22 tydzień ciąży - zmiany zachodzące u dziecka i u kobiety

22 tydzień ciąży – zmiany zachodzące u dziecka i u kobiety

Spis treści:

W 22 tygodniu ciąży, czyli 20 tygodni po zapłodnieniu dziecko przypomina już całkiem sporych rozmiarów cukinię. Ruchy dziecka są wyraźnie odczuwalne przez mamę.

22 tydzień ciąży – dziecko

W 22 tygodniu ciąży dziecko mierzy 28 cm i ma 450 gramów.

22 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

W 22 tygodniu ciąży dziecko ma nadal zamknięte powieki, których otwarcie nastąpi dopiero pod koniec 6 miesiąca ciąży.

Lanugo, czyli meszek płodowy, jest już wyraźniejszy i chroni skórę dziecka przed ciągłym kontaktem z wodami płodowymi. U większości dzieci lanugo zniknie do porodu. Są jednak dzieci, które po przyjściu na świat nadal taki meszek mają na sobie.

Na USG 3D w 22 tygodniu ciąży możemy zobaczyć jak wygląda twarz dziecka. Co więcej, jeżeli dobrze się przypatrzymy, to możemy zauważyć podobieństwo do rodziców.

W mózgu i rdzeniu kręgowym dochodzi do mielinizacji włókien nerwowych. Aby mielinizacja mogła się prawidłowo odbywać matka powinna pamiętać o dostarczaniu dziecku odpowiednich tłuszczów zawartych w naszym pożywieniu.

Nosek dziecka na USG może przypominać odstający guzek, ponieważ do tej pory nie wykształciła się jeszcze odpowiednia nasada w nim.

W 22 tygodniu ciąży szpik kostny działa u dziecka już na pełnych obrotach wytwarzając czerwone krwinki.

Ciekawostką jest fakt, że dziecko w brzuchu ma czkawkę. Pomaga ona przygotować się przeponie do pełnienia swojej funkcji w przyszłości. Czkawka to reakcja organizmu dziecka – wrażliwego na zimno – na zmianę temperatury.

22 tydzień ciąży – kobieta

Częste odpoczynki w 22 tygodniu ciąży są już całkiem normalne. Do tego ogromne naciski macicy na pęcherz moczowy sprawiają, że częste wizyty w toalecie stają się codziennością.

Środek ciężkości u ciężarnej przesuwa się do przodu i ku górze. Przez to wiele kobiet w ciąży ma problemy z zachowaniem równowagi.

W 22 tygodniu ciąży pępek wywija się na „drugą stronę” i będzie wystawał.

Na skórze brzucha i na udach będą pojawiać się czerwone pęknięcia, które za kilka chwil się zabliźnią. Jest to zmora wszystkich kobiet w ciąży – rozstępy. Warto więc zawczasu zakupić odpowiedni krem, który uelastycznia skórę i minimalizuje wszystkie rozstępy.

Kobieta pod wpływem hormonów może czuć się wyjątkowo pięknie, jak nigdy dotąd. Panie o chłopięcej sylwetce na pewno zauważą u siebie lepszą, bardziej kobiecą, zaokrągloną sylwetkę. Do tego włosy, skóra będą pięknie lśniły.

Są jednak również odwrotne przypadki. Cera traci swój blask. Może pojawić się suchość skóry. Niektóre kobiety uskarżają się na występowanie trądziku ciążowego, wysypek i stanów zapalnych skóry.

W 22 tygodniu ciąży kobieta powinna zadbać o sumienne wykonywanie morfologii krwi, ponieważ może pojawić się u niej powiększona niedokrwistość. Anemia na tym etapie ciąży może być spowodowana rozwodnieniem krwi. Taki stan należy skonsultować na bieżąco ze swoim lekarzem prowadzącym.

22 tydzień ciąży to także zwiększona, przezroczysta, niepachnąca wydzielina z dróg rodnych. Jeżeli wydzielina będzie miała krwawy kolor lub będzie nieprzyjemnie pachnieć – jak najszybciej należy udać się do lekarza prowadzącego lub do szpitala.

Ok. 22 tygodnia ciąży powoli zaczynają już występować skurcze Braxtona-Hicksa. Są bezbolesne i nie pojawiają się w regularnych odstępach. Mają one na celu przygotowanie organizmu kobiecego do porodu. Jest to zjawisko fizjologiczne występujące u wszystkich ciężarnych kobiet.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że regularnie występujące, bolesne skurcze na tym etapie ciąży są złą oznaką. W takim momencie jak najszybciej należy udać się do szpitala, bowiem może to zwiastować przedwczesny poród i stan zagrożenia życia dziecka oraz kobiety.

Infografika: Czy wiesz jakie benefity przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź