Brzuch ciężarnej 17 tydzień ciąży – rozwój narządów oddychania dziecka/ Zdjęcie: iStock

17 tydzień ciąży – rozwój narządów oddychania dziecka

Spis treści:

17 tydzień ciąży to kolejny z wielu, który upływa pod znakiem rozwoju dziecka. Wbrew pozorom niektóre z elementów rozwoju dziecka mogą zaskakiwać, co świadczy o tym, że dziecko już w 17 tygodniu przyswaja potrzebne odruchy i procesy potrzebne do życia. Jakie procesy doskonalą dzieci w 17 tygodniu ciąży oraz jak ciąża w tym czasie wpływa na kobietę?

17 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 17 tygodniu ciąży dziecko ma już wykształcone narządy niezbędne do oddychania. Nie są one jeszcze na tyle rozwinięte, aby pozwolić na tę czynność dziecku. Podobnie jak drogi oddechowe inne narządy są już wykształcone lub proces ich wykształcenia trwa. Jest to intensywny czas rozwoju dla dziecka. Od 17 tygodnia ciąży maluch rośnie nieco wolniej niż w pierwszych kilkunastu tygodniach, co nie oznacza, że jego rozwój jest wolniejszy. Od tego momentu układ pokarmowy funkcjonuje w podstawowym zakresie a układ moczowy i krążenia działa pełnoprawnie. Ważną kwestią jest w 17 tygodniu ciąży osiąganie prawidłowych proporcji kończyn dolnych, które mają już odpowiednią — proporcjonalną wielkość. W dalszym ciągu rozwija się głowa i twarz dziecka.

Czas w 17 tygodniu ciąży upływa bardzo szybko. Dziecko jest w tym tygodniu bardzo aktywne. Rozwój mięśni powoduje, że może ono intensywnie wykonywać ruchy rączkami w okolicy głowy czy nóg, kopać lub obracać się, co może być też wyczuwalne przez mamę. Aktywność taka powoduje często czkawkę u dziecka, która sama przechodzi po około pół godzinie i nie jest powodem do niepokoju. Czkawka może być odczuwalna przez mamę. Dziecko często też zapada w drzemkę i odpoczywa. Brak aktywności ze strony dziecka w tym okresie również nie powinien niepokoić. Obecnie istnieje bardzo wiele technik, które pozwalają obserwować dziecko w brzuchu mamy. Jest to zaskakujące i wręcz niewiarygodne, gdyż naukowcy dowiedli o ziewaniu dziecka czy o obieraniu wygodnej pozycji do drzemki. W trakcie ziewania rozwija się również mózg dziecka. Kolejną ważną kwestią rozwoju dziecka w 17 tygodniu ciąży jest wypracowywanie pewnego „rytmu dnia”, czyli drzemek i aktywności. Jest on podobny do rytmu noworodka.

17 tydzień ciąży – kobieta

17 tydzień ciąży dla kobiety to również pewne zmiany. Jedną z najbardziej widocznych będzie uspokajanie się huśtawki nastrojów. Hormony, które były produkowane niezwykle intensywnie w pierwszej połowie ciąży potrzebne dziecku i mamie, obecnie nie są wytwarzane już w takich ilościach. Funkcje te przejmuje powoli łożysko, które stale się rozwija. Jest to jeden z najbardziej widocznych procesów zmian, jakie można zaobserwować u kobiety i który jest dla niej niezwykle korzystny. Mama może od tego okresu ciąży liczyć zatem na lepszy humor, mniej zmartwień i równowagę psychiczną. Kolejną ważną kwestią, na jaką powinny zwrócić uwagę kobiety w 17 tygodniu ciąży, jest odpowiedni poziom witamin i substancji odżywczych. Organizm o ich niedoborze i brakach może dawać znać poprzez skurcze mięśni. Niezwykle ważna jest zatem zbilansowana dieta, która dostarczy wielu składników odżywczych zarówno dziecku, jak i kobiecie. Najczęściej w tym okresie brakuje kobietom magnezu, wapnia czy potasu. Jeśli istnieją pewne niedobry, zdecydowanie warto uzupełnić je naturalnymi warzywami, które mają wiele innych korzystnych substancji. Substancje te również wchłaniają się lepiej niż te syntetyczne.

Zwiększona ilość krwi w organizmie może powodować pękanie naczynek krwionośnych. Kobiety w 17 tygodniu ciąży powinny liczyć się zatem z pajączkami czy dolegliwościami skórnymi. Stan ten może owocować również krwawieniem z nosa. Przydatną poradą może być mycie zębów szczoteczką o miękkiej strukturze. Poprzez zwiększoną ilość krwi w organizmie dziąsła mogą być opuchnięte i delikatniejsze niż zwykle a używanie twardej szczoteczki powodować krwawienie. Następną zmianą spowodowaną m.in. hormonami jest zwiększenie libido lub nawet większa chęć na współżycie niż przed ciążą. 17 tydzień ciąży to także utrzymywanie się niektórych niekomfortowych objawów. Będą zaliczać się do nich m.in. zawroty głowy, trudności ze snem, ból w pachwinach, opuchnięte nogi czy trudność w nabieraniu powietrza.

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź