Przejdź do treści

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”
1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami
Dziewczyna stojąca na ulicy
„Zejście po schodach też może stać się dla ciebie ścieżką kontemplacji”. Kasia Bem o spacerze medytacyjnym
Czwarta fala pandemii pojawi się już jesienią? Wiemy, kogo będzie dotyczyć
„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?
Dlaczego udajemy orgazm? 5 powodów, dla których warto
Dlaczego udajemy orgazm? 5 powodów, dla których warto przestać to robić

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Ministerstwo Zdrowia zachęca, żeby karmić mlekiem matki. A doradczyni laktacyjna i pediatra, Agnieszka Browarska, podkreśla: „Prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka”.

Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dzień ten rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który został ustanowiony w 1990 roku przez UNICEF.

Głównym założeniem tej inicjatywy jest promowanie karmienia piersią jako najlepszej i najbardziej naturalnej metody dostarczenia niezbędnych składników na początkowym etapie życia dziecka. Jej celem jest również zachęcanie do karmienia wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze pół roku życia dziecka.

istockphoto.com

Korzyści płynące z karmienia piersią

W Światowy Dzień Karmienia Piersią do karmienia mlekiem matki zachęca Ministerstwo Zdrowia.

To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory” – pisze MZ na Twitterze.

Temat rozwija Główny Inspektorat Sanitarny, który na grafice przygotowanej wspólnie z MZ wylicza, jakie korzyści płyną z karmienia piersią. Podkreśla, że ma ono ogromne znaczenie dla niemowlęcia: zmniejsza wystąpienie wielu chorób, infekcji, alergii oraz wzmacnia odporność organizmu.

Korzyści dla mamy to, jak podaje GIS, między innymi:

  • nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem,
  • łagodniejszy przebieg połogu,
  • szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży,
  • mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Długofalowe korzyści zdrowotne to:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika,
  • ochrona przed zachorowaniem na osteoporozę,
  • mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.
kobieta w szlafroku

Karmienie piersią lekarskim okiem

„Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować!” – cytuje słowa Janusza Korczaka doradczyni laktacyjna i pediatra w trakcie specjalizacji Agnieszka Browarska.

Jak podkreśla, zamiast jedynie mówienia o korzyściach płynących z karmienia piersią, warto zacząć mówić też o ryzyku związanym z podawania dzieciom mleka modyfikowanego.

Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt leczniczy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka” – tłumaczy lekarka.

Zaznacza, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem, pod wpływem reklam i przekazów marketingowych, zapominamy. A w tych często, niesłusznie, przedstawiane są jako „panaceum na wszelkie zło”.

„Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona. I właśnie w tym miejscu pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością” – podkreśla pediatra.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

1.08 ŚWIATOWY DZIEŃ KARMIENIA PIERSIĄ Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować! /J. Korczak/ Skoro mówimy o zagrożeniach płynących z braku ruchu czy nieodpowiedniej diety, to może zamiast o korzyściach płynących z karmienia piersią, zaczęlibyśmy mówić o ryzyku związanym z karmieniem mlekiem modyfikowanym? Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt lecznicy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka. Jednoczenie nie ma co ukrywać, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem łatwo zapominamy, będąc pod wpływem jakże silnego marketingu mieszanek mlekozastępczych. W reklamach, gazetach, telewizji, aptekach, na oddziałach noworodkowych, nawet na okładkach książeczek zdrowia dziecka… Są często przedstawiane jako najlepsze panaceum na wszelkie zło. Dziecko płacze, daj mieszankę. Dziecko źle śpi, daj mieszankę. Boli Cię w trakcie karmienia, daj mieszankę. Dziecko źle przybiera, daj mieszankę. Dziecko robi kupy ze śluzem, daj mieszankę. Dziecko ma wysypkę, daj mieszankę itd… itd… Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona . I właśnie w tym miejscy pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, to nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością. Ciąg dalszy w komentarzu ? #swiatowydzienkarmieniapiersia

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec o karmieniu piersią: nie musisz być superwoman ani nikomu niczego udowadniać. Mamy przedpremierowy fragment „Karmię piersią, jem zdrowo!”

„Karmię piersią, jem zdrowo”. Książka, którą powinna przeczytać każda świeżo upieczona mama!

Nowa reklama akcesoriów do karmienia Tomme Tippe została przez niektórych ocenzurowana. Ale lepszej dzisiaj nie zobaczysz!

Kobieta karmi dziecko piersią

Naukowcy potwierdzają: mleko matki chorej na COVD-19 jest bezpieczne dla dziecka

Posłanka Marcelina Zawisza karmiła piersią podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie. „Te czasy, gdy kobiety ukrywały, że karmią piersią, już minęły” – mówi

Ciężarna z zakupami

Ile kalorii potrzebuje kobieta w danym trymestrze ciąży oraz w trakcie laktacji? Znamy nowe wytyczne!

Kobieta w ciąży

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Karmienie piersią a szczepienie na COVID-19. Dr Strus zbiera najważniejsze informacje na ten temat

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią? / Getty Images

Dieta matki karmiącej w święta Bożego Narodzenia. Co może, a czego nie powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Kobieta z dzieckiem w górach

W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna

matka trzymająca dziecko, pandemia

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?