4 min.
Mocz – 7 powodów, dlaczego się pieni

zdjęcie: iStockphoto.com
Najnowsze
23.01.2021
Będą opóźnienia w dostawie szczepionki AstraZeneca do Europy. To zła wiadomość dla Polski
23.01.2021
Serce w tarapatach. Tych sygnałów nie ignoruj!
22.01.2021
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak
22.01.2021
Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
22.01.2021
Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
Mocz – czy zwracasz na niego uwagę? Czy kiedykolwiek wzbudził twoje zaniepokojenie? Czy pieniący się mocz jest objawem choroby? Urolog Piotr Świniarski odpowiada: zdarza się, że silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny odpowiada za obecność białka w moczu. Widząc, że wydalany mocz pieni się, powinniśmy regularnie go obserwować. Może być to konsekwencją infekcji, chorób, trybu życia.
Spis treści
Zbyt szybki strumień moczu
Normalny strumień moczu płynie z prędkością około 15 mililitrów na sekundę. – Pewna ilość bąbelków w moczu jest normalna i na to może wpływać szybkość strumienia moczu i odległość, jaką musi pokonać mocz przed uderzeniem w toaletę – mówi Yaakov Liss, nefrolog z CareMount Medical w Nowym Jorku w rozmowie z „womenshealthmag.com”.
Pieniący się mocz – problem z nerkami?
Nerki pracują nad odfiltrowaniem białka z moczu. Pienisty mocz jest konsekwencją nadmiaru białka, który może sygnalizować problemy z nerkami. – W normalnych warunkach filtry nerkowe nie pozwalają przejść cząsteczek białek z krwi i trafić do moczu, mówi Yaakov Liss. – Wzrost ilości białka w moczu jest na ogół dowodem na uszkodzenie i nieszczelny filtr nerkowy.
Spieniony mocz jest tylko jednym objawem uszkodzonej nerki, innym objawem może być puchnięcie i pocenie się spowodowane zatrzymaniem płynów.
Zobacz także: Cukrzyca i nerki – co je łączy?
Odwodnienie jest problemem?
Woda jest jednym ze składników moczu, więc jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, może to spowodować spienienie, ponieważ więcej substancji jest wydalanych w mniejszej objętości wody. Jeśli zauważysz spieniony mocz, dobrym pierwszym krokiem jest zwiększenie nawodnienia, aby zobaczyć, czy to pomaga.
Spieniony mocz a choroby
Pienisty mocz może być również skutkiem chorób takich jak cukrzyca lub nadciśnienie. Cukrzyca zmniejsza poziom insuliny w organizmie a nadciśnienie może wpływać na przepływ krwi do nerek, zaburzając ich funkcję. Dodatkowo, cukrzyca wiąże się ze zwiększonym oddawaniem moczu i pragnieniem.
Pieniący się mocz to wynik wydalenia przez organizm białka, zwane inaczej albuminą. Jest to naturalnie występujący aminokwas, który w wyniku filtracji powinien pozostać w organizmie, przy dobrze funkcjonującym układzie wydalniczym.
Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1 lub 2, a także mają nadciśnienie tętnicze mogą zmagać się ze zjawiskiem takiego moczu. Jednak pienienie się moczu nie zawsze związane jest z chorobą. Zdarza się, że silny stres lub intensywny wysiłek fizyczny odpowiada za obecność białka w moczu, który wydalamy. Widząc, że wydalany mocz pieni się, powinniśmy regularnie go obserwować. Może być to konsekwencją infekcji, chorób, trybu życia.
Przewlekłe infekcje
Przewlekłe infekcje, takie jak zapalenie wątroby lub HIV, mogą również powodować nadmiar białka w moczu. Niektóre infekcje mogą bezpośrednio atakować filtry nerkowe; inne powodują stany zapalne, które mogą wpływać na funkcjonowanie nerek.
Jeśli walczysz z przewlekłą chorobą, a twój mocz jest spieniony, skonsultuj się z lekarzem. Badanie moczu może zweryfikować obecność białka w moczu.
Pieniący się mocz konsekwencją choroby autoimmunologicznej
Choroby autoimmunologiczne powodują stres i obciążenie nerek, które może powodować zakłócenia procesu filtrowania. – Mogą prowadzić również do powstania białka w moczu poprzez własny układ odpornościowy chorego, omyłkowo atakujący własne filtry nerkowe – mówi Yaakov Liss. Objawy chorób autoimmunologicznych mogą być różne, należą do nich m.in. zmęczenie, bóle stawów i nawracająca gorączka.
Pieniący się mocz a szpiczak mnogi
Szpiczak mnogi to rodzaj raka, który tworzy się w komórkach plazmatycznych krwi. Może on prowadzić do dodatkowego białka w moczu i powodować jego spienienie. Według Lissa przeciwciała wytwarzane w wyniku raka mogą być bardzo toksyczne dla filtrów nerkowych. Jednak szpiczak mnogi jest stosunkowo rzadkim nowotworem, najczęściej występującym u osób po 65. roku życia.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021