32 tydzień ciąży - ssanie kciuka i rozwijanie żuchwy dziecka

32 tydzień ciąży – ssanie kciuka i rozwijanie żuchwy dziecka

W 32 tygodniu ciąży dziecko bardzo szybko przybiera na wadze oraz gromadzi zapas tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Dziecko ma coraz mniej miejsca w samej macicy.

Spis treści:

32 tydzień ciąży – dziecko

W 32 tygodniu ciąży dziecko mierzy ponad 40 cm całkowitej długości i waży ok. 1900 g.

32 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 297 mm; 5 centyl – 279 mm; 95 centyl – 316 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 270 mm; 5 centyl – 244 mm; 95 centyl – 296 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 61 mm; 5 centyl – 57 mm; 95 centyl – 66 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 81 mm; 5 centyl – 74 mm; 95 centyl – 88 mm.

Dziecko coraz bardziej przypomina już noworodka. Do tego można zauważyć, że jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane.

32 tydzień ciąży to okres, kiedy dziecko coraz mniej rośnie. Zaczyna się natomiast zwiększać jego masa, a narządy doskonalą swoje funkcje.

W 32 tygodniu ciąży tkanka tłuszczowa zaczyna być coraz większa, dzięki czemu dziecko w brzuchu nabiera już niemowlęcych wymiarów.

Na badaniu USG wykonanym w 32 tygodniu ciąży można zaobserwować, że dziecko ssie kciuk. Ssanie kciuka pozwala maluchowi na rozwinięcie mięśni żuchwy. Po porodzie taka umiejętność bardzo mocno przyda się maluchowi podczas ssania piersi. Dziecko robi już swoje pierwsze miny, które również czasem można zauważyć na szczegółowym badaniu. Przede wszystkim jednak bardzo intensywnie porusza rękoma i nogami, co na pewno jest wyczuwalne przez mamę.

Dziecko ma już w pełni wykształcone paznokcie u rąk i u stóp, którymi nie jest w stanie na początku w żaden sposób się drapać.

32 tydzień ciąży to również szybki rozwój struktur związanych z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych.

Bardzo często lekarz prowadzący informuje swoje pacjentki, że dziecko znajduje się w pozycji „główkowej”. Dzięki temu jest ono przygotowane do porodu. Jeżeli dziecko do dnia porodu nie znajdzie się w takiej pozycji i będzie nadal w położeniu miednicowym, to ciężarna będzie musiała rodzić przez cesarskie cięcie.

32 tydzień ciąży – kobieta

Dno macicy znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.

W 32 tygodniu ciąży kobiety, przez stale powiększający się brzuch mają problemy z utrzymaniem równowagi. Do tego bardzo często pojawiają się u nich obrzęki nóg, zgaga i bóle pleców.

Macica nie pozostawia dużo miejsca na magazynowanie moczu, dlatego ciągłe korzystanie z toalety, nawet w nocy, staje się dla ciężarnej czymś normalnym.

Jeżeli na tym etapie ciąży brzuch uniemożliwia kobiecie znalezienie wygodnej pozycji w łóżku, to powinna ona pomyśleć o specjalnych poduszkach ułatwiających zasypianie z dużym brzuchem.

32 tydzień ciąży to bardzo częste skurcze Braxtona-Hicksa, które będą przygotowywać ciało kobiety do porodu.

Warto zwrócić uwagę na kołatanie serca, które w połączeniu z silnymi boleściami w klatce piersiowej może być groźne dla mamy i dla jej dziecka. W takich przypadkach warto udać się jak najszybciej do szpitala, aby sprawdzić, co się dzieje.

Niewielki odsetek ciężarnych w 32 tygodniu ciąży zmagać się może również z cholestazą ciężarnych. Jest to schorzenie polegające na nadwrażliwości na wysokie stężenie hormonów płciowych, głównie estrogenów, których najwyższe ilości wydzielane są właśnie w tym okresie.

Cholestaza może objawiać się poprzez swędzenie skóry, w szczególności rąk i stóp. Takie uczucie nasila się wieczorem i w nocy. Wysoki poziom cholestazy objawia się również zażółceniem skóry i powiększeniem wątroby.

Cholestaza może spowodować przedwczesny poród lub też wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Jeśli kobieta podejrzewa wystąpienie u siebie cholestazy, to jak najszybciej powinna poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego, który zleci odpowiednie badania, aby zminimalizować ryzyko powikłań dla płodu.

 

Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka? 

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź