Przejdź do treści

Molibden – rola w organizmie, zapotrzebowanie, niedobór

Produkty bogate w molibden
Molibden/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Molibden jest niezbędnym minerałem w organizmie, podobnie jak żelazo i magnez. Jest obecny w glebie i przenoszony do diety podczas spożywania roślin, a także zwierząt, które żywią się tymi roślinami. Dwusiarczek molibdenu znajduje zastosowanie jako składnik oleju silnikowego. A jaka jest rola molibdenu w organizmie?

Molibden – co to jest?

Molibden to pierwiastek zaliczany do metali przejściowych; jest to jeden z najrzadziej występujących w przyrodzie pierwiastków. Także w organizmie człowieka znaleźć można jedynie śladowe ilości molibdenu. Właściwości tego pierwiastka to przede wszystkim niska aktywność chemiczna oraz tworzenie trwałych związków z innymi pierwiastkami.

Rola molibdenu w organizmie

Molibden to pierwiastek o wszechstronnej roli w organizmie. Przede wszystkim – molibden w organizmie jest kofaktorem licznych enzymów związanych m.in. z syntezą białek czy kwasu moczowego, odtruwaniem organizmu, metabolizmem tłuszczów i węglowodanów czy żelaza.  Ponadto molibden w organizmie człowieka wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dobowe zapotrzebowanie na molibden

Dzienne zapotrzebowanie na molibden wynosi około 45 mikrogramów. U kobiet w ciąży i karmiących piersią zapotrzebowanie to wzrasta to 50 mikrogramów na dzień.

Zwiększone zapotrzebowanie na molibden

Większe od przeciętnego zapotrzebowanie na molibden dotyczy osób:

  • nadużywających alkoholu
  • cierpiących na zaburzenia wchłaniania
  • stosujących dietę ubogą w wartości odżywcze.

Źródła molibdenu w diecie

Molibden znaleźć można w takich produktach jak: podroby (wątroba i nerki), mleko, pełnoziarniste produkty zbożowe, soja i inne nasiona roślin strączkowych, zielonolistne warzywa, drożdże piwne, orzechy i pestki.

Objawy niedoboru molibdenu

Zbyt niski poziom molibdenu w organizmie nie jest obserwowany u zdrowych osób, spotykany jest natomiast u osób dotkniętych defektem metabolicznym – niedoborem kofaktora molibdenu. Zbyt niskiemu poziomowi molibdenu towarzyszą takie objawy jak:

Skutki nadmiaru molibdenu

Związki molibdenu mają niską toksyczność. Kiedy można przedawkować molibden? Suplement diety zawierający ten pierwiastek, który zażywany jest w znacznie większych dawkach (powyżej 10 mg dziennie) może skutkować przedawkowaniem molibdenu, Takiego ryzyka nie ma, gdy preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami. Przyjęcie zbyt wysokich dawek molibdenu może skutkować wystąpieniem takich efektów ubocznych jak:  biegunki, anemia spowodowana niedoborami miedzi, spadek masy ciała, podwyższenie poziomu kwasu moczowego dające objawy dny moczanowej: opuchnięcie i sztywność stawów.

Bibliografia:

Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc; Institute of Medicine, Panel of Micronutrients, 2001.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.