Przejdź do treści

29-letni mężczyzna przedawkował kofeinę. Wyjaśniamy, jaka dawka jest śmiertelna

Śmiertelna dawka kofeiny - ile wynosi? / pexels
Śmiertelna dawka kofeiny - ile wynosi? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

29-latek z Wielkiej Brytanii zmarł po przedawkowaniu kofeiny. Jego przypadek pokazuje, że ze stymulantem tym należy bardzo uważać. Jaka dawka kofeiny jest już trucizną?

Kofeina – nie tylko w kawie

Kofeina jest najczęściej stosowanym stymulantem na całym świecie. Znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale i w napojach energetycznych, herbacie, tabletkach czy w skoncentrowanej formie w proszku.

Ta ostatnia postać jest najbardziej znana sportowcom, ponieważ zwiększa wydolność organizmu i zmniejsza zmęczenie oraz objawy przetrenowania.

Kofeina w proszku działa tak jednak tylko wtedy, gdy będziemy ją stosować w zalecanych dawkach. Dowodem na to jest tragiczny przypadek 29-latka z Wielkiej Brytanii.

29-latek przedawkował kofeinę

Tom Mansfield, 29-letni trener personalny z Wielkiej Brytanii, zamówił 100-gramową torebkę silnie skoncentrowanej kofeiny w proszku. Zmieszana z wodą bądź z innymi napojami miała dodawać energetycznego kopa. Mężczyzna, odmierzając dawkę, popełnił jednak błąd, który kosztował go życie.

Dawka zalecana przez producentów wynosiła 60-300 miligramów. Skala na wadze, której używał 29-latek, zaczynała się od 2 gramów. Mężczyzna nie zwrócił jednak na to uwagi i w rezultacie zużył ilość proszku, w którym zawartość kofeiny odpowiadała… 200 filiżankom kawy.

Żona 29-latka opisywała później, że mężczyzna po wypiciu napoju chwycił się za klatkę piersiową i zaczął skarżyć się na zbyt szybkie bicie serca.

Kobieta wezwała pogotowie, gdy z ust mężczyzny zaczęła wypływać piana. 29-latkowi po kilku chwilach zatrzymała się akcja serca. I pomimo tego, że został szybko przewieziony do szpitala, zmarł jeszcze tego samego dnia.

Sekcja zwłok Toma Mansfielda wykazała, że poziom kofeiny w jego krwi wynosi 392 mg na litr. Dla porównania – przeciętny poziom kofeiny po wypiciu filiżanki kawy wynosi 2-4 mg na litr.

Historia mężczyzny pokazuje więc, że z kofeiną należy uważać.

O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy

Kofeina – dawka w ciągu dnia

Do tego, że kawa pita z rozsądkiem jest zdrowa, nie musimy nikogo przekonywać. Warto jednak zawsze pamiętać, że zbyt duża ilość kofeiny w wypijanych przez nas kawach może powodować efekt odwrotny od zamierzonego.

„Dawka kofeiny w ciągu dnia powinna wynosić ok. 200-500 miligramów. Każdy z nas ma jednak inną adaptację – czasem może być to mniej, czasem więcej. Dawka powyżej 500 miligramów może przynieść efekt roztrzęsienia, rozdrażnienia, działać w zupełnie inną stronę niż powinna.

Nie przesadzajmy więc z kawą, czasem trzeba od niej odpocząć. Kolejna filiżanka kawy nic nie da, a wręcz przeciwnie. Będziemy mieli problemy z zaśnięciem, z wypoczynkiem, będziemy rozdrażnieni” – mówiła dietetyczka Justyna Mizera w rozmowie z Hello Zdrowie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.