Przejdź do treści

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”
1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Co jeść podczas infekcji? Menu na cały dzień
Przeziębiłaś się? Dodaj te składniki do codziennej diety
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Marilyn Monroe nie przepadała za ćwiczeniami, choć miała słabość do ciężarków, a wieczorem szła na lody z dużą ilością bitej śmietany. Jak wyglądała jej dieta i trening?

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Ministerstwo Zdrowia zachęca, żeby karmić mlekiem matki. A doradczyni laktacyjna i pediatra, Agnieszka Browarska, podkreśla: „Prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka”.

Dzień Karmienia Piersią

1 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Karmienia Piersią. Dzień ten rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który został ustanowiony w 1990 roku przez UNICEF.

Głównym założeniem tej inicjatywy jest promowanie karmienia piersią jako najlepszej i najbardziej naturalnej metody dostarczenia niezbędnych składników na początkowym etapie życia dziecka. Jej celem jest również zachęcanie do karmienia wyłącznie mlekiem mamy przez pierwsze pół roku życia dziecka.

istockphoto.com

Korzyści płynące z karmienia piersią

W Światowy Dzień Karmienia Piersią do karmienia mlekiem matki zachęca Ministerstwo Zdrowia.

To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory” – pisze MZ na Twitterze.

Temat rozwija Główny Inspektorat Sanitarny, który na grafice przygotowanej wspólnie z MZ wylicza, jakie korzyści płyną z karmienia piersią. Podkreśla, że ma ono ogromne znaczenie dla niemowlęcia: zmniejsza wystąpienie wielu chorób, infekcji, alergii oraz wzmacnia odporność organizmu.

Korzyści dla mamy to, jak podaje GIS, między innymi:

  • nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem,
  • łagodniejszy przebieg połogu,
  • szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży,
  • mniejsze ryzyko depresji poporodowej.

Długofalowe korzyści zdrowotne to:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika,
  • ochrona przed zachorowaniem na osteoporozę,
  • mniejsze ryzyko nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.
kobieta w szlafroku

Karmienie piersią lekarskim okiem

„Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować!” – cytuje słowa Janusza Korczaka doradczyni laktacyjna i pediatra w trakcie specjalizacji Agnieszka Browarska.

Jak podkreśla, zamiast jedynie mówienia o korzyściach płynących z karmienia piersią, warto zacząć mówić też o ryzyku związanym z podawania dzieciom mleka modyfikowanego.

Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt leczniczy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka” – tłumaczy lekarka.

Zaznacza, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem, pod wpływem reklam i przekazów marketingowych, zapominamy. A w tych często, niesłusznie, przedstawiane są jako „panaceum na wszelkie zło”.

„Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona. I właśnie w tym miejscu pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością” – podkreśla pediatra.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

1.08 ŚWIATOWY DZIEŃ KARMIENIA PIERSIĄ Gdyby młoda matka wiedziała, jak decydujące są te pierwsze dni i tygodnie, nie tyle dla zdrowia dziecka dziś, ile dla przyszłości obojga. A jak je łatwo zmarnować! /J. Korczak/ Skoro mówimy o zagrożeniach płynących z braku ruchu czy nieodpowiedniej diety, to może zamiast o korzyściach płynących z karmienia piersią, zaczęlibyśmy mówić o ryzyku związanym z karmieniem mlekiem modyfikowanym? Eksperci na świecie starają się aby mleko modyfikowane było traktowane jako produkt lecznicy. Żeby było podawane tylko w określonych sytuacjach. Aby nie zastępowało pokarmu matki, jeśli nie ma ku temu konkretnych wskazań medycznych. Wówczas jest niezbędne, jest lekarstwem, umożliwia przeżycie i prawidłowy rozwój dziecka. Jednoczenie nie ma co ukrywać, że mleko modyfikowane ma swoje wady, o których czasem łatwo zapominamy, będąc pod wpływem jakże silnego marketingu mieszanek mlekozastępczych. W reklamach, gazetach, telewizji, aptekach, na oddziałach noworodkowych, nawet na okładkach książeczek zdrowia dziecka… Są często przedstawiane jako najlepsze panaceum na wszelkie zło. Dziecko płacze, daj mieszankę. Dziecko źle śpi, daj mieszankę. Boli Cię w trakcie karmienia, daj mieszankę. Dziecko źle przybiera, daj mieszankę. Dziecko robi kupy ze śluzem, daj mieszankę. Dziecko ma wysypkę, daj mieszankę itd… itd… Niestety brak powszechnego, bezpłatnego dostępu do profesjonalnego wsparcia, brak powszechnej wiedzy o fizjologii laktacji, podatność na chwyty marketingowe sprawia, że mama jest w tym wszystkim zagubiona . I właśnie w tym miejscy pragnę również podkreślić, że prawidłowo rozumiana profesjonalna pomoc mamie małego dziecka, to nie oznacza zawsze ciężkiej batalii o karmienie piersią! To szeroko pojęta pomoc mamie w podjęciu decyzji, biorącej pod uwagę rzetelną wiedzę medyczną na temat korzyści dla matki i dziecka z karmienia piersią, wsparcia w prawidłowej technice karmienia ale także empatia i wsparcie, kiedy z różnych powodów mama nie chce lub nie może karmić piersią. Aby nie pozostała z tą decyzją sama, z poczuciem winy, żalem i wyrzutami sumienia, a czasem złością. Ciąg dalszy w komentarzu 👇 #swiatowydzienkarmieniapiersia

Post udostępniony przez Agnieszka Browarska (@lekarskim.okiem)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

matka trzymająca dziecko, pandemia

Pomoc dla kobiet w ciąży i matek. Darmowe podcasty od Fundacji Mlekiem Mamy

Kobieta trzyma dziecko na rękach

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana

Kobieta karmi dziecko, leżąc w łóżku. Ogląda przy tym coś na laptopie

Studentka z zakazem karmienia piersią podczas zajęć online. „Zrób to po zajęciach” – napisał wykładowca

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

kobieta karmi piersią

Karmienie piersią a ciąża. Czy można karmić piersią w ciąży?

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

kobieta karmiąca piersią

Ból zęba a karmienie piersią – sposoby na ból zęba

Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację?

Stabilizacja laktacji – kiedy zachodzi? Jak wywołać laktację?

matka karmi piersią dziecko

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Czy można jeść ryby w ciąży? Odpowiada dietetyczka Anna Reguła

Ryby w ciąży – jakie ryby i owoce morza można jeść w ciąży?

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?