Przejdź do treści

10 książek o zdrowiu, po które warto sięgnąć w 2019 roku

Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć życzymy go sobie w przy okazji każdych świąt i na jego cześć wznosimy kolejne toasty, to myśleć o nim i doceniać je zaczynamy tak naprawdę dopiero wtedy, gdy szwankuje. O zdrowie – tak fizyczne jak i psychiczne – powinniśmy dbać przez cały rok. Z pomocą przychodzą wartościowe książki, które są solidnym zastrzykiem merytorycznej wiedzy, dają nadzieję chorym i motywują zdrowych do wykonania badań. Poruszają tematy kategoryzowane jako tabu, obalają mity i tłumaczą dolegliwości.

Oto 10 książek, które przyczyniły się do poprawy naszego samopoczucia, zmotywowały do profilaktyki, odpowiedziały na pytania, na które do tej pory nie dostałyśmy jasnej i rzetelnej odpowiedzi. Jeśli jeszcze nie macie tych publikacji w swoich domowych biblioteczkach, to zachęcamy do nadrobienia zaległości.

„Piersi. Poradnik dla każdej kobiety”

Autorka: dr Kristi Funk

To książka dla każdej kobiety, bo uświadamia nam, że w dbaniu o siebie zapominamy o najważniejszym, czyli o naszym zdrowiu. Chodzimy do kosmetyczki, fryzjerki, manikiurzystki, na masaż, ale do tej listy nie zawsze włączamy regularne badanie piersi. Tymczasem rak piersi to najczęstsza przyczyna śmierci kobiet w wieku 20–59 lat. Co ósma z nas w pewnym momencie będzie musiała stawić czoło tej chorobie.

Jeśli jesteś zdrowa z tej książki dowiesz się, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Poznasz mity dotyczące tej choroby. Przekonasz się, że w dużym stopniu od twojego postępowania zależy, czy uda ci się ustrzec przed nowotworem. Jeśli chorujesz – dowiesz się, jak przejść przez kolejne etapy choroby, nauczysz się prawidłowo analizować wyniki badań i poznasz dokładne opisy wszystkich dostępnych metod leczenia wykorzystujących najnowsze osiągnięcia naukowe. Jeśli jesteś po terapii nowotworowej – dowiesz się, z jakimi dolegliwościami prawdopodobnie będziesz zmagać się jeszcze przez długi czas oraz na co zwracać szczególną uwagę, by w pełni cieszyć się odzyskanym zdrowiem.

Wydawnictwo: Otwarte

View this post on Instagram

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. To idealny czas, aby dowiedzieć się jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, poznać etapy leczenia, a przede wszystkim jakie badania wykonać i jak często powinno się to robić. ❇️❇️❇️ 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dlatego jutro wpadnijcie na naszą stronę www.hellozdrowie.pl, bo szykujemy dla Was dużą ilość wywiadów i artykułów, które dostarczą Wam wiedzy w zakresie raka piersi. ❇️❇️❇️ #piersi #leczenie #hellozdrowiepl #pinkoctober #onkologia #profilaktykarakapiersi #badamsięregularnie #piersiporadnikdlakazdejkobiety #dbajosiebie #dbamozdrowie #silajestkobieta #miesiacprofilaktykirakapiersi #kwiaty #ksiazka #różowawstążka #jestemkobietą #wydawnictwootwarte #samozdrowie #samobadanie

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

„Tak, mam okres. A co?”

Autor: Clara Henry

Książka o miesiączce bez tabu – tak w skrócie można określić tę publikację. Dowiemy się z niej, czym jest miesiączka, dlaczego wywołuje ból brzucha i dlaczego w jej trakcie pożeramy tony czekolady. Clara Henry w sposób lekki i z humorem opowiada swoje historie związane z miesiączką, obala mity, tłumaczy dolegliwości. Autorka lubuje się w dość specyficznych porównaniach, które działają na wyobraźnię i w dosadny sposób opisują sytuacje związane z krwawieniem, kondycją waginy, bólami menstruacyjnymi czy używaniem środków higienicznych. Książka jest bezpruderyjna i szczera.

Wydawnictwo: Buchmann

View this post on Instagram

[KSIĄŻKI O OKRESIE] Okres to nieodłączny element życia kobiety. Przychodzi nagle i  zostaje na długi czas. Początkowo wiedzę na ten temat dziewczyna dostaje od mamy. Czasem informacje przekazane od rodzicielki nie wystarczą, aby zrozumieć zachodzące zmiany. Wtedy z pomocą mogą przyjść książki. Czy wiedza z literatury pozwala lepiej zrozumieć okres? ?fot. @marta.mrowiec ??? Sprawdźcie, jak książki znaleźliśmy: https://www.hellozdrowie.pl/ksiazki-o-okresie/ ??? #ksiazka #dobraksiazka #czytanie #takmamokresaco #okres #period #menstruation #menstruacja #miesiączka #booksofig #czytamwszędzie #goodbooks #zdjeciedlaksiazki #booksforlife #cozycorner #booksmart #booksonbooks #ksiazki #czytanierozwija #czytamy #instagramczyta #polkiczytaja #bookalicious #beautifulbooks #czytambolubię #ksiazkanadzis

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

„Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń”

Autorka: Agnieszka Witkowicz-Matolicz

To nie jest książka o chorowaniu, to książka o tym, jak smakować życie! Pokazuje, że rak piersi to nie wyrok. We wzruszających reportażach autorka opowiada historie 10 młodych kobiet, które odrzuciły stereotypy i postanowiły chorować inaczej. W książce znajdziesz także wywiady z lekarzami i psychologiem oraz vademecum dla pacjentek.

Wydawnictwo: Oficyna 4eM

Archiwum prywatne

„Zdrowa od nowa. Rak piersi – dieta, leczenie, życie”

Autorki: Magdalena Makarowska, Iwona Xiężopolska-Krzyżańska, Katarzyna Borkowska-Mękarska

To książka o raku piersi, która łączy trzy perspektywy: historię pacjentki, doświadczenia lekarki specjalizującej się w onkologii klinicznej oraz fachową wiedzę dietetyczki. Dzięki współpracy autorek w publikacji znalazły się: dieta pomocna w trakcie leczenia, rzetelna wiedza medyczna o procesie chorobowym i terapiach onkologicznych oraz praktyczne porady onkopacjentki oraz jej indywidualna historia walki z rakiem.

Wydawnictwo: Feeria

View this post on Instagram

„Na początku wszystko wydaje się strasznie trudne i strasznie pogmatwane. Niczym wielka góra nie do przejścia. Jeśli już stanie się u jej podstawy, to widzi się drogę. Choć czubek tej góry jest niewidoczny, to należy wolnym krokiem, pomalutku sobie iść, pokonując kolejne zakręty takie, jak operacja, mastektomia, chemioterapia, radioterapia, aż wejdzie się na jej szczyt. Będąc na tym szczycie człowiek czuje niewiarygodną siłę. To jest góra gór. Najwyższy szczyt. Mount Everest. A proszę mi wierzyć, widoki z takiego szczytu są niesamowite” – tak wspomina swoją wędrówkę z rakiem piersi Iwona Xsiężopolska-Krzyżańska, nauczycielka i współautorka książki „Zdrowa od nowa. Rak piersi – dieta, leczenie, życie”. ??? Jest to pierwsza w Polsce książka o raku piersi, która łączy trzy perpsektywy: historię pacjentki, doświadczenia lekarki specjalizującej się w onkologii klinicznej oraz fachową wiedzę dietwtyczki. [PREMIERA KSIĄŻKI 17 PAŹDZIERNIKA] ??? Poznajcie historię Iwony:  https://www.hellozdrowie.pl/iwona-xiezopolska-krzyzanska-modlilam-sie-zaledwie-o-pol-roku-a-dostalam-od-boga-jeszcze-kilka-lat/ ??? #hellozdrowiepl #rakpiersi #profilaktykarakapiersi #onkologia #profilaktyka #badania #wywiady #rozmowy #breastcancersurvivor #breastcancer #breastcancerfighter #ksiazka #czytamy #wartoczytac #polecam #piersi #silajestkobieta #jestemkobietą #dbajosiebie #onkologia #zdrowadieta #październik

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska o wędrówce z rakiem piersi

„Sexedpl, czyli rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”

Autorka: Anja Rubik

Zbiór osiemnastu merytorycznych rozmów z ekspertami i ekspertkami na tematy, które w polskim społeczeństwie często kategoryzowane są jako tabu. Anja Rubik pyta swoich rozmówców między innymi o to, kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować, co to jest grooming, seksting i consent oraz w jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć. Z tej książki dowiemy się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć, ale o co często wstydzimy się zapytać. Mimo że podręcznik adresowany jest przede wszystkim do młodzieży, tak naprawdę skorzysta z niego każdy, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o tematy związane z ciałem i intymnością.

Publikację wyróżnia wyjątkowa oprawa wizualna. Komiksy znanej w sieci jako Kiciputek Katarzyny Babis i fotografie Zuzy Krajewskiej dodają całości dynamiki, lekkości i elegancji. „Sexedpl” to lekturę w sam raz na nasze czasy, która w nowoczesny, merytoryczny, a zarazem przyjazny sposób podchodzi do zagadnień, które w polskim społeczeństwie zbyt często są zamiatane pod dywan.

Wydawnictwo: W.A.B.

„Ciałoterapia”

Autorka: dr Katarzyna Jasiewicz

Akceptacja ciała idzie w parze z kobiecością, która często sprowadzana jest do ładnego wyglądu. Tymczasem kobiecość to jedna z cech lubiącej siebie kobiety. Psychologowie i seksuolodzy za centrum kobiecości uznają miednicę i brzuch. Kobiety często nie lubią swojego brzucha oraz nie znają swojej miednicy i właśnie dlatego „Ciałoterapia” jest przeznaczona dla zdrowia, urody i akceptacji tych okolic.

Z publikacji dowiesz się między innymi, jak: miednica reaguje na emocje, mięśnie dna miednicy wpływają na kontakty intymne, ustawienie miednicy unosi twoje piersi i pośladki, leczyć nietrzymanie moczu i zapobiegać mu, fizjologiczna pozycja przy wypróżnianiu chroni przed hemoroidami i gubieniem moczu, mięśnie dna miednicy i brzucha pomagają w ciąży, porodzie i połogu, spowalniać procesy starzenia, pojędrniać, obkurczać, nawilżać, pomagać ciału w czasie menopauzy i po niej. Ciało nie musi być idealne, aby je lubić. Dbaj o nie, bo nie wymienisz go na nowe, gdy zachoruje. Nie musisz poprawiać jego wyglądu, ale gdy to robisz nie daj nabić w butelkę swojej nadziei i kieszeni.

Wydawnictwo: Edipresse

Archiwum Hello Zdrowie

„Instrukcja obsługi toksycznych ludzi”

Autorki: Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska

To przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy „zatruwają” nam życie. Katarzyna Miller i Suzan Giżyńska podpowiadają jak nie ulegać wpływom toksycznych ludzi, wychodzić obronną ręką z konfliktowych sytuacji, a także jak radzić sobie z emocjami, które nam przy tym towarzyszą. To książka dla każdej z nas, bo toksycznych ludzi możemy spotkać na każdym kroku: w pracy, urzędzie, szkole. Czasem stykamy się z nimi w relacjach prywatnych, a nawet rodzinnych.

Wydawnictwo: Zwierciadło

View this post on Instagram

[TOKSYCZNI LUDZIE] Każdy w swoim otoczeniu zapewne chociaż raz natknął się na taką osobę, która starała się zatruć mu życie lub wykończyć psychiczne. Mógł to być zadufany szef, wścibski sąsiad, nieszanujący rodzic. Takie osoby podtruwają naszą psychikę, co przekłada się na nasze codzienne życie. Dlatego Katarzyna Miller w swojej książce „Instrukcja obsługi toksycznych ludzi” postanowiła oswoić nas z takimi ludźmi i pokazać, że z tych podtruwających życie sytuacji faktycznie można wyjść obronną ręką. ??? A jak dziewczyny jest u Was, czy musiałyście się zmagać z toksycznymi ludźmi w Waszym otoczeniu? Jak sobie poradziłyście? ??? W przerwie na lunch polecamy przeczytać na naszej stronie wywiad @martadragann z Katarzyną Miller o tym, jak poradzić sobie z toksycznymi ludźmi i kryzysowymi sytuacjami, do jakich potrafią takie osoby doprowadzić: https://www.hellozdrowie.pl/instrukcja-obslugi-toksycznych-ludzi-wedlug-katarzyny-miller/ ??? #katarzynamiller #instrukcjaobsługitoksycznychludzi #hellozdrowiepl #wywiad #rozmowa #toksyczniludzie #psychologia #ksiazka #dobraksiazka #czytanie #polskie #goodbooks #wydawnictwozwierciadło #zdjeciedlaksiazki #jesiennie #czytamy #ksiazki #booksforlife #cozycorner #teatimes #bookalicious #usedbooks #czytanierozwija #booksmart #moodmagic #inspireddaily

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

Katarzyna Miller w rozmowie z Hello Zdrowie wyjaśniła, co powinniśmy rozumieć przez określenie toksyczna osoba.

„Nie do wytrzymania. Wredota. Nie lubimy się z taką osobą. Nie czujemy się dobrze w jej towarzystwie. Mamy kłopot z tym, w jaki sposób reagować na jej zachowania i teksty. Mamy poczucie niesprawiedliwości, że jesteśmy źle traktowani. Czujemy, że raz – ta osoba nas nie rozumie, dwa – chce nas celowo doprowadzić do złego stanu. Że ktoś jest na przykład celny w dokuczaniu, w ironicznych docinkach, w sarkastycznym sposobie bycia, w napaściach czy podkreślaniu niepowodzeń. Cieszy się z naszego nieszczęścia albo z czegoś, co nie wyszło nam, jak trzeba. Podważa nasze zdanie, nie szanuje, nie troszczy się. Przede wszystkim gówno go obchodzi, co my czujemy, a wręcz lubi, żebyśmy się czuli źle”.

Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym wywiadzie:

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

„Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów”

Autorka: Iza Komendołowicz

Książka zbudowana jest na opowieściach lekarzy i pacjentek. Szczere do bólu historie pokazują, na jakim świecie żyjemy. W swoich rozmowach autorka nie tylko ujawnia sekrety gabinetów – niekiedy zabawne, a niekiedy przerażające – ale porusza także kontrowersyjne i szalenie ważne tematy jak aborcja, in vitro, dostępność antykoncepcji czy klauzula sumienia.

Co takiego dzieje się w gabinetach ginekologicznych, że dla ponad połowy Polek wizyty w nich wiążą się ze wstydem, z traumą i upokorzeniem? Czy można zmusić kobietę do porodu? Dlaczego Polki nie korzystają z darmowych badań w ramach profilaktyki nowotworowej? To nieliczne z wielu pytań, które zadaje swoim rozmówcom Komendołowicz. Z ich odpowiedzi wyłania się skomplikowany obraz polskiej ginekologii, w której przekonania i wartości wyznawane przez lekarzy ścierają się z potrzebami i wymaganiami pacjentek. To obowiązkowa lektura nie tylko dla kobiet, ale także dla ich mężów i ojców.

Wydawnictwo: W.A.B.

View this post on Instagram

[GINEKOLODZY, JAK TO Z NIMI JEST] „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” Izy Komendołowicz to zbiór rozmów z lekarzami, często przełamujących stereotypy, mówiących o tabu i o tym, o czym mówi się szeptem. Opisuje też intrygujące czy bulwersujące przypadki medyczne. Książka otwiera oczy i wzbudza emocje, często skrajne. ??? Czy wśród Was, miał ktoś już przyjemność ją przeczytać? ??? W HelloZdrowie porozmawialiśmy z autorką: https://www.hellozdrowie.pl/wiele-kobiet-przychodzi-do-ginekologa-gdy-jest-juz-za-pozno/ ??? #ginekolodzytajemnicegabinetow #ginekolodzy #hellozdrowiepl #wywiad #ksiazka #książki #czytamy #lekarze #cozycorner #sweaterseason #pinkthink #czytanierozwija #usedbooks #bookalicious #zdjeciedlaksiazki #ebook #tablet #goodbooks #polskie #polskienajlepsze #polskaksiążka #dobraksiazka #warmandcozy #wydawnictwowab #czytamzlegimi #inspiredeveryday #ipads

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

„Nowe wychowanie seksualne”

Autorka: Agnieszka Stein

To książka, w której ludzka seksualność nie jest oddzielona od reszty życia. Agnieszka Stein prowadzi warsztaty dla rodziców, wie o co pytają, o co proszą, co jest dla nich ważne, więc w swojej publikacji starała się odpowiedzieć na ich potrzeby. Książka „Nowe wychowanie seksualne” napisana jest z szacunkiem dla intymności dziecka i troską o jego optymalny rozwój.

Autorka wychodzi z założenia, że rodzice powinni zajmować się wychowaniem seksualnym swoich dzieci już od momentu ich urodzenia. – Dzieci uczymy różnych rzeczy nie tylko wtedy, gdy świadomie przekazujemy im wiedzę, ale także robiąc różne rzeczy przy okazji – przyznała w rozmowie z Hello Zdrowie. Jej publikacja stanowi wartościowe źródło rzetelnej wiedzy o rozwoju człowieka i pokazuje, jak traktowanie dziecka z szacunkiem i empatią pomoże mu we wchodzeniu w dorosłość.

Wydawnictwo: Mamania

View this post on Instagram

[WYWIAD – #SEKS #EDUKACJASEKSUALNA] – Jest bardzo dobry poradnik dla młodych pisarzy, o tym, jak pisać sceny erotyczne w książkach. Podpowiedź jest taka, że sceny erotyczne nie są o narządach, tylko o emocjach i relacjach. I mam poczucie, że to, o czym chcą rozmawiać dzieci czy nastolatki, to nie o technikach, tylko właśnie o emocjach i relacjach miedzy ludźmi – mówi nam Agnieszka Stein, psycholog dziecięca. ??? Na Hello Zdrowie wywiad z @agnieszka.stein https://www.hellozdrowie.pl/nastolatki-chca-rozmawiac-z-rodzicami-o-seksie-to-od-doroslych-zalezy-czy-sie-odwaza/ ??? #hello #wywiad #hellozdrowiepl #rozmowy #psycholog #polka #agnieszkastein #seks #zdrowiekobiet #naszezdrowie #wychowanieseksualne #dziewuchy #wydawnictwomamania #polkiczytaja #ksiazkoholizm #bookalicious #edukacjaseksualna #wartoczytac #rozmowyseksie #bezwstydu #knowyourbody #edukacja

A post shared by Hello Zdrowie (@hellozdrowie_pl) on

matka przytulająca się do nastoletniej córki

„Naturalne antybiotyki. Leczenie i zapobieganie chorobom za pomocą przypraw i ziół”

Autorka: Claudia Ritter

Nasze zestawienie zamykamy publikacją Claudii Ritter, niemieckiej terapeutki medycyny naturalnej i doradczyni do spraw żywienia. Dla niej profilaktyka jest najinteligentniejszym rodzajem „terapii”, ale Ritter oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdej chorobie można zapobiec. Z tej książki dowiecie się, jak i za pomocą jakich roślin można wzmocnić swój układ odpornościowy i tym samym zapobiegać infekcjom, jakie połączenie przypraw i ziół jest szczególnie efektywne oraz gdzie są granice samoleczenia. Liczne przepisy – od naparów po okłady i smakołyki – mogą się przyczynić do szybszego zdrowienia i poprawy samopoczucia. Całość uzupełniają portrety czterdziestu pięciu najważniejszych ziół oraz przypraw o działaniu antybiotycznym.

Wydawnictwo: Muza

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: