Przejdź do treści

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Kobieta karniąca dziecko piersią
Szkodliwe mity dotyczące karmienia piersią/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w ciąży siedzi na łóżku
Z czego składa się pępowina i jaka jest jej rola? Wyjaśnia Położna Kasia
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Nadmierna potliwość – o czym świadczy, jakie są przyczyny?
Szczepionka
Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?
Kobieta trzyma się za szyję
Ból i zesztywnienie mięśni karku – przyczyny, leczenie

Naturalne karmienie to najlepszy, najwygodniejszy i najzdrowszy sposób zaspokajania żywieniowych potrzeb dziecka. Mimo to wiele osób (nie wyłączając specjalistów) wierzy w mity, z powodu których kobiety rezygnują z karmienia piersią. Albo w ogóle go nie podejmują.

Karmienie piersią jest bardzo proste

Kobieta, która dopiero ma zostać mamą, najczęściej wyobraża sobie, że gdy maluch pojawi się na świecie, przystawi go do piersi i zacznie karmić. Niestety, sprawa jest znacznie bardziej złożona, a naturalne karmienie bardzo często okazuje się ogromnym wyzwaniem (tak dla mamy, jak dla jej dziecka). Na mlecznej drodze czeka sporo przeszkód. Kobieta może mieć trudną anatomicznie brodawkę. Niekiedy buzia wcześniaka jest za mała, aby objąć dużą brodawkę. Co więcej, dziecko może mieć zbyt krótkie wędzidełko, może też zbyt płytko chwytać pierś, wywołując u matki ból oraz dyskomfort. Niektóre kobiety, które chcą karmić naturalnie, mogą potrzebować pomocy i czasu na dopasowanie się z dzieckiem. To zadanie, w którym matkę oraz malucha powinni wspierać bliscy i personel medyczny.

Są matki, które nie produkują wystarczającej ilości mleka

Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią, jako powód podając fakt, że ich piersi produkowały niewielką ilość mleka – albo nie produkowały go wcale. Tymczasem zdrowa kobieta jest w stanie wytworzyć odpowiednią ilość pokarmu dla swojej pociechy. Z czego więc wynika problem? Tuż po urodzeniu dziecka w piersiach mleka zazwyczaj nie jest dużo, ale maluchowi taka ilość w zupełności wystarczy (ma jeszcze zapasy zgromadzone w okresie płodowym, poza tym siara, czyli pierwsza, gęsta wydzielina z gruczołu mlekowego, jest bardzo odżywcza). Żeby uruchomić laktację pełną parą, trzeba jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Zbyt szybkie podanie butelki w obawie przed głodem maleństwa powoduje, że piersi nie są stymulowane.

Poziom laktacji zależy również od innych czynników – m.in. techniki karmienia i efektywności, z jaką maluch ssie pierś, a z czym na początku przygody z naturalnym karmieniem bywa różnie. Produkcję mleka mogą natomiast ograniczyć niektóre choroby, zabiegi operacyjne wykonane w obrębie piersi czy niektóre leki, które przyjmuje kobieta.

Istnieje dieta karmiącej matki

To jeden z najczęściej spotykanych mitów dotyczących naturalnego karmienia. Nie jest prawdą, że karmiąca matka powinna jeść wyłącznie białe pieczywo, kurczaka i warzywa gotowane na parze. Dieta karmiącej matki nie istnieje! Z bardzo prostego powodu – mleko powstaje w pęcherzykach mlecznych, zbudowanych z komórek zwanych laktocytami. Laktocyty pobierają składniki z matczynej krwi. Nie z jelit, a to tam trafia pożywienie. Dlatego w przypadku matek lepiej niż o diecie mówić o odżywianiu, które powinno być racjonalne, zdrowe, urozmaicone, lekkostrawne i bogate w pełnowartościowe produkty (rekomendacja Ministerstwa Zdrowia).

Generalnie zawsze warto sprawdzać skład produktów – im krótszy, tym lepiej. Do tego unikać słodyczy oraz utwardzonych tłuszczów roślinnych, ograniczyć tłuszcze nasycone. W szczególnych przypadkach, np. po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza, korzystne dla matki może być zastosowanie diety lekkostrawnej. Nie dlatego, że karmi, ale dla jej własnego komfortu.

Mleko może być za chude

„Moje dziecko ciągle płacze, może mam za chude mleko?” – to pytanie zadaje sobie niejedna młoda mama. Noworodek płacze, bo w ten sposób komunikuje się ze światem (również z tobą, mamo). Pierwsze trzy miesiące po porodzie to szczególny okres w życiu dziecka nazywany „czwartym trymestrem”. Maluszek potrzebuje wtedy ogromnego ładunku uwagi i troski ze strony opiekunów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, kobieta powinna karmić piersią, nawet jeżeli nie spożywa odpowiedniej ilości jedzenia, ponieważ jej organizm nadal produkuje mleko dobrej jakości. Czasami dzieci płaczą, gdy są głodne, ponieważ pobierają za mało mleka (co wynika np. z niewłaściwej techniki karmienia, nieefektywnego ssania czy problemów zdrowotnych mamy, które wpływają na ilość produkowanego pokarmu).

8 faktów o karmieniu piersią

Nie należy karmić w czasie choroby

Ten mit powtarzają nawet specjaliści. Niedoświadczona mama faktycznie może pomyśleć, że jeśli zachorowała, to karmiąc, przekaże wirusy czy bakterie swojemu dziecku. Nic podobnego! Podczas niektórych chorób organizm karmiącej kobiety produkuje przeciwciała, które są przekazywane z mlekiem i budują mechanizmy obronne u dziecka. W większości przypadków przeziębienie czy inne dolegliwości nie są przeciwwskazaniem do karmienia. Wyjątek stanowią niektóre choroby, których listę można znaleźć na stronie Centrum Nauki o Laktacji. To m.in. galaktozemia klasyczna, zakażenie wirusem HIV czy niektóre choroby bakteryjne (powrót do karmienia możliwy jest po pewnym czasie od rozpoczęcia leczenia przyczynowego). Jeśli chorujesz, a karmisz, poinformuj o tym lekarza. Czasem wystarczy zachować odstęp pomiędzy porą karmienia a porą przyjmowanych leków.

Mleko matki po roku staje się bezwartościowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, a następnie kontynuację karmienia do ukończenia przez malucha dwóch lat, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Autorytety medyczne nie wskazują, do kiedy możesz karmić piersią (tak twierdzi polskie Ministerstwo Zdrowia oraz światowe organizacje zdrowotne). Nieprawdziwe jest więc przekonanie, że po ukończeniu przez dziecko dwunastu miesięcy mleko matki traci wartości odżywcze. Skład matczynego pokarmu, owszem, nie jest stały – zmienia się m.in. w zależności od pory dnia czy wieku dziecka. Jednak również po roku w dalszym ciągu jest to wartościowy, odżywczy posiłek, a nie, jak sądzą niektórzy, woda. Z tego powodu po pierwszych urodzinach malucha zastępowanie mleka mamy mieszanką nie ma uzasadnienia.

Gdy dziecko budzi się w nocy, to znaczy, że nie najada się matczynym mlekiem

Karmiące piersią matki słyszą to nagminnie: „Daj dziecku sycącą kolację. Jak się naje, to prześpi całą noc”. Szykują więc maluchowi gęstą kaszkę albo podają butelkę z nadzieją, że pociecha wreszcie przestanie się budzić. Tymczasem zarówno dziecko karmione naturalnie, jak i sztucznie ma prawo budzić się w nocy. Poza tym głód nie jest jedyną przyczyną nocnych pobudek. Maluszkowi może być za ciepło/za zimno, niewygodnie, mokro albo po prostu potrzebuje przytulić się do mamy. Być może przez całe swoje życie dziecko zasypiało przy piersi i jest mu ona potrzebna do ponownego zaśnięcia po wybudzeniu.

Według ekspertów Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku zapobiega nagłej śmierci łóżeczkowej.

Długie karmienie jest niedobre dla matki i dziecka

 Często można spotkać się z opinią, że karmienie, które trwa dłużej niż rok, jest „dziwne” – szczególnie z punktu widzenia relacji matka–dziecko. Tymczasem żadne badania nie udowodniły negatywnego wpływu długiego karmienia na psychikę dziecka (czy jego mamy). Są dzieci (i wcale nie w mniejszości), które choć karmione długo, rezygnują z piersi z dnia na dzień. Dlatego warto pamiętać, że karmiony naturalne maluch ma prawo: zasypiać przy piersi, pocieszać się piersią, ssać, kiedy najdzie go na to ochota – i wszystko to odbywa się bez szkody dla niego oraz jego matki. Dla kilkuletniego dziecka pierś nie jest obiektem seksualnym – to jeszcze jeden mit, z którym warto się rozprawić.

Konsultacja: Marlena Świrk, założycielka fundacji Mlekiem Mamy, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, promotorka karmienia piersią Centrum Nauki o Laktacji, akredytowana doradczyni noszenia dzieci w chustach AND

Korzystałam z materiałów Fundacji Mlekiem Mamy, Centrum Nauki o Laktacji oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Jak pobudzić laktację odciągając pokarm laktatorem? Odpowiada dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią, znana jako Hafija

Jak pobudzić laktację, odciągając pokarm laktatorem? Wypróbuj metodę 7-5-3. Hafija wyjaśnia, na czy ona polega

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

Karmienie piersią a seks / istock

Czy karmienie piersią wpływa na współżycie po porodzie? Hafija wyjaśnia

Małgorzata Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan prosi internautów o pomoc. Odpowiedzi na pytanie udzieliła jej znana promotorka karmienia piersią

Kobieta karmi piersią niemowle

Czy w trakcie laktacji można jeść surowe mięso, jajka i miód? Wyjaśnia Hafija

matka karmi piersią dziecko

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Kobieta karmi dziecko piersią

Karmienie piersią. Dziecko preferuje jedną pierś? Sprawdź, co może być przyczyną

Okres w czasie karmienia piersią/iStock

Okres w czasie karmienia piersią. Co jest normą a co powinno cię zaniepokoić?

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Karmienie piersią / rawpixel

Karmisz piersią? Sprawdź, czy to ssanie odżywcze, czy nieodżywcze

8 faktów o karmieniu piersią

8 faktów o karmieniu piersią. Pomogą świeżo upieczonym rodzicom uporać się z wątpliwościami

MonikaJagaciak karmi córkę piersią na najnowszej okładce polskiego "Vogue`a"

Monika Jagaciak z dzieckiem przy piersi na okładce najnowszego wydania „Vogue Polska”

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Kobieta karmi dziecko piersią

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Kobieyta karmi noworodka piersią

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, że dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Ashley Graham pokazała, jak karmi dziecko piersią w kawiarni. Komentujący podzielili się na dwa obozy

karmienie piersią

„Robisz krzywdę sobie i dziecku”. Co słyszą matki długo karmiące piersią?

Rączki noworodka. Położna mówi, dlaczego po narodzinach powinny pozostać mokre

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę