Przejdź do treści

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Kobieta karniąca dziecko piersią
Szkodliwe mity dotyczące karmienia piersią/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
apteka
Preparat do żywienia pozajelitowego wycofany z obrotu
Blondynka na zakupach / Fot. Blondynka na zakupach
Blondynka za zakupach: jako kobieta myślę o wielu rzeczach w jednym czasie. Ciężko mi się skoncentrować na jednej… Z pomocą przyszedł WIMIN!
Czy masz prawo nie zgodzić się na nacięcie krocza?
Poród. Czy masz prawo nie zgodzić się na nacięcie krocza?
Syrop na kaszel przelewany do miarki
Kolejne serie syropu Flavamed wycofane z obrotu. GIF wydał nową decyzję
Kiszona kapusta / istockphoto.com
Probiotyk a prebiotyk. Czym się od siebie różnią?

Naturalne karmienie to najlepszy, najwygodniejszy i najzdrowszy sposób zaspokajania żywieniowych potrzeb dziecka. Mimo to wiele osób (nie wyłączając specjalistów) wierzy w mity, z powodu których kobiety rezygnują z karmienia piersią. Albo w ogóle go nie podejmują.

Karmienie piersią jest bardzo proste

Kobieta, która dopiero ma zostać mamą, najczęściej wyobraża sobie, że gdy maluch pojawi się na świecie, przystawi go do piersi i zacznie karmić. Niestety, sprawa jest znacznie bardziej złożona, a naturalne karmienie bardzo często okazuje się ogromnym wyzwaniem (tak dla mamy, jak dla jej dziecka). Na mlecznej drodze czeka sporo przeszkód. Kobieta może mieć trudną anatomicznie brodawkę. Niekiedy buzia wcześniaka jest za mała, aby objąć dużą brodawkę. Co więcej, dziecko może mieć zbyt krótkie wędzidełko, może też zbyt płytko chwytać pierś, wywołując u matki ból oraz dyskomfort. Niektóre kobiety, które chcą karmić naturalnie, mogą potrzebować pomocy i czasu na dopasowanie się z dzieckiem. To zadanie, w którym matkę oraz malucha powinni wspierać bliscy i personel medyczny.

Są matki, które nie produkują wystarczającej ilości mleka

Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią, jako powód podając fakt, że ich piersi produkowały niewielką ilość mleka – albo nie produkowały go wcale. Tymczasem zdrowa kobieta jest w stanie wytworzyć odpowiednią ilość pokarmu dla swojej pociechy. Z czego więc wynika problem? Tuż po urodzeniu dziecka w piersiach mleka zazwyczaj nie jest dużo, ale maluchowi taka ilość w zupełności wystarczy (ma jeszcze zapasy zgromadzone w okresie płodowym, poza tym siara, czyli pierwsza, gęsta wydzielina z gruczołu mlekowego, jest bardzo odżywcza). Żeby uruchomić laktację pełną parą, trzeba jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Zbyt szybkie podanie butelki w obawie przed głodem maleństwa powoduje, że piersi nie są stymulowane.

Poziom laktacji zależy również od innych czynników – m.in. techniki karmienia i efektywności, z jaką maluch ssie pierś, a z czym na początku przygody z naturalnym karmieniem bywa różnie. Produkcję mleka mogą natomiast ograniczyć niektóre choroby, zabiegi operacyjne wykonane w obrębie piersi czy niektóre leki, które przyjmuje kobieta.

Istnieje dieta karmiącej matki

To jeden z najczęściej spotykanych mitów dotyczących naturalnego karmienia. Nie jest prawdą, że karmiąca matka powinna jeść wyłącznie białe pieczywo, kurczaka i warzywa gotowane na parze. Dieta karmiącej matki nie istnieje! Z bardzo prostego powodu – mleko powstaje w pęcherzykach mlecznych, zbudowanych z komórek zwanych laktocytami. Laktocyty pobierają składniki z matczynej krwi. Nie z jelit, a to tam trafia pożywienie. Dlatego w przypadku matek lepiej niż o diecie mówić o odżywianiu, które powinno być racjonalne, zdrowe, urozmaicone, lekkostrawne i bogate w pełnowartościowe produkty (rekomendacja Ministerstwa Zdrowia).

Generalnie zawsze warto sprawdzać skład produktów – im krótszy, tym lepiej. Do tego unikać słodyczy oraz utwardzonych tłuszczów roślinnych, ograniczyć tłuszcze nasycone. W szczególnych przypadkach, np. po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza, korzystne dla matki może być zastosowanie diety lekkostrawnej. Nie dlatego, że karmi, ale dla jej własnego komfortu.

Mleko może być za chude

„Moje dziecko ciągle płacze, może mam za chude mleko?” – to pytanie zadaje sobie niejedna młoda mama. Noworodek płacze, bo w ten sposób komunikuje się ze światem (również z tobą, mamo). Pierwsze trzy miesiące po porodzie to szczególny okres w życiu dziecka nazywany „czwartym trymestrem”. Maluszek potrzebuje wtedy ogromnego ładunku uwagi i troski ze strony opiekunów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, kobieta powinna karmić piersią, nawet jeżeli nie spożywa odpowiedniej ilości jedzenia, ponieważ jej organizm nadal produkuje mleko dobrej jakości. Czasami dzieci płaczą, gdy są głodne, ponieważ pobierają za mało mleka (co wynika np. z niewłaściwej techniki karmienia, nieefektywnego ssania czy problemów zdrowotnych mamy, które wpływają na ilość produkowanego pokarmu).

Nie należy karmić w czasie choroby

Ten mit powtarzają nawet specjaliści. Niedoświadczona mama faktycznie może pomyśleć, że jeśli zachorowała, to karmiąc, przekaże wirusy czy bakterie swojemu dziecku. Nic podobnego! Podczas niektórych chorób organizm karmiącej kobiety produkuje przeciwciała, które są przekazywane z mlekiem i budują mechanizmy obronne u dziecka. W większości przypadków przeziębienie czy inne dolegliwości nie są przeciwwskazaniem do karmienia. Wyjątek stanowią niektóre choroby, których listę można znaleźć na stronie Centrum Nauki o Laktacji. To m.in. galaktozemia klasyczna, zakażenie wirusem HIV czy niektóre choroby bakteryjne (powrót do karmienia możliwy jest po pewnym czasie od rozpoczęcia leczenia przyczynowego). Jeśli chorujesz, a karmisz, poinformuj o tym lekarza. Czasem wystarczy zachować odstęp pomiędzy porą karmienia a porą przyjmowanych leków.

Mleko matki po roku staje się bezwartościowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, a następnie kontynuację karmienia do ukończenia przez malucha dwóch lat, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Autorytety medyczne nie wskazują, do kiedy możesz karmić piersią (tak twierdzi polskie Ministerstwo Zdrowia oraz światowe organizacje zdrowotne). Nieprawdziwe jest więc przekonanie, że po ukończeniu przez dziecko dwunastu miesięcy mleko matki traci wartości odżywcze. Skład matczynego pokarmu, owszem, nie jest stały – zmienia się m.in. w zależności od pory dnia czy wieku dziecka. Jednak również po roku w dalszym ciągu jest to wartościowy, odżywczy posiłek, a nie, jak sądzą niektórzy, woda. Z tego powodu po pierwszych urodzinach malucha zastępowanie mleka mamy mieszanką nie ma uzasadnienia.

Gdy dziecko budzi się w nocy, to znaczy, że nie najada się matczynym mlekiem

Karmiące piersią matki słyszą to nagminnie: „Daj dziecku sycącą kolację. Jak się naje, to prześpi całą noc”. Szykują więc maluchowi gęstą kaszkę albo podają butelkę z nadzieją, że pociecha wreszcie przestanie się budzić. Tymczasem zarówno dziecko karmione naturalnie, jak i sztucznie ma prawo budzić się w nocy. Poza tym głód nie jest jedyną przyczyną nocnych pobudek. Maluszkowi może być za ciepło/za zimno, niewygodnie, mokro albo po prostu potrzebuje przytulić się do mamy. Być może przez całe swoje życie dziecko zasypiało przy piersi i jest mu ona potrzebna do ponownego zaśnięcia po wybudzeniu.

Według ekspertów Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku zapobiega nagłej śmierci łóżeczkowej.

Długie karmienie jest niedobre dla matki i dziecka

 Często można spotkać się z opinią, że karmienie, które trwa dłużej niż rok, jest „dziwne” – szczególnie z punktu widzenia relacji matka–dziecko. Tymczasem żadne badania nie udowodniły negatywnego wpływu długiego karmienia na psychikę dziecka (czy jego mamy). Są dzieci (i wcale nie w mniejszości), które choć karmione długo, rezygnują z piersi z dnia na dzień. Dlatego warto pamiętać, że karmiony naturalne maluch ma prawo: zasypiać przy piersi, pocieszać się piersią, ssać, kiedy najdzie go na to ochota – i wszystko to odbywa się bez szkody dla niego oraz jego matki. Dla kilkuletniego dziecka pierś nie jest obiektem seksualnym – to jeszcze jeden mit, z którym warto się rozprawić.

Konsultacja: Marlena Świrk, założycielka fundacji Mlekiem Mamy, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, promotorka karmienia piersią Centrum Nauki o Laktacji, akredytowana doradczyni noszenia dzieci w chustach AND

Korzystałam z materiałów Fundacji Mlekiem Mamy, Centrum Nauki o Laktacji oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Macierzyństwo może być dobre dla twojej kariery

Dziecko przekreśli twoją karierę? Nie wierz w to! „Macierzyństwo uczy cierpliwości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, a także sztuki negocjacji i komunikacji”

„Udajemy orgazmy, bo przyjmujemy za dużo sygnałów, jak wygląda udany seks, za dużo w tym presji. A przecież udany seks to dla każdego coś innego” – mówi edukatorka seksualna Alicja Długołęcka

Salowa z 20-letnim stażem

„Ogólnie panująca znieczulica dotknęła również relacje lekarz – salowa. Dla lekarzy, ale i większości pielęgniarek, jesteśmy niezauważalne” – mówi Hanna Chudon, salowa z 20-letnim stażem

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

Zainteresują cię również:

Czy musisz odstawić dziecko od piersi, jeśli zaszłaś w kolejną ciążę? Wyjaśnia ginekolog

Czy karmiąc piersią, można pić herbatę z koprem włoskim? Odpowiada farmaceutka

Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji?

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

istockphoto.com

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

Joanna Koroniewska na Polsat SuperHit Festiwal 2019

Joanna Koroniewska o karmieniu piersią: mimo wielu ciężkich momentów nie poddałam się

Olga Frycz

Olga Frycz wsadza kij w mrowisko. Wyjaśnia, jak w jej przypadku wygląda kwestia karmienia córki

Anna Reguła

Starasz się o dziecko, jesteś w ciąży, karmisz piersią? Jedz ryby i owoce morza! Radzi na Instagramie Anna Reguła, dietetyczka

Czy można pić kawę podczas… ?

Czy można pić kawę podczas… ? Internistka odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

karmienie piersią

Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

Babki z piersiami

Większość tego, co słyszymy o karmieniu piersią, to mity. „Babki z piersiami” powstały po to, by je obalać i wspierać karmiące mamy

karmienie piersią Google

Karmienie piersią a…? Promotorka karmienia piersią odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Karmienie piersią w miejscach publicznych - rośnie społeczna akceptacja

Karmienie piersią w miejscach publicznych – rośnie społeczna akceptacja

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w trakcie ciąży?

Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada

Macierzyństwo nie ogranicza się do czterech ścian. Jestem mamą i karmię wszędzie. Zobacz najlepsze zdjęcia karmiących mam

Łukasz Durajski: „Karmienie piersią jest wpisane w naszą naturę. To ogromna przyjemność patrzeć na ten cud”. Zobaczcie przykłady tych cudów

Policjantka karmiąca piersią

Macierzyństwo w mundurze, czyli krótka historia o tym, jak policjantka zostaje mamą

Cardi B karmiąca dziecko w teledysku Money

Nagość, cekiny i karmiąca pierś w teledysku Cardi B

Kobiety na Instagramie pozują z laktatorem. Zainspirowała je Rachel McAdams

Najpopularniejsze

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

„Życie człowieka, którym się zajmuję, nie może zależeć od tego czy mi smutno, czy jestem zły, czy się boję” – mówi Mateusz Sieradzan, znany na FB jako Pan Pielęgniarka

Zbliżenie oka z wadą wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?