Przejdź do treści

Stulejka – czym jest? Objawy i leczenie zwężenia napletka

Stulejka
Stulejka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stulejka to wrodzona lub nabyta choroba napletka, która przejawia się zwężeniem jego otworu. Zaburzenie to utrudnia lub nawet uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Stulejka u niemowląt i chłopców do lat trzech jest zjawiskiem naturalnym, u starszych dzieci i dorosłych musi być odpowiednio leczona. Jakie objawy powoduje stulejka i jak ją wyleczyć? Wyjaśniamy!

Stulejka – co to jest?  

Stulejka to defekt anatomiczny, która polega na występowaniu przewężenia napletka, czego skutkiem jest uniemożliwienie (stulejka całkowita) lub utrudnienie (stulejka częściowa) jego zsunięcia się na żołądź prącia podczas wzwodu i/lub w spoczynku. O stulejce mówi się również w przypadku, w którym napletek można odprowadzić do rowka zażołędnego, jednak podczas erekcji wywołuje on ucisk i ból. Jak wygląda stulejka? Oprócz zwężenia fałdu skóry będącego zakończeniem penisa dodatkowo może być widoczne wybrzuszanie się napletka podczas mikcji. Choć stulejka nie jest stanem groźnym dla zdrowia czy życia, należy poddać się odpowiedniemu leczeniu, aby zapobiec jej potencjalnym powikłaniom, takim jak np. załupek, czyli utknięcie napletka za żołędzią prącia.  

Jak wygląda napletek? Jest to skóra wystająca poza obrys prącia, tworząca podwójną warstwę pokrywającą żołądź. Napletek u dziecka może być fizjologicznie sklejony z żołędzią. Taka sytuacja ma miejsce przez pierwszych kilka lat życia. Proces rozdzielenia tych struktur zachodzi dopiero około 2-3 roku życia i jest nazywany retrakcją napletka. Zgodnie z obserwacjami, anatomiczne zwężenie napletka dotyczy ok. 50% chłopców do 1. roku życia i 10% chłopców w wieku do 3 lat. Stulejka występuje u ok. 8% 6- i 7-latków i 1% nastolatków w wieku 16-18 lat. 

Stulejka – przyczyny

Przyczyną stulejki wrodzonej są zrosty, które powstały między warstwą nabłonka wewnątrz napletka a żołędzią prącia. Dolegliwość nabyta pojawia się w następstwie zapalenia napletka, żołędzi lub cewki moczowej. Wtórna stulejka może być spowodowana urazami, obecnością krótkiego wędzidełka napletka oraz chorobami takimi jak: liszaj twardzinowy i zanikowy czy zwężające zapalenie żołędzi. Do zwężenia napletka dochodzi też z powodu niskiego poziomu higieny.  

Stulejka – objawy

Stulejka najczęściej objawia się:  

  • zaczerwienieniem, 
  • powiększeniem napletka, 
  • wydobywającymi się płynami spod napletka, 
  • trudnościami z oddawaniem moczu, dyskomfortem, pieczeniem i bólem, 
  • wypływaniem moczu cienką strużką lub jego zaleganiem pod napletkiem podczas mikcji, 
  • bólem w trakcie stosunku seksualnego, 
  • nawracajacymi stanami zapalnymi prącia 
  • infekcjami dróg moczowych oraz skórnymi penisa,  
  • niepłodnością, 
  • nerwicą.

Stulejka – rozpoznanie 

Aby rozpoznać stulejkę u dziecka, należy udać się do pediatry, który przeprowadzi badanie fizykalne. U chłopca ze stulejką na dystalnej części prącia widoczny jest białawy pierścień, który powstaje w wyniku pękania napletka i tworzenia się blizn. Ponadto charakterystycznymi objawami są zaczerwienienie i obrzęk. W przypadku małych dzieci zalecana jest jedynie obserwacja. Dopiero w sytuacji, gdy po 3 roku życia nie dochodzi do rozluźnienia skóry prącia, można wspomagać ten proces delikatnie ściągając napletek dziecka, najlepiej podczas kąpieli. 

Stulejka – leczenie

Leczenie u dzieci sprowadza się do zwalczania stanu zapalnego (podawanie antybiotyków) oraz przestrzegania higieny. Ponadto można stosować maści na stulejkę zawierające glikokortykosteroidy i antybiotyk o działaniu przeciwzapalnym. Preparaty te prowadzą do uelastycznienia skóry napletka i zwiekszenia jej podatności na zmianę kształtu, dzięki czemu u chłopców możliwa jest częściowa poprawa. Jak pozbyć się stulejki? Trwałe usunięcie zwężenia napletka u starszych chłopców i osób dorosłych możliwe jest przy pomocy operacji stulejki. Celem leczenia jest usunięciu zwężonej części napletka i utworzeniu szerokiego, całkowicie drożnego napletka. Na skutek operacji żołądź prącia staje się odsłanialna. 

Operację stulejki można przeprowadzić zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym, dlatego zabieg nie boli. Do stosowanych technik zalicza się zabieg plastyki napletka prącia, w którym wycinana jest zbliznowaciała część obwodu napletka, dzięki czemu uzyskuje się poszerzenie napletka. Niestety u osób leczonych w ten sposób istnieje ryzyko nawrotu stulejki. W skrajnych przypadkach konieczne jest obrzezanie, czyli usunięcie części lub całości napletka. Cena operacji stulejki waha się w granicach 1600-3500 zł. 

Jak dbać o ranę po zabiegu usunięcia stulejki? Podstawowym zaleceniem po operacji jest dbanie o higienę członka: jego regularne mycie, zakładanie jałowych opatrunków i przemywanie rany środkiem odkażającym. Wskazane jest utrzymywanie wysokiego położenia prącia, np. przy pomocy bandaża, ponieważ sprzyja to odpływowi krwi i chłonki, a w konsekwencji zmniejszeniu obrzęku. Zaleca się również powstrzymanie się od aktywności seksualnej co najmniej przez miesiąc od dnia zabiegu. 

Profilaktyka stulejki

Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli głównie właściwe nawyki higieniczne. Po odklejeniu napletka (samoczynnym lub przez lekarza) należy codziennie odsuwać napletek i dokładnie oczyszczać z resztek nagromadzonej mastki i moczu.

Bibliografia:

  1. Żaneta Malczyk i wsp.,  „Postępowanie ze stulejką u chłopców”, Pediatria Polska, 2014.
  2. Kinga Kowalczyk i wsp., „Leczenie zachowawcze stulejki”, UROLOGIA Vol 15 No 4.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.