Przejdź do treści

Agar-agar – jakie ma właściwości i do czego stosować?

Agar-Agar
Agar-Agar
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Agar-agar jest substancją żelującą pochodzącą z Japonii – produkuje się ją z glonów, co sprawia, że jest wegańska alternatywą dla żelatyny pochodzenia zwierzęcego. Stosuje się go zarówno w produkcji żywności, jak i kosmetyków oraz lekarstw (udowodniono jego pozytywny wpływ na zdrowie).

Agar-agar bije obecnie rekordy popularności – głównie za sprawą wegan, oraz faktu, że jest niezwykle tani w produkcji. Sposób jego użycia jest nieskomplikowany, przez co bez najmniejszego problemu można wykonywać z jego wykorzystaniem desery.

Agar-agar – czym jest?

Agar-agar jest substancją pochodzącą z Japonii – produkuje się ją z krasnorostów, które występują na jej wybrzeżu. To glony, które posiadają wiele substancji zapobiegających ich wysychaniu, w tym między innymi wspomniany agar-agar będący fantastycznym zamiennikiem znanej wszystkim żelatyny.

Sama produkcja substancji mimo że jest stosunkowo tania jest naprawdę skomplikowana – krasnorosty rosną na wybrzeżach Japonii, jednak znajdują się na głębokości 30 metrów. Chcąc wydobyć z nich agar-agar, trzeba je wyłowić, osuszyć, oczyścić, gotować i mrozić – dopiero po wykonaniu tych czynności można uzyskać agar w formie kostek bądź proszku.

Agar-agar a żelatyna

Żelatyna jest pochodzenia zwierzęcego i – podobnie jak agar-agar – posiada właściwości żelujące. Agar-agar w porównaniu do żelatyny:

  • jest bezsmakowy;
  • nie musi znajdować się w lodówce;
  • zawiera błonnik;
  • nie ma zapachu oraz smaku;
  • jest przeźroczysty i bardziej wydajny.

Agar-agar stosuje się głównie podczas przygotowywania różnych dań – stosowany jest jako zagęstnik dżemów, wykorzystuje się go w deserach, sosach, galaretkach oraz w kremach. Wykorzystuje się go również w medycynie (dzięki swoim właściwościom delikatnie przeczyszczającym stosuje się go w preparatach na odchudzanie).

Agar-agar – czy jest zdrowy?

Substancja ta jest jednym z najzdrowszych zagęstników – występując w niewielkich ilościach nie wywołuje żadnych działań niepożądanych (chyba, że jest się na nią uczulonym).

Agar-agar można z powodzeniem stosować w domu podczas produkcji galaretek czy dżemów – zależnie od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać, potrzebować będziemy innych ilości tej substancji. Eksperymentowanie z nią jest banalnie proste – gdy zastygnie, wystarczy ją podgrzać, aby znów uzyskała swoje właściwości (jest odporna na gotowanie).

UWAGA: Agar-agar w porównaniu do żelatyny nie posiada kolagenu mającego dobroczynny wpływ na stawy.  

Agar-agar i jego miejsce w medycynie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, agar-agar dzięki swoim właściwościom delikatnie przeczyszczającym może być stosowany podczas odchudzania. Z uwagi na to, że posiada wiele błonnika, po rozpuszczeniu pół łyżeczki substancji w letniej wodzie i wypiciu jej następuje uczucie sytości (agar-agar pęcznieje w żołądku).

UWAGA: Należy mieć na uwadze, że substancja może uczulać – jeśli więc po jej spożyciu pojawią się u nas bóle brzucha, biegunki bądź zmiany skórne powinniśmy zaprzestać jej zażywania.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: