Przejdź do treści

Abisoye Ajayi-Akinfolarin: kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać

Abisoye Ajayi-Akinfolarin Zdjęcie: Kevin Mazur/Getty Images for CNN
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
dwie dziewczyny rozmawiają
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa
Ból głowy w podróży. Jak sobie z nim poradzić?
klimatyzacja
Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy
usg
6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory
lapee.dk
Na festiwalach zazdrościsz facetom pisuarów? Lapee, czyli różowa przenośna przestrzeń dla kobiet, to zmieni!

Stworzyła „Dolinę Krzemową” w największych na świecie pływających slumsach. Nauczyła Nigeryjki programowania i pokazała im jak wyrwać się z zaklętego kręgu biedy.  Historia 34-letniej Abisoye Ajayi-Akinfolarin pokazuje, że dzięki determinacji można zmieniać świat wokół siebie.

Abisoye Ajayi-Akinfolarin urodziła się w 1984 roku w Akure w Nigerii jako jedna z jedenaściorga rodzeństwa. Jej matka zmarła, kiedy miała 4 lata. Przez większą część dzieciństwa ojciec znęcał się nad nią. Kiedy miała 16 lat, zamieszkała z rodziną zastępczą.

„Nie wiedziałam, czego mi brakowało, dopóki nie miałam porównania z innym życiem”

W wieku 10 lat po raz pierwszy zetknęła się z komputerami i od razu wiedziała, że chce zajmować się nimi na co dzień. W liceum dostała staż w firmie informatycznej, gdzie poznała podstawy programowania. „To było dla mnie zupełnie naturalne. Chodziło o rozwiązywanie problemów. Nie sądziłam, że będę w stanie używać tego do pomagania innym.”

„Wiem, co to znaczy wywodzić się z biednej społeczności. Wiem, co to znaczy być bezbronną. Wiem, co to znaczy i – chyba mogę sobie pozwolić na przechwałki – wiem, jak się podnieść”

Po szkole średniej podjęła naukę w Nigeryjskim Instytucie Informacji Technologicznych (Nigerian Institute of Information Technology – NIIT), a później w Uniwersytecie w Lagosie. Studia ukończyła z dyplomem z zakresu  administracji biznesowej. Pracę zawodową rozpoczęła od stażu w firmie związanej z audytami i bezpieczeństwem. W kolejnych latach była tam konsultantką i doradczynią. Wtedy też poznała swojego przyszłego męża, któremu powiedziała, że jest stylistką, żeby uniknąć rozmowy o informatyce.

Chcesz mieć lepszą koncentrację?

Umiejętność skupienia się to prawdziwy skarb – sprawia, że wszystko idzie łatwiej i przyjemniej. Sprawdź jak WIMIN może wesprzeć Twoją koncentrację.

Sprawdź
Abisoye Ajayi-Akinfolarin
Wiem, co to znaczy wywodzić się z biednej społeczności. Wiem, co to znaczy być bezbronną. Wiem, co to znaczy i – chyba mogę sobie pozwolić na przechwałki – wiem, jak się podnieść

W swojej pracy Abisoye codziennie zderzała się z faktem, że zaledwie 8 proc. najwyższych stanowisk w Nigerii zajmują kobiety. Zdecydowała się porzucić karierę w dynamicznie rozwijającym się sektorze IT i założyć organizację non-profit, która miała pomagać dziewczętom w zdobywaniu edukacji.

„Większość mieszkanek Makoka (dzielnicy miasta Lagos, uważanej za największe na świecie pływające slumsy – przyp. red.) jest uwięzionych w zabójczym cyklu biedy. Nie myślą o edukacji ani o planach na przyszłość”.

„Zanim dziewczyny wezmą udział w programie, nie myślą o przyszłości. Widzą nauczycieli, myślą – chcę zostać nauczycielką. Widzą matki handlarki, myślą – chcę być handlarką. Po otrzymaniu edukacji, myślą: chcę być deweloperką”

Pomoc nigeryjskim kobietom to nie tylko dawanie im wykształcenia. Organizacja działa na rzecz zaprzestania praktyk obrzezania, walczy z brakiem edukacji i ignorancją.  Ostatnio uczennice  GirlsCoding próbują stworzyć bransoletkę, która po kliknięciu guzika wzywa na miejsce policję.  Inicjują też projekty pomocowe dla bezdomnych. Strona internetowa „Hope Basket” (Kosz Nadziei) pozwala na umieszczanie informacji o zbędnych rzeczach do zabrania przez potrzebujących.

Abisoye Ajayi-Akinfolarin
Kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać. Nie mamy czasu na bycie w bezruchu

W 2012 roku Abisoye założyła organizację Pearls Africa, która zarządza projektami i programami edukacyjnymi. Jeden z nich, GirlsCoding, pomógł już ponad 400 dziewczynkom i dziewczętom w wieku od 7 do 17 lat w zdobyciu wykształcenia informatycznego. Jest to rodzaj szkoły z zajęciami odbywającymi się sześć razy w tygodniu w godzinach wieczornych oraz w dni wolne i wakacje. Rekrutuje mieszkanki sierocińców, poprawczaków i obozów dla uchodźców. „W takich miejscach można znaleźć prawdziwe diamenty. Muszą mieć szansę zetknąć się z innym światem”– uważa  Abisoye.  Uczestniczki programu uczą się pracy z programami takimi jak HTML, CSS, JavaScript czy Phyton.

 

„Chciałabym, żeby moje dziewczyny pamiętały, że niezależnie od tego skąd pochodzą, poradzą sobie. To myślicielki. Ich przyszłość jest pełna światła”

Abisoye planuje stworzenie tzw. Wioski Dziewcząt, programu, który dostarczałby mieszkankom różnego rodzaju edukacji.

„Myślę, że kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać. Nie mamy czasu na bycie w bezruchu”

W 2018 roku CNN przyznało jej tytuł Bohaterki, jako pierwszej Nigeryjce w 12-letniej historii programu. W tym samym czasie trafiła też na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet według BBC i otrzymała nagrodę Kobiety Roku z inicjatywy ONE.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

Zainteresują cię również:

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Polki pozwalają, żeby bez końca dokładać im obowiązków. A zdrowy egoizm jest po to, żeby czasem powiedzieć nie” – mówi Karolina Cwalina-Stępniak, autorka książki „#girlstalk Dziewczyny, rozmowy, życie”

Yoani Sanchez

Yoani Sanchez. Blogerka, która bardzo wkurzyła kubański rząd

„Mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne. Takie są dziewczynki. Nie jednowymiarowe” – mówi Barbara Pietruszczak, jedna z twórczyń magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

Screeny z teledysku "Mother's Dauther" Miley Cyrus

Miley Cyrus walczy o wolność i prawo kobiet do niezależności. Zobaczcie ciałopozytywny teledysk do piosenki „Mother’s Daughter”

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

meryl streep

Meryl Streep: kiedy skończyłam czterdzieści lat, dostałam trzy oferty zagrania czarownicy

Paulina Kitlas-Śliwińska: kluczem jest docenienie tego, co kobiece, a to oznacza kompletne przewartościowanie i przebudowanie systemu

Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają

„Kobieta może być silna, dzika i nieokrzesana”. Kaja Szulczewska, założycielka „Ciałopozytyw” i jej definicja kobiecości w nowym cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

Nike prezentuje manekiny w większych rozmiarach, promując różnorodoność. Co na to kobiety?

„Nie mamy jaj, ale wiemy, jak grać w piłkę nożną”. Zobacz mocny spot, pokazujący jak lekceważone są kobiety grające w piłkę nożną

brene brown

Brené Brown: Odwagi! Wyjdź na scenę i nie wstydź się być wrażliwa. Nawet jak przegrasz, to wygrasz

Świat potrzebuje zmiany

Paulina Kitlas-Śliwińska: Świat potrzebuje zmiany. I my, kobiety, dobrze to czujemy

Isabel Allende: mężczyźni rządzą światem i spójrzcie, jaki mamy bałagan

Isabel Allende: mężczyźni rządzą światem i spójrzcie, jaki mamy bałagan

Taylor Swift: Moje życie to dużo telewizji, dużo kotów i przyjaciółek. I co z tego?

Taylor Swift: Silne kobiety nie muszą zachowywać się po męsku albo zaczepnie, żeby coś osiągnąć. Mogą być miłe

Do dzisiaj pokutuje to, że główną rolą kobiety jest dbanie o dom

„Coraz więcej kobiet wychodzi z cienia”. O społecznym nakazie samopoświęcania rozmawiamy z psycholożką Anną Mochnaczewską-Kałasą

Malala Yousafzai: jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden długopis mogą zmienić świat

„Kobiety są o wiele bliżej”

„Partnerstwo w relacji z córką jest dla matki wielkim wyzwaniem. Podobnie jak i dla córki” – mówi socjolożka dr Elżbieta Korolczuk

Miley Cyrus: nie ma konfliktu między byciem feministką, a rozbieraniem się na scenie i dysponowaniem własną seksualnością

„Bądź kobietą, która poprawi koronę innej kobiecie, nie mówiąc że się osunęła”. Świetny tekst nie? Poznaj jeszcze kilka mądrych cytatów o kobiecej przyjaźni

Kobiety bez kompleksów, nowe podejście do hejtu i historyczne fotografie. Sprawdź, czym zachwycił nas kwiecień