Kobieta w ciąży 25 tydzień ciąży – ruchy dziecka/ Zdjęcie: iStock

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Spis treści:

23 tygodnie po zapłodnieniu, w 25 tygodniu ciąży dziecko mierzy już ok. 31 cm i waży 800 gramów. Zarówno w ciele kobiety, jak i rozwoju dziecka zachodzą dynamiczne zmiany, które coraz bardziej zbliżają do porodu.

25 tydzień ciąży – dziecko

25 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

W 25 tygodniu ciaży skóra dziecka, pomimo tego, że nadal jest bardzo cienka, ma różowy odcień. Ruchy dziecka są na tyle mocne, że przyszły tatuś na pewno będzie mógł je poczuć, a czasem zauważyć na zewnątrz. 

To również moment, kiedy dziecko doskonali swój układ oddechowy. Następuje rozwój małych oskrzelików i pęcherzyków płucnych w płucach malucha. Do tego dwie małe dziurki w nosie dziecka otwierają się. Dochodzi do rozwoju naczynek włosowatych, które odpowiedzialne są za ukrwienie tkanek, mięśni i narządów.

25 tydzień ciąży to również okres, kiedy malutki noworodek ma już zachowane odpowiednie proporcje w ciele pomiędzy swoimi kończynami, tułowiem, głową. 

U dziecka zaczyna coraz bardziej rozwijać się kręgosłup, a wraz z nim kręgi kostne, stawy i więzadła. Zaczyna się ono coraz bardziej ruszać w brzuchu. Dotyka i łapie pępowinę łączącą go z mamą. W przypadku bliźniaków dochodzi do interakcji między dziećmi.

Ciekawostką jest fakt, że 25 tydzień ciąży oznacza, iż płód doskonale rozpoznaje już głosy osób na co dzień przebywających z mamą. W szczególności lepiej identyfikuje niskie, męskie głosy, które są dla niego lepiej słyszalne.

25 tydzień ciąży – kobieta

W 25 tygodniu ciąży ośrodek ciężkości u kobiet jest bardzo mocno przesunięty przez wystający brzuch. Wielu kobietom jest w obecnej chwili aż do końca porodu bardzo trudno się poruszać. 

25 tydzień ciąży to również wzrost macicy naciskającej na przeponę. Mama nie tylko będzie miała problemy z poruszaniem się, ale również z oddychaniem. Kobiety w tym momencie oddychają płycej, ale częściej. 

Każda kobieta musi jednak wiedzieć, że nagle pojawiające się trudności z oddychaniem to oznaka do niepokoju, który oznacza pilną konsultację z lekarzem. Może być to znak, że coś niedobrego zaczyna dziać się z kobietą i dzieckiem w brzuchu.

25 tydzień ciąży skutkuje nie tylko dużym brzuchem, ale ogromnymi rozstępami. Warto w tym momencie nie zapominać o odpowiednim nawilżaniu skóry kremami na rozstępy. Kobiecie przydać się mogą również odpowiednie masaże na skórę.

Nie można również zapominać, że jest to okres, kiedy nadal pojawiają się niegroźne skurcze Braxtona-Hicksa przygotowujące kobiece ciało do porodu. Są one nieregularne. Jeżeli jednak kobieta zauważy u siebie skurcze regularne jak najszybciej powinna udać się do szpitala. 

Wiele kobiet w 25 tygodniu ciąży zmaga się również z rwą kulszową. Główka dziecka naciska na kości miednicze, które powodują kompresje nerwów – nerw kulszowy. W szczególności dotyka on pośladków, nóg, krzyża. Nie każda kobieta musi zmagać się z takimi boleściami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jeżeli rwa wystąpi to potrafi być bardzo dokuczliwa.

W przypadku takich ostrych bólów kobieta nie może korzystać ze zbyt dużej ilości środków przeciwbólowych szkodzących dziecku. Konieczna będzie w tym momencie pomoc fizjoterapeuty, którzy wykonują specjalne masaże dla ciężarnych. 

Rwa kulszowa może ustać w momencie zmiany położenia dziecka w macicy. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, to oprócz masaży, lekarze zalecają zmianę materaca do spania. 

Nie można również zapominać o tym, że 25 tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta powinna bardzo dużo odpoczywać, unikać noszenia ciężarów. Warto również spać na twardym materacu ze specjalną poduszką dla ciężarnych. Ciąża to nie choroba, ale kobieta ma prawo źle się czuć w takim stanie.

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź