Przejdź do treści

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Kobieta karniąca dziecko piersią
Szkodliwe mity dotyczące karmienia piersią/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jęczenie w seksie
Jęczysz w trakcie seksu, bo „tak trzeba”? Psycholożka odradza
kobieta z twarzą w cieniu
Pielęgnacja skóry atopowej jesienią. Wiemy, co zrobić, by AZS nie było tak uciążliwe
„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?
reglamentacja papieru toaletowego w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii limity na papier toaletowy i środki dezynfekujące. Znów panika w sklepach
Roczne dzieck śmieje się
Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Naturalne karmienie to najlepszy, najwygodniejszy i najzdrowszy sposób zaspokajania żywieniowych potrzeb dziecka. Mimo to wiele osób (nie wyłączając specjalistów) wierzy w mity, z powodu których kobiety rezygnują z karmienia piersią. Albo w ogóle go nie podejmują.

Karmienie piersią jest bardzo proste

Kobieta, która dopiero ma zostać mamą, najczęściej wyobraża sobie, że gdy maluch pojawi się na świecie, przystawi go do piersi i zacznie karmić. Niestety, sprawa jest znacznie bardziej złożona, a naturalne karmienie bardzo często okazuje się ogromnym wyzwaniem (tak dla mamy, jak dla jej dziecka). Na mlecznej drodze czeka sporo przeszkód. Kobieta może mieć trudną anatomicznie brodawkę. Niekiedy buzia wcześniaka jest za mała, aby objąć dużą brodawkę. Co więcej, dziecko może mieć zbyt krótkie wędzidełko, może też zbyt płytko chwytać pierś, wywołując u matki ból oraz dyskomfort. Niektóre kobiety, które chcą karmić naturalnie, mogą potrzebować pomocy i czasu na dopasowanie się z dzieckiem. To zadanie, w którym matkę oraz malucha powinni wspierać bliscy i personel medyczny.

Są matki, które nie produkują wystarczającej ilości mleka

Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią, jako powód podając fakt, że ich piersi produkowały niewielką ilość mleka – albo nie produkowały go wcale. Tymczasem zdrowa kobieta jest w stanie wytworzyć odpowiednią ilość pokarmu dla swojej pociechy. Z czego więc wynika problem? Tuż po urodzeniu dziecka w piersiach mleka zazwyczaj nie jest dużo, ale maluchowi taka ilość w zupełności wystarczy (ma jeszcze zapasy zgromadzone w okresie płodowym, poza tym siara, czyli pierwsza, gęsta wydzielina z gruczołu mlekowego, jest bardzo odżywcza). Żeby uruchomić laktację pełną parą, trzeba jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Zbyt szybkie podanie butelki w obawie przed głodem maleństwa powoduje, że piersi nie są stymulowane.

Poziom laktacji zależy również od innych czynników – m.in. techniki karmienia i efektywności, z jaką maluch ssie pierś, a z czym na początku przygody z naturalnym karmieniem bywa różnie. Produkcję mleka mogą natomiast ograniczyć niektóre choroby, zabiegi operacyjne wykonane w obrębie piersi czy niektóre leki, które przyjmuje kobieta.

Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację?

Istnieje dieta karmiącej matki

To jeden z najczęściej spotykanych mitów dotyczących naturalnego karmienia. Nie jest prawdą, że karmiąca matka powinna jeść wyłącznie białe pieczywo, kurczaka i warzywa gotowane na parze. Dieta karmiącej matki nie istnieje! Z bardzo prostego powodu – mleko powstaje w pęcherzykach mlecznych, zbudowanych z komórek zwanych laktocytami. Laktocyty pobierają składniki z matczynej krwi. Nie z jelit, a to tam trafia pożywienie. Dlatego w przypadku matek lepiej niż o diecie mówić o odżywianiu, które powinno być racjonalne, zdrowe, urozmaicone, lekkostrawne i bogate w pełnowartościowe produkty (rekomendacja Ministerstwa Zdrowia).

Generalnie zawsze warto sprawdzać skład produktów – im krótszy, tym lepiej. Do tego unikać słodyczy oraz utwardzonych tłuszczów roślinnych, ograniczyć tłuszcze nasycone. W szczególnych przypadkach, np. po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza, korzystne dla matki może być zastosowanie diety lekkostrawnej. Nie dlatego, że karmi, ale dla jej własnego komfortu.

Mleko może być za chude

„Moje dziecko ciągle płacze, może mam za chude mleko?” – to pytanie zadaje sobie niejedna młoda mama. Noworodek płacze, bo w ten sposób komunikuje się ze światem (również z tobą, mamo). Pierwsze trzy miesiące po porodzie to szczególny okres w życiu dziecka nazywany „czwartym trymestrem”. Maluszek potrzebuje wtedy ogromnego ładunku uwagi i troski ze strony opiekunów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, kobieta powinna karmić piersią, nawet jeżeli nie spożywa odpowiedniej ilości jedzenia, ponieważ jej organizm nadal produkuje mleko dobrej jakości. Czasami dzieci płaczą, gdy są głodne, ponieważ pobierają za mało mleka (co wynika np. z niewłaściwej techniki karmienia, nieefektywnego ssania czy problemów zdrowotnych mamy, które wpływają na ilość produkowanego pokarmu).

8 faktów o karmieniu piersią

Nie należy karmić w czasie choroby

Ten mit powtarzają nawet specjaliści. Niedoświadczona mama faktycznie może pomyśleć, że jeśli zachorowała, to karmiąc, przekaże wirusy czy bakterie swojemu dziecku. Nic podobnego! Podczas niektórych chorób organizm karmiącej kobiety produkuje przeciwciała, które są przekazywane z mlekiem i budują mechanizmy obronne u dziecka. W większości przypadków przeziębienie czy inne dolegliwości nie są przeciwwskazaniem do karmienia. Wyjątek stanowią niektóre choroby, których listę można znaleźć na stronie Centrum Nauki o Laktacji. To m.in. galaktozemia klasyczna, zakażenie wirusem HIV czy niektóre choroby bakteryjne (powrót do karmienia możliwy jest po pewnym czasie od rozpoczęcia leczenia przyczynowego). Jeśli chorujesz, a karmisz, poinformuj o tym lekarza. Czasem wystarczy zachować odstęp pomiędzy porą karmienia a porą przyjmowanych leków.

Mleko matki po roku staje się bezwartościowe

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia dziecka, a następnie kontynuację karmienia do ukończenia przez malucha dwóch lat, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Autorytety medyczne nie wskazują, do kiedy możesz karmić piersią (tak twierdzi polskie Ministerstwo Zdrowia oraz światowe organizacje zdrowotne). Nieprawdziwe jest więc przekonanie, że po ukończeniu przez dziecko dwunastu miesięcy mleko matki traci wartości odżywcze. Skład matczynego pokarmu, owszem, nie jest stały – zmienia się m.in. w zależności od pory dnia czy wieku dziecka. Jednak również po roku w dalszym ciągu jest to wartościowy, odżywczy posiłek, a nie, jak sądzą niektórzy, woda. Z tego powodu po pierwszych urodzinach malucha zastępowanie mleka mamy mieszanką nie ma uzasadnienia.

Gdy dziecko budzi się w nocy, to znaczy, że nie najada się matczynym mlekiem

Karmiące piersią matki słyszą to nagminnie: „Daj dziecku sycącą kolację. Jak się naje, to prześpi całą noc”. Szykują więc maluchowi gęstą kaszkę albo podają butelkę z nadzieją, że pociecha wreszcie przestanie się budzić. Tymczasem zarówno dziecko karmione naturalnie, jak i sztucznie ma prawo budzić się w nocy. Poza tym głód nie jest jedyną przyczyną nocnych pobudek. Maluszkowi może być za ciepło/za zimno, niewygodnie, mokro albo po prostu potrzebuje przytulić się do mamy. Być może przez całe swoje życie dziecko zasypiało przy piersi i jest mu ona potrzebna do ponownego zaśnięcia po wybudzeniu.

Według ekspertów Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku zapobiega nagłej śmierci łóżeczkowej.

Długie karmienie jest niedobre dla matki i dziecka

 Często można spotkać się z opinią, że karmienie, które trwa dłużej niż rok, jest „dziwne” – szczególnie z punktu widzenia relacji matka–dziecko. Tymczasem żadne badania nie udowodniły negatywnego wpływu długiego karmienia na psychikę dziecka (czy jego mamy). Są dzieci (i wcale nie w mniejszości), które choć karmione długo, rezygnują z piersi z dnia na dzień. Dlatego warto pamiętać, że karmiony naturalne maluch ma prawo: zasypiać przy piersi, pocieszać się piersią, ssać, kiedy najdzie go na to ochota – i wszystko to odbywa się bez szkody dla niego oraz jego matki. Dla kilkuletniego dziecka pierś nie jest obiektem seksualnym – to jeszcze jeden mit, z którym warto się rozprawić.

Konsultacja: Marlena Świrk, założycielka fundacji Mlekiem Mamy, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, promotorka karmienia piersią Centrum Nauki o Laktacji, akredytowana doradczyni noszenia dzieci w chustach AND

Korzystałam z materiałów Fundacji Mlekiem Mamy, Centrum Nauki o Laktacji oraz Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarska Agnieszka Browarska

Czym jest odruch kąsania? Dlaczego się pojawia przy karmieniu? Wyjaśnia lekarka Agnieszka Browarska

Kobieta karmi dziecko piersią

Przystawienie dziecka do piersi – jak je wykonać prawidłowo? Lekarka wyjaśnia, jak ważna jest asymetria

Aleksandra Żebrowska

Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi piersią. Porusza ważny temat dla świeżo upieczonych mam

bolące piersi podczas karmienia

Kapusta to po porodzie niezbędny produkt w lodówce? Komentuje położna Anna Bulczak

Imbir i cytryna na talerzu

Czy kobieta w ciąży i w trakcie laktacji może jeść imbir? Specjaliści z profilu „Mama ma plan” odpowiadają

Karmienie piersią a ciąża. Wyjaśnia ginekolog

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała, jak karmi piersią. „To również bonus dla mamy – często szybszy powrót do formy”

Breast crawl - co to jest i jakie daje korzyści mamie?

Breast crawl – co to jest i jakie daje korzyści mamie?

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

1 sierpnia to Światowy Dzień Karmienia Piersią. „To świetna okazja, aby przypomnieć: karmienie piersią niesie za sobą korzyści zdrowotne dla matki i dziecka”

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają "Babki z piersiami"

Jak odstawić dziecko od piersi? Wyjaśniają „Babki z piersiami”

Banki Mleka Kobiecego – jak funkcjonują w czasie pandemii koronawirusa?

Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie

Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie? Położna Kasia o kontrowersyjnym trendzie

Ashley Graham

Ashley Graham pozuje z laktatorem i wspiera matki karmiące

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

kobieta karmiąca piersią

Ból zęba a karmienie piersią – sposoby na ból zęba

Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację?

Stabilizacja laktacji – kiedy zachodzi? Jak wywołać laktację?

kobieta z noworodkiem

Ból krocza po porodzie – jak wygląda połóg?

matka karmi piersią dziecko

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Czy można jeść ryby w ciąży? Odpowiada dietetyczka Anna Reguła

Ryby w ciąży – jakie ryby i owoce morza można jeść w ciąży?

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?