Kobieta w ciąży 27 tydzień ciąży/ Pexels, fot. Garon Piceli

27 tydzień ciąży – intensywny rozwój mózgu dziecka

Spis treści:

W 27 tygodniu ciąży powoli rozpoczyna się 3 trymestr ciąży. Jest to czas, który wprowadza mamę oraz dziecko w ostatni etap i przygotowywanie się do porodu. Jak zatem wygląda w praktyce 27 tydzień ciąży? Jak rozwija się dziecko i z jakimi dolegliwościami musi zmagać się przyszła mama? Wszystkie szczegóły i informacje przedstawiamy poniżej.

27 tydzień ciąży — dziecko

27 tydzień ciąży u dziecka przebiega niezwykle intensywnie. Jedną z największych zmian, które zachodzą u malucha, jest szybki rozwój mózgu. Rozwój tego narządu jest typowa dla początku trzeciego trymestru. Wielkość mózgu dziecka jest już podobna do mózgu dorosłej osoby. Bardzo szybko powstają też połączenia między komórkami nerwowymi. Ciekawostką jest też posiadanie przez dziecko w tym tygodniu ciąży bardzo dużej ilości kubków smakowych. Jeśli kobieta zje coś pikantnego, maluch może dać o tym znać np. kopiąc. Ważnym procesem, który przebiega u dziecka, jest również kostnienie kości. Tworzą się również więzadła stawowe. Ważne jest, aby w diecie kobiety był obecny wapń. Witaminy z pożywienia czy suplementy stosowane po konsultacji z lekarzem będą bardzo dobrym pomysłem. U dziecka w 27 tygodniu ciąży istnieją już wszystkie organy. Do czasu porodu będą rozwijały się oraz uzyskiwały pełną sprawność działania.

W 27 tygodniu ciąży dziecko również ma coraz więcej tłuszczu żółtego. Właściwa żółta tkanka tłuszczowa nie służy już jedynie ogrzaniu ciała malucha jak ta brunatna. W niektórych przypadkach dziecko może również obrócić się głową do dołu i zmienić swoje położenie. Nie jest to jednak kategoryczna czynność, która musi nastąpić. Czynność ta może wystąpić do 36 tygodnia ciąży, a dziecko posiada jeszcze dużo miejsca w brzuchu. U dziecka rozwija się również siatkówka, a powieki mogą lekko się unosić. Niezwykle ciekawą umiejętnością u dziecka w 27 tygodniuciąży jest również umiejętność rozpoznawania intensywności światła i odwracanie się od jego źródła.

27 tydzień ciąży — kobieta

27 tydzień ciąży u kobiety przepływa pod znakiem utrzymywania się wielu dolegliwości oraz ich nasilania się. W tym tygodniu do czynienia kobieta może mieć również z pewnymi zmianami. Nasilające się dolegliwości i niedogodności należy po prostu przeczekać. Nie ma na ich wyeliminowanie skutecznego sposobu, a jedynie doraźne. Będą to np. częste oddawanie moczu czy ciągłe zmęczenie. Warto w tym czasie oszczędzać się i nie wykonywać zbędnych czynności. Zmęczenie może być również spotęgowane poprzez problemy ze snem, które będą wynikały z niemożności odpowiedniego ułożenia się. 27 tydzień ciąży to również skurcze przepowiadające. Kobiety odczuwać mogą je również nieco wcześniej. W taki sposób macica przygotowuje się do porodu. Wraz ze zbliżającym się porodem skurcze te będą się nasilały. Zmiany w 27 tygodniu dotyczą również piersi kobiety. Piersi oraz brodawki będą się w tym okresie powiększały.

Ważnym elementem, o którym należy pamiętać w 27 tygodniu ciąży, jest liczenie ruchów dziecka. W ciągu godziny powinno być ich ok. 5 lub więcej. Jeśli maluch nie wykazuje aktywności, warto zjeść posiłek i położyć się w celu odpoczęcia. Nadmierna ruchliwość lub jej brak powinien owocować kontaktem z lekarzem. W 27 tygodniu ciąży nasilają się również pewne odruchy. Można podzielić je na cztery typy takie jak aktywny sen, regularny głęboki sen oraz aktywne i spokojne czuwanie. Ciekawostką jest fakt, iż dziecko, które wyrobi pewne nawyki w brzuchu mamy, po porodzie będzie zachowywało się w podobny sposób i funkcjonowało w podobnym rytmie. U kobiet w 27 tygodniu ciąży nadal może rozciągać się skóra i mogą powstawać rozstępy. Skóra może również swędzieć. Ważnym elementem jest również regularne dbanie o oddawanie moczu. Jeśli kobieta ma taką potrzebę, powinna odbyć ją jak najszybciej. Pewną nową dolegliwością może być powstawanie hemoroidów. Fizyczny i mechaniczny ucisk żył doprowadzających krew, może zaowocować hemoroidami oraz krwawieniem podczas wypróżniania się. Dolegliwości miną samoistnie do kilku miesięcy po porodzie.

Infografika: Co przysługuje rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź