: podrażnienie układu trawienia (przy bardzo wysokich dawkach).

Kwas oleinowy (OA) – źródła w pożywieniu

Źródła: oliwa z oliwek i oliwki; olej rzepakowy; awokado; orzechy ziemne, laskowe i sezam – oraz tłoczone z nich oleje; orzechy nerkowe, makadamia, pekan, pistacje, migdały. Kwas oleinowy jest mniej wrażliwy na rozkład pod wpływem tlenu z powietrza, światła i ciepła niż kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.