Przejdź do treści

3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes

3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes
3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wprowadzenie zmian, które wiążą się z modyfikacją wyuczonych przez lata przyzwyczajeń, może wiązać się z dyskomfortem, a w dalszej kolejności rezygnacją z postanowień” – podkreśla autorka bloga Holistycznie Zdrowi. Kobietom, które zmagają się z zespołem policystycznych jajników (PCOS) i chcą uniknąć frustracji, proponuje skorzystanie z 3 prostych wskazówek. 

Dieta przy PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedna z częstszych chorób endokrynologicznych diagnozowana u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jak z nią walczyć? Poza leczeniem farmakologicznym kluczową rolę odgrywa dieta. Jest szereg zasad, do których powinny się stosować kobiety chore na PCOS, np. unikanie przetworzonych pokarmów i zadbanie o odpowiednią ilość witaminy D w organizmie. Jednak wszystkie zmiany w diecie trzeba wprowadzać z głową!

„Wprowadzenie zmian, które wiążą się z modyfikacją wyuczonych przez lata przyzwyczajeń, może wiązać się z dyskomfortem, a w dalszej kolejności rezygnacją z postanowień. Aby temu zapobiec, zamiast stawiania sobie zakazów, lepiej postawić na to, co będę robić, co chcę wprowadzić, czego się nauczyć” – podkreśla Zofia Pomes, dietetyczka i autorka bloga Holistycznie Zdrowi.

Jeśli chorujemy na zespół policystycznych jajników (PCOS), to możemy według niej wprowadzić 3 kluczowe zmiany. Jakie?

Dieta w zespole policystycznych jajników

3 kluczowe zmiany

Sprawdź, jakie zmiany proponuje Zofia Pomes. Skup się na tych 3 wskazówkach, zamiast załamywać się liczbą nakazów i zakazów albo szybko zniechęcić do jakichkolwiek zmian w diecie.

  1. Zamiast wykluczać całą listę produktów, skup się na tym, by włączyć do większości posiłków warzywa. Świeże lub gotowane, jak najbardziej różnorodne.
  2. Jeśli często jesz mięso, postaraj się chociaż 1-2 razy w tygodniu zastąpić je rybą.
  3. Jeśli słodycze to twój „sweet spot”, podejdź do tego realnie. Zamiast kończyć z nimi na zawsze, zredukuj dotychczasowe porcje lub częstotliwość o połowę i zastąp je świeżymi owocami.

Holistycznie zdrowi

Kim jest Zofia Suszek? Jak sama o sobie mówi, to „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczka”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie.

W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOSinsulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: