Przejdź do treści

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”
1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
słodka papryka mielona
Salmonella w popularnej przyprawie. GIS wycofuje ze sklepów partię słodkiej papryki
Na Instagramie trwa akcja #szczereciało. Kobiety z całej Polski mówią o samoakceptacji
Pielęgniarka pokazała, jak wygląda jej dłoń po dwóch godzinach pracy w ubraniu ochronnym. „Każdą część garderoby można wycisnąć, tak jest mokra”
Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski
Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o seksie po urodzeniu dziecka: „W tym okresie trudno znaleźć przestrzeń na seksualność”
Monocyty – o czym świadczy ich poziom?

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Ministerstwo Zdrowia zachęca, żeby karmić mlekiem matki. A doradczyni laktacyjna i pediatra, Agnieszka Browarska, podkreśla: „Prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka”.

Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dzień ten rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który został ustanowiony w 1990 roku przez UNICEF.

Głównym założeniem tej inicjatywy jest promowanie karmienia piersią jako najlepszej i najbardziej naturalnej metody dostarczenia niezbędnych składników na początkowym etapie życia dziecka. Jej celem jest również zachęcanie do karmienia wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze pół roku życia dziecka.

istockphoto.com

Korzyści płynące z karmienia piersią

W Światowy Dzień Karmienia Piersią do karmienia mlekiem matki zachęca Ministerstwo Zdrowia.

To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory” – pisze MZ na Twitterze.

Temat rozwija Główny Inspektorat Sanitarny, który na grafice przygotowanej wspólnie z MZ wylicza, jakie korzyści płyną z karmienia piersią. Podkreśla, że ma ono ogromne znaczenie dla niemowlęcia: zmniejsza wystąpienie wielu chorób, infekcji, alergii oraz wzmacnia odporność organizmu.

Korzyści dla mamy to, jak podaje GIS, między innymi:

  • nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem,
  • łagodniejszy przebieg połogu,
  • szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży,
  • mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Długofalowe korzyści zdrowotne to:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika,
  • ochrona przed zachorowaniem na osteoporozę,
  • mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.

Karmienie piersią lekarskim okiem

„Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować!” – cytuje słowa Janusza Korczaka doradczyni laktacyjna i pediatra w trakcie specjalizacji Agnieszka Browarska.

Jak podkreśla, zamiast jedynie mówienia o korzyściach płynących z karmienia piersią, warto zacząć mówić też o ryzyku związanym z podawania dzieciom mleka modyfikowanego.

Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt leczniczy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka” – tłumaczy lekarka.

Zaznacza, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem, pod wpływem reklam i przekazów marketingowych, zapominamy. A w tych często, niesłusznie, przedstawiane są jako „panaceum na wszelkie zło”.

„Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona. I właśnie w tym miejscu pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością” – podkreśla pediatra.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

1.08 ŚWIATOWY DZIEŃ KARMIENIA PIERSIĄ Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować! /J. Korczak/ Skoro mówimy o zagrożeniach płynących z braku ruchu czy nieodpowiedniej diety, to może zamiast o korzyściach płynących z karmienia piersią, zaczęlibyśmy mówić o ryzyku związanym z karmieniem mlekiem modyfikowanym? Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt lecznicy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka. Jednoczenie nie ma co ukrywać, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem łatwo zapominamy, będąc pod wpływem jakże silnego marketingu mieszanek mlekozastępczych. W reklamach, gazetach, telewizji, aptekach, na oddziałach noworodkowych, nawet na okładkach książeczek zdrowia dziecka… Są często przedstawiane jako najlepsze panaceum na wszelkie zło. Dziecko płacze, daj mieszankę. Dziecko źle śpi, daj mieszankę. Boli Cię w trakcie karmienia, daj mieszankę. Dziecko źle przybiera, daj mieszankę. Dziecko robi kupy ze śluzem, daj mieszankę. Dziecko ma wysypkę, daj mieszankę itd… itd… Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona . I właśnie w tym miejscy pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, to nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością. Ciąg dalszy w komentarzu 👇 #swiatowydzienkarmieniapiersia

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Backwash to jeden ze sposobów, w jaki organizm dowiaduje się, co ma wyprodukować w piersiach dla dziecka. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią?

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Jak pobudzić laktację odciągając pokarm laktatorem? Odpowiada dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią, znana jako Hafija

Jak pobudzić laktację, odciągając pokarm laktatorem? Wypróbuj metodę 7-5-3. Hafija wyjaśnia, na czy ona polega

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

kobieta karmiąca piersią

Ból zęba a karmienie piersią – sposoby na ból zęba

Karmienie piersią a seks / istock

Czy karmienie piersią wpływa na współżycie po porodzie? Hafija wyjaśnia

Małgorzata Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan prosi internautów o pomoc. Odpowiedzi na pytanie udzieliła jej znana promotorka karmienia piersią

Kobieta karmi piersią niemowle

Czy w trakcie laktacji można jeść surowe mięso, jajka i miód? Wyjaśnia Hafija

matka karmi piersią dziecko

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Kobieta karmi dziecko piersią

Karmienie piersią. Dziecko preferuje jedną pierś? Sprawdź, co może być przyczyną

Okres w czasie karmienia piersią/iStock

Okres w czasie karmienia piersią. Co jest normą a co powinno cię zaniepokoić?

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Karmienie piersią / rawpixel

Karmisz piersią? Sprawdź, czy to ssanie odżywcze, czy nieodżywcze

8 faktów o karmieniu piersią

8 faktów o karmieniu piersią. Pomogą świeżo upieczonym rodzicom uporać się z wątpliwościami

MonikaJagaciak karmi córkę piersią na najnowszej okładce polskiego "Vogue`a"

Monika Jagaciak z dzieckiem przy piersi na okładce najnowszego wydania „Vogue Polska”

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Kobieta karmi dziecko piersią

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?