10 tydzień ciąży 10 tydzień ciąży – rozwój płodu i zmiany w organizmie kobiety/ iStock

10 tydzień ciąży – rozwój płodu i zmiany w organizmie kobiety

Spis treści:

10 tydzień ciąży to początek okresu płodowego. Okres zarodkowy został zakończony. U płodu da się już wyróżnić wszystkie struktury ciała, chociaż głowa nadal jest o wiele większa od tułowia. W tym tygodniu ciąży bardzo dużo kobiet odczuwa coraz większe mdłości i dolegliwości.

10 tydzień ciąży – dziecko

Płód osiąga już wielkość około 25 mm. W 10 tygodniu ciąży wszystkie narządy zostały już wykształcone i od tej pory nastąpi ich tylko dojrzewanie oraz rozwój.

Jeżeli doszło do jakichś zaburzeń w organizmie do 10 tygodnia ciąży, to niestety, ale będą one już nie do nadrobienia. Chodzi tutaj o wykształcenie się organów, kończyn. Lekarze zalecają, aby ciężarne unikały już na tak wczesnym etapie ciąży szkodliwych warunków pracy lub substancji szkodliwych w swoim otoczeniu wpływających na rozwój zarodka w brzuchu.

W 10 tygodniu ciąży u dziecka zaczyna zarastać podniebienie. Do tego tworzy się ślimak i narząd słuchu.

Z narządów, które podjęły już funkcjonowanie, należy wymienić pęcherzyk żółciowy wydzielający żółć. Szpik kostny podjął funkcję krwiotwórczą. Do tego trzustka i płuca zakończyły swoją morfogenezę.

Całkiem możliwe, że dziecko w 10 tygodniu ciąży zaczęło już połykać płyn owodniowy będący dla niego źródłem najróżniejszych składników pokarmowych. Poprzez połykanie płynu płód zaczyna pobudzać również do pracy swój układ pokarmowy.

Błony płodowe i łożysko w 10 tygodniu ciąży są już w pełni ukształtowane, dzięki czemu płód znajduje się pod jeszcze lepszą ochroną. Łożysko rozpoczyna dostarczanie dziecku większej ilości składników odżywczych i tlenu. Dziecko zaczyna coraz mocniej się rozwijać, przez co również zanika pęcherzyk żółtkowy.

Płód ma już rączki i nóżki, którymi zaczyna żywo poruszać. Jednak takie ruchy nie są na razie wyczuwalne przez mamę, ponieważ płód jest jeszcze za mały.

W 10 tygodniu ciąży i 1 dniu pęcherzyk ciążowy ma 39 mm wielkości. Wielkość zarodka – CRL (crown to rump length) – wynosi 25 mm. W 10 tygodniu ciąży i 6 dniu pęcherzyk ciązowy będzie miał już 45 mm wielkości. Wielkość zarodka – CRL (crown to rump length) – wynosi 33 mm.

10 tydzień ciąży – kobieta

W związku z nasileniem nudności w 10 tygodniu ciąży wiele kobiet ma ogromne problemy z jedzeniem czegokolwiek. W konsekwencji ciężarna zamiast przybierać na wadze może schudnąć i to nawet kilka kilogramów.

Nudności mogą być naprawdę bardzo męczące i utrudniać funkcjonowanie. Jednak żadna kobieta w 10 tygodniu ciąży nie może zapominać o systematycznym nawadnianiu. Trzeba również pamiętać o  dostarczaniu makro i mikroelementów, aby móc zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Macica wystaje z miednicy ponad spojenie łonowe.

Do innych zjawisk ciążowych należy również zwiększona wydzielina z dróg rodnych, pojawienie się trądziku, zmiany hormonalne, zachcianki pokarmowe.

10 tydzień ciąży to również okres pojawiania się wzdęć i zaparć. Jeżeli chcemy uniknąć takich zjawisk, to pamiętajmy o unikaniu pokarmów przyczyniających się do tworzenia gazów. Zaparć unikniemy wtedy, kiedy ilość błonnika w naszej diecie będzie wystarczająca.

U ciężarnych w 10 tygodniu ciąży pojawia się zwiększona ilość krwi w krwiobiegu, przez co może dochodzić do zaburzeń widzenia – nieostrości lub podwójnego widzenia. Koniecznym jest sprawdzenie nadciśnienia tętniczego pod okiem lekarza, bowiem jego obecność może grozić bardzo ciężkimi powikłaniami.

10 tydzień ciąży to okres, kiedy ryzyko wystąpienia poronienia jest bardzo dużo. Ciężarna musi bardzo mocno na siebie uważać i w razie ewentualnych wątpliwości jak najszybciej udać się do szpitala. W szczególności, kiedy pojawi się mocne i obfite krwawienie z dróg rodnych.

Jeżeli jednak poronienie już się rozpoczęło, to niestety nic ani nikt nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Lekarze zabezpieczą jedynie kobietę przed nadmiernym wykrwawieniem. Do tego kobiety z grupą krwi Rh (-) zostaną zakwalifikowane do podania immunoglobuliny anty-D.

Infografika: Co przysługuje rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź