Brzuch ciężarnej 20 tydzień ciąży – za nami półmetek/ Pexels, fot. Matilda Wormwood

20 tydzień ciąży – za nami półmetek

Spis treści:

20 tydzień ciąży to znak, że połowa ciąży już za nami. To również okres, kiedy w płodzie zachodzą bardzo ciekawe zmiany.

20 tydzień ciąży – dziecko

W 20 tygodniu ciąży płód powinien ważyć już 310 g i mierzyć około 25 cm z nogami. Jeżeli zmierzyliśmy długość dziecka bez nóg, to powinna ona wynosić ok. 17 cm.

20 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

Od 20 tygodnia ciąży wzrasta nie ilość organów w ciele dziecka, ale ich jakość. Na tym etapie ciąży wszystkie najważniejsze organy w ciele dziecka są już wykształcone i teraz będzie następował ich rozwój, aby przygotować się do pracy po porodzie.

Od 20 tygodnia ciąży masa dziecka do końca ciąży wzrośnie nawet dziesięciokrotnie. W buzi dziecka, w jego dziąsłach zaczynają pojawiać się już pierwsze zarodki zębów. Jednak same zęby pokazują się dopiero po 6 miesiącu życia dziecka. Zdarzały się jednak przypadki, że noworodek przyszedł na świat z malutkimi ząbkami.

Skóra dziecka pokryta jest zabezpieczającą mazią płodową. Maź płodowa to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka. Ma ona za zadanie zabezpieczenia delikatnej skóry dziecka przed działaniem wód płodowych. 

Dziecko w 20 tygodniu ciąży zaczyna połykać wody płodowe, przez co rozwija swój układ pokarmowy. Im słodsze wody płodowe, tym połykanie następuje wolniej. Z czasem dziecko będzie trawić zawarte w takich wodach cukry, które pomogą mu się rozwijać. 

Warto też wiedzieć, że dziecko na tym etapie ma już poczucie smaku. 

Podczas badania USG lekarz musi zobaczyć, czy wątroba, jelita, trzustka, żołądek są zamknięte w powłokach brzusznych. Jeżeli tak nie jest i narządy pływają w wodach płodowych, to diagnoza jest bardzo ważna. Dziecko powinno urodzić się w szpitalu przez cesarskie cięcie. Następnie powinno być poddane operacji zszycia powłok brzusznych, dzięki czemu będzie miało szansę na normalny rozwój. 

20 tydzień ciąży – kobieta

W 20 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się nieco poniżej wysokości pępka. Od tej pory będzie ono unosiło się około 1 cm na tydzień. 20 tydzień ciąży to okres, kiedy kobieta ma już mocno widoczny brzuch.

Kobieta w 20 tygodniu ciąży zauważa u siebie zwiększoną ilość melaniny w skórze. Pieprzyki, piegi, brodawki sutkowe nabiorą ciemniejszych kolorów. Na twarzy mogą pojawiać się melanodermy, chloasmy, czyli przebarwienia na twarzy. Poziom melaniny w skórze kobiet obniża się do kilku tygodni po porodzie. Warto jednak pamiętać, w szczególności latem, że kobiety w ciąży powinny używać kremów z wysokim filtrem UV. 

20 tydzień ciąży to moment, kiedy mogą pojawić się pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa. Są to bardzo słabe i nieregularne skurcze macicy. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do prawdziwych i mocnych skurczy porodowych.

Do przykrych objawów pojawiających się około tego tygodnia należy świąd. Jeżeli zauważamy, że jest on bardzo mocny i nasilony, wręcz przeszkadza nam codziennie funkcjonowanie, to jak najszybciej trzeba udać się do ginekologa. Może okazać się, że ciężarna ma problem z cholestazą.

W 20 tygodniu ciąży nadal będą pojawiać się takie objawy, jak bezsenność, opuchnięte kończyny, katar, bardzo częste oddawanie moczu, zwiększona wydzielina z pochwy. To również moment, kiedy piersi kobiet będą bardzo duże. 

20 tydzień ciąży to okres, kiedy odbywać się będzie drugie badanie diagnostyczne USG. Kobieta powinna zwrócić uwagę, że to właśnie okres, kiedy potwierdza się lub wyklucza ewentualne wady rozwojowe płodu. Dlatego ważnym jest dokładność aparatu, jakim wykonywane będzie badanie. Jeżeli lekarz nic nie wspomina, to koniecznie trzeba dopytać go o badanie serca płodu, czy przebiegło ono prawidłowo.

Ewentualne wady serca dziecka można bardzo szybko operować po samym porodzie.

Infografika: Co przysługuje rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź