36 tydzień ciąży 36 tydzień ciąży – już tylko 4 tygodnie do porodu / iStock

36 tydzień ciąży – już tylko 4 tygodnie do porodu

Już tylko 4 tygodnie pozostały do planowanej daty porodu – brzuch staje się coraz większy, a maluch do czasu rozwiązania może przybrać na wadze jeszcze ok. 1 kilograma. Co w 36 tygodniu ciąży dzieje się z przyszłą mamą i jak rozwija się dziecko?

Spis treści:

36 tydzień ciąży – dziecko

W 36 tygodniu ciąży waga dziecka wynosić powinna już około 2,5 kilograma. Przez te 4 tygodnie pozostałe do czasu porodu sama waga może wzrosnąć nawet o kilogram. Długość dziecka przy wyprostowanych nogach to 45 cm.

36 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 325 mm; 5 centyl – 305 mm; 95 centyl – 344 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to  307 mm; 5 centyl – 277 mm; 95 centyl – 337 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 68 mm; 5 centyl – 63 mm; 95 centyl – 73 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 90 mm; 5 centyl – 80 mm; 95 centyl – 100 mm.

To, jak będzie rozwijało się dziecko, zależy teraz tylko i wyłącznie od samego malucha i jego predyspozycji. Jak pokazuje praktyka, niektóre dzieci urodzone w 36 tygodniu ciąży zdolne są już do samodzielnej egzystencji. Inne jednak nadal potrzebują kilku tygodni, aby przyjść na świat samodzielnie.

36 tydzień ciąży to taki moment, kiedy powinien zakończyć się w pełni rozwój płuc. Większość dzieci urodzonych w tym tygodniu potrafi już samodzielnie oddychać. Zdarzają się jednak noworodki, które nie mają tej funkcji w pełni rozwiniętej.

Maluch nadal większość czasu spędza w pozycji embrionalnej ze względu na małą ilość miejsca w brzuchu mamy. Jego aktywność ruchowa jednak nie ogranicza się do zera.

W 36 tygodniu ciąży ze wszystkich zmysłów najlepiej rozwinięty jest słuch u dziecka, który rozpoznaje bicie serca mamy oraz jej głos w pierwszej kolejności. Dlatego po porodzie tak szybko uspokaja się w jej ramionach.

36 tydzień ciąży – kobieta

Dno macicy w 36 tygodniu ciąży znajduje się w swoim najwyższym położeniu, wysoko pod klatką piersiową. Od tego momentu kobiety mogą zaobserwować, że powoli będzie ono opadało przygotowując się wielkimi krokami do zbliżającego się porodu.

Przez to, że macica nie będzie już tak uciskać na wiele narządów, w 36 tygodniu ciąży samopoczucie ciężarnych może się nieznacznie poprawić. Może się to chociażby objawiać przez lepsze i głębsze oddychanie. Macica nie wywiera już na przeponę takiego nacisku, dlatego może ona lepiej pracować umożliwiając głębokie oddechy.

Z kolei jednak kobieta może odczuwać mocniejsze uciski na pęcherz moczowy przez to, że macica zaczęła mocniej opadać w dół. Do tego może dojść mocne uciskanie kości łonowej u kobiet.

36 tydzień ciąży sprawia, że kobiety bardzo często narzekają na swoją „zgrabność”. Poprzez rosnący brzuch poruszanie się może stanowić dla nich ogromny problem. Chociaż jest to tak naprawdę kwestia indywidualna. Są bowiem kobiety, które do porodu bez problemu wykonują wszystkie czynności jak wcześniej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to 36 tydzień ciąży i każda kobieta musi o siebie dbać. Zbyt przesadna aktywność ruchowa może spowodować upadek, a ten w dalszej konsekwencji może doprowadzić do zbyt wczesnego porodu. Dobrze, jeżeli kobieta ma siłę do robienia różnych rzeczy. Jednak w tym wypadku nie warto przesadzać z pewnymi czynnościami.

36 tydzień ciąży to również większa ilość relaksyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za rozluźnienie stawów. Konsekwencją tego będzie ból stawów biodrowych. Wiele kobiet radzi sobie z tym za pomocą masaży lub długich i przyjemnych kąpieli w basenie.

Od tego tygodnia ciąży kobieta będzie miała również częstsze wizyty u ginekologa – nawet co tydzień. Na ostatnim badaniu USG zostanie oszacowana ostateczna masa płodu. Jest to potrzebne do tego, aby określić szanse kobiety na poród fizjologiczny. Jeżeli waga płodu będzie stosunkowo duża lekarz może podjąć decyzję o indukcji porodu lub o wcześniejszym cesarskim cięciu.

Ostatnie USG to również ocena ilości płynu owodniowego w macicy oraz stopień dojrzałości łożyska. Stare łożysko może być powodem do wcześniejszego zakończenia ciąży.

 

Co przysługuje rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka? Sprawdź!

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź