Przejdź do treści

Malaria – czym jest? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Malaria (zimnica, paludyzm, dawna nazwa – febra) to tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium rotium.

Malaria – sposoby zarażenia

U człowieka najczęściej dochodzi do zakażeń zarodźcem ruchliwym (Plasmodium vivax) i sierpowatym (Plasmodium falciparum), przy czym ten ostatni powoduje najcięższą postać choroby i najczęściej prowadzi do zgonu. Malaria jest najczęściej na świecie rozpoznawaną chorobą zakaźną, na którą co roku zapada ponad 220 mln osób, a umiera 1–3 mln (głównie dzieci z Czarnej Afryki poniżej piątego roku życia). Czynnikiem przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.

Objawy malarii

Pierwsze objawy choroby to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, wymioty i czasami biegunka. Następnie pojawiają się obfite poty i następuje gwałtowne obniżenie temperatury. Innymi typowymi objawami towarzyszącymi malarii są: zaburzenia świadomości, duszność, kaszel, bóle mięśniowe i kręgosłupa.

Leczenie malarii

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych takich jak chlorochina, meflochina, chinina, niekiedy prymachina czy doksycyklina.

W Polsce zaleca się leczenie malarii w referencyjnych klinikach zajmujących się medycyną tropikalną (w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie).

Malaria może być przyczyną wielu, niekiedy groźnych dla życia, powikłań. Należą do nich m.in.: niedokrwistość, hipoglikemia (obniżony poziom cukru we krwi), niewydolność nerek, niewydolność oddechowa, a nawet pęknięcie śledziony.

Jak zapobiegać malarii?

Profilaktyka, w przypadku podróży na tereny występowania malarii, polega na stosowaniu płynów odstraszających komary, spaniu pod moskitierami, przyjmowaniu profilaktycznie leków antymalarycznych. Obszarami wysokiego i średniego zagrożenia malarycznego są kraje Afryki i niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Południowej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.