Przejdź do treści

Smog – jego skutki widać na twojej twarzy

Kobieta w masce, za nią miasto w smogu
Źródło iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Smog niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, działa rakotwórczo, powoduje astmę i problemy z krążeniem. Te problemy zauważalne są dopiero po dłuższym czasie. Ale wcześniej nasza skóra da nam znać o szkodliwym wpływie smogu. Poznaj 5 śladów smogu, które pokaże ci twoja cera.

Smog – za jego szkodliwy wpływ na skórę wpływają wolne rodniki, generowane przez coraz większe zanieczyszczenie środowiska pyłami przemysłowymi i spalinami. Przede wszystkim zły wpływ ma chrom i związki metali ciężkich obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry, hamują dopływ tlenu, zatykają pory, powodują wzrost pigmentacji, niszczą kolagen, obniżają poziom witamin w skórze, nasilają kruchość naczyń krwionośnych oraz uszkadzają błony komórkowe. Naturalną bariera ochronna skóry zostaje zniszczona. Toksyny krążące w powietrzu utrudniają także pielęgnację skóry, blokując wnikanie aktywnych składników kremów. Jeśli skutki zdrowotne naszego organizmu widoczne są dopiero po dłuższym czasie, tak skóra da nam o nich znać znacznie szybciej. Wystarczy już kilka dni przebywania w mocno zanieczyszczonym powietrzu, aby zobaczyć pierwsze objawy jak smog wpływa na cerę.

Jak smog działa na skórę?

Suchość i zanieczyszczenia

Przez zanieczyszczone powietrze, w którym przebywamy, cera jest niedotleniona i zanieczyszczona. Skóra, której brakuje świeżego powietrza i nieustannie ma kontakt z zanieczyszczeniami, będzie szara i pozbawiona blasku. Osiadające na niej zanieczyszczenia sprawiają, że skóra gorzej oddycha, stając się szorstka i niemiła w dotyku. Cera staje się sucha przez pył i kurz, które wysuszają ją, niszcząc jej barierę ochronną. Funkcja bariery skórnej jest zmodyfikowana, przez co zmniejsza się poziom jej nawilżenia. Naszymi sprzymierzeńcami w tej nierównej walce będzie witamina E, która jest znana z działania przeciw wolnym rodnikom oraz witamina B, która przywraca naturalną barierę ochronną skóry i zwiększa produkcję komórek skóry.

Podrażnienia i uczulenia

Osoby zmagające się z Atopowym Zapaleniem Skóry, w kontakcie ze smogiem natychmiast dostrzegają pogorszenie kondycji skóry i nasilenie zmian. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko pojawienia się alergii skórnych czy trądziku. Na skórze częściej pojawia się pokrzywka, ponieważ zwiększona ilość pyłu i zanieczyszczeń w powietrzu naraża nas na większy kontakt z alergenami. Skóra silniej reaguje na niekorzystne warunki atmosferyczne, przez co jest podrażniona i bardziej wrażliwa. Wyciąg z aloesu może pomóc złagodzić podrażnienia.

 

Zobacz także

Przebarwienia

Obecne w smogu toksyczne związki chemiczne obniżają odporność organizmu, przez co mogą także powodować zapalenie, prowadząc do powstawania przebarwień, które do tej pory utożsamiane były z nadmiernym opalaniem. Koloryt skóry staje się nierówny. Występujące także na skórze ciemne plamy, które najczęściej zogniskowane są na przedramionach i tylnych częściach dłoni mają związek ze zwiększoną ekspozycją na dwutlenek azotu, który występuje w smogu miejskim. Ciemne plamy wskazują na przedwczesne starzenie się skóry (pojawiają się także na policzkach). Witamina C w kosmetykach zmniejszy przebarwienia i sprawi, że skóra będzie miała wyrównany koloryt.

Zmarszczki

Smog jest jedną z przyczyn stresu oksydacyjnego, który przyspiesza procesy starzenia. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe, niszczą kolagen i elastynę, przysparzając nowych zmarszczek. Organizm gorzej produkuje kwas hialuronowy. Wszystko to powoduje, że skóra traci jędrność i sprężystość. Dodatkowo coraz większe zanieczyszczenia zaburzają też naturalne procesy jej odnowy i regeneracji. Tę niszczycielską działalność potrafią powstrzymać kosmetyki z antyoksydantami.

Zwiększona produkcja sebum

Zanieczyszczone środowisko powoduje zwiększoną produkcję sebum, czyli łoju skórnego, oraz zmianę w jego składzie. Zmieniają się również parametry związane z procesem oksydacyjnym, co powoduje niedobór produkcji witaminy E, zmniejsza się ilość lipidu produkowanego przez gruczoły łojowe, a oksydacja białek ulega wzrostowi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: