Przejdź do treści

Abisoye Ajayi-Akinfolarin: kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać

Abisoye Ajayi-Akinfolarin Zdjęcie: Kevin Mazur/Getty Images for CNN
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym
Alergia pokarmowa – jak sprawdzić, na co jesteśmy uczulone? Próby prowokacyjne są jedyną odpowiednią diagnostyką? Tłumaczy alergolożka
istockphoto.com
Co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Jak zareagować, gdy ktoś powie, że chce się zabić?
Magnez i wapno – bierzesz je razem? Farmaceutka tłumaczy, dlaczego to niekoniecznie dobry pomysł!
Gorączka u dziecka – jeśli nie leki, to co?

Stworzyła „Dolinę Krzemową” w największych na świecie pływających slumsach. Nauczyła Nigeryjki programowania i pokazała im jak wyrwać się z zaklętego kręgu biedy.  Historia 34-letniej Abisoye Ajayi-Akinfolarin pokazuje, że dzięki determinacji można zmieniać świat wokół siebie.

Abisoye Ajayi-Akinfolarin urodziła się w 1984 roku w Akure w Nigerii jako jedna z jedenaściorga rodzeństwa. Jej matka zmarła, kiedy miała 4 lata. Przez większą część dzieciństwa ojciec znęcał się nad nią. Kiedy miała 16 lat, zamieszkała z rodziną zastępczą.

„Nie wiedziałam, czego mi brakowało, dopóki nie miałam porównania z innym życiem”

W wieku 10 lat po raz pierwszy zetknęła się z komputerami i od razu wiedziała, że chce zajmować się nimi na co dzień. W liceum dostała staż w firmie informatycznej, gdzie poznała podstawy programowania. „To było dla mnie zupełnie naturalne. Chodziło o rozwiązywanie problemów. Nie sądziłam, że będę w stanie używać tego do pomagania innym.”

„Wiem, co to znaczy wywodzić się z biednej społeczności. Wiem, co to znaczy być bezbronną. Wiem, co to znaczy i – chyba mogę sobie pozwolić na przechwałki – wiem, jak się podnieść”

Po szkole średniej podjęła naukę w Nigeryjskim Instytucie Informacji Technologicznych (Nigerian Institute of Information Technology – NIIT), a później w Uniwersytecie w Lagosie. Studia ukończyła z dyplomem z zakresu  administracji biznesowej. Pracę zawodową rozpoczęła od stażu w firmie związanej z audytami i bezpieczeństwem. W kolejnych latach była tam konsultantką i doradczynią. Wtedy też poznała swojego przyszłego męża, któremu powiedziała, że jest stylistką, żeby uniknąć rozmowy o informatyce.

Chcesz mieć lepszą koncentrację?

Umiejętność skupienia się to prawdziwy skarb – sprawia, że wszystko idzie łatwiej i przyjemniej. Sprawdź jak WIMIN może wesprzeć Twoją koncentrację.

Sprawdź
Abisoye Ajayi-Akinfolarin
Wiem, co to znaczy wywodzić się z biednej społeczności. Wiem, co to znaczy być bezbronną. Wiem, co to znaczy i – chyba mogę sobie pozwolić na przechwałki – wiem, jak się podnieść

W swojej pracy Abisoye codziennie zderzała się z faktem, że zaledwie 8 proc. najwyższych stanowisk w Nigerii zajmują kobiety. Zdecydowała się porzucić karierę w dynamicznie rozwijającym się sektorze IT i założyć organizację non-profit, która miała pomagać dziewczętom w zdobywaniu edukacji.

„Większość mieszkanek Makoka (dzielnicy miasta Lagos, uważanej za największe na świecie pływające slumsy – przyp. red.) jest uwięzionych w zabójczym cyklu biedy. Nie myślą o edukacji ani o planach na przyszłość”.

„Zanim dziewczyny wezmą udział w programie, nie myślą o przyszłości. Widzą nauczycieli, myślą – chcę zostać nauczycielką. Widzą matki handlarki, myślą – chcę być handlarką. Po otrzymaniu edukacji, myślą: chcę być deweloperką”

Pomoc nigeryjskim kobietom to nie tylko dawanie im wykształcenia. Organizacja działa na rzecz zaprzestania praktyk obrzezania, walczy z brakiem edukacji i ignorancją.  Ostatnio uczennice  GirlsCoding próbują stworzyć bransoletkę, która po kliknięciu guzika wzywa na miejsce policję.  Inicjują też projekty pomocowe dla bezdomnych. Strona internetowa „Hope Basket” (Kosz Nadziei) pozwala na umieszczanie informacji o zbędnych rzeczach do zabrania przez potrzebujących.

Abisoye Ajayi-Akinfolarin
Kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać. Nie mamy czasu na bycie w bezruchu

W 2012 roku Abisoye założyła organizację Pearls Africa, która zarządza projektami i programami edukacyjnymi. Jeden z nich, GirlsCoding, pomógł już ponad 400 dziewczynkom i dziewczętom w wieku od 7 do 17 lat w zdobyciu wykształcenia informatycznego. Jest to rodzaj szkoły z zajęciami odbywającymi się sześć razy w tygodniu w godzinach wieczornych oraz w dni wolne i wakacje. Rekrutuje mieszkanki sierocińców, poprawczaków i obozów dla uchodźców. „W takich miejscach można znaleźć prawdziwe diamenty. Muszą mieć szansę zetknąć się z innym światem”– uważa  Abisoye.  Uczestniczki programu uczą się pracy z programami takimi jak HTML, CSS, JavaScript czy Phyton.

 

„Chciałabym, żeby moje dziewczyny pamiętały, że niezależnie od tego skąd pochodzą, poradzą sobie. To myślicielki. Ich przyszłość jest pełna światła”

Abisoye planuje stworzenie tzw. Wioski Dziewcząt, programu, który dostarczałby mieszkankom różnego rodzaju edukacji.

„Myślę, że kiedy przestajemy się rozwijać, zaczynamy umierać. Nie mamy czasu na bycie w bezruchu”

W 2018 roku CNN przyznało jej tytuł Bohaterki, jako pierwszej Nigeryjce w 12-letniej historii programu. W tym samym czasie trafiła też na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet według BBC i otrzymała nagrodę Kobiety Roku z inicjatywy ONE.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kathleen Hanna

Kathleen Hanna: Feminizm to coś, co się robi. To czasownik. To coś, kim jesteś. To aktywność

Książę Harry i księżna Meghgan

Przełom na brytyjskim dworze. Zespół kierowniczy Harry’ego i Meghan składa się wyłącznie z kobiet

Sophie Turner: Ludzie nie lubią Sansy, bo jest kobieca. Irytuje mnie to

Barbara Kruger

Barbara Kruger: Twoje ciało to pole bitwy

Adidas

Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Grimes: tylko dlatego, że chcę być traktowana na równi z resztą świata, ludzie uważają, że występuję przeciwko mężczyznom

„Całkowicie mnie obrzydza to, co nasza kultura robi kobietom” – mówi Lena Dunham, aktorka i reżyserka kultowego serialu „Dziewczyny”

„Jest jedną z najbardziej wzruszających rzeczy, jakich doświadczyłam” – mówi Anna Natasza Górecka w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Polki pozwalają, żeby bez końca dokładać im obowiązków. A zdrowy egoizm jest po to, żeby czasem powiedzieć nie” – mówi Karolina Cwalina-Stępniak, autorka książki „#girlstalk Dziewczyny, rozmowy, życie”

Yoani Sanchez

Yoani Sanchez. Blogerka, która bardzo wkurzyła kubański rząd

„Mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne. Takie są dziewczynki. Nie jednowymiarowe” – mówi Barbara Pietruszczak, jedna z twórczyń magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

Screeny z teledysku "Mother's Dauther" Miley Cyrus

Miley Cyrus walczy o wolność i prawo kobiet do niezależności. Zobaczcie ciałopozytywny teledysk do piosenki „Mother’s Daughter”

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

meryl streep

Meryl Streep: kiedy skończyłam czterdzieści lat, dostałam trzy oferty zagrania czarownicy

Paulina Kitlas-Śliwińska: kluczem jest docenienie tego, co kobiece, a to oznacza kompletne przewartościowanie i przebudowanie systemu

Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają

„Kobieta może być silna, dzika i nieokrzesana”. Kaja Szulczewska, założycielka „Ciałopozytyw” i jej definicja kobiecości w nowym cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

Nike prezentuje manekiny w większych rozmiarach, promując różnorodoność. Co na to kobiety?

„Nie mamy jaj, ale wiemy, jak grać w piłkę nożną”. Zobacz mocny spot, pokazujący jak lekceważone są kobiety grające w piłkę nożną

brene brown

Brené Brown: Odwagi! Wyjdź na scenę i nie wstydź się być wrażliwa. Nawet jak przegrasz, to wygrasz

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.