Przejdź do treści

Aktywność fizyczna w ciąży. Jak wpływa na ciało? Jaki trening wybrać?

Kobieta w ciaży wchodzi do basenu
Aktywność fizyczna w ciąży. Jak wpływa na ciało? Jaki trening wybrać?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy w ciąży trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej? Nie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie widzi przeciwwskazań. Trening w tym ważnym czasie może bardzo pomóc i pozwoli lepiej przygotować się do porodu. Zachęca do niego Anna Bulczak na instagramowym profilu „Zaufaj położnej”.

Co daje aktywność fizyczna w ciąży?

Pamiętasz, jak w amerykańskim serialu „Sex w wielkim mieście” Charlotte, jedna z głównych bohaterek uwielbiająca biegać, porzuciła trening po informacji, że jest w ciąży? Serial produkowany był w latach 1998-2004 i już wtedy jego twórcy zauważyli potrzebę uświadomienia kobiet, że ćwiczenia w ciąży są dobrym pomysłem. Charlotte finalnie wróciła do biegania. Niestety wiele kobiet wciąż boi się,  że wraz z ciążą kończy się ich aktywność fizyczna. Przynajmniej na kilka miesięcy. Nie musi tak być! Ćwiczenia w trakcie ciąży mogą ci bardzo pomóc. Dzięki nim twoje ciało lepiej przygotuje się do zmian i porodu. Jak trening w ciąży może na ciebie wpłynąć? Anna Bulczak, autorka instagramowego profilu „Zaufaj położnej”, wyjaśnia:

Pomoże ci zaakceptować twoje zmieniające się ciało.

Uprawiając sport lepiej śpisz, lepiej trawisz, dajesz radę rozładowywać napięcia i stresy pojawiające się na co dzień.

Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży

Trening w ciąży – co wybrać?

Nie poleca się w ciąży kardio czy interwałów, jednak delikatny trening wzmacniający jest jak najbardziej bezpieczny. Dobrze też wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, czy nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Jeśli dostaniesz od niego zielone światło, działaj. Co zyskasz dzięki bieganiu, jeździe na rowerze czy jodze? Która aktywność fizyczna będzie bezpieczna?

  1. Bieganie. Jeżeli przed ciążą bieganie było dla ciebie codzienną rutyną, możesz śmiało kontynuować ten nawyk w ciąży. Odpuść maratony, słuchaj ciała i sygnałów o przemęczeniu! Nigdy nie biegałaś? Wybierz formy alternatywne: marsze i spacery.
  2. Rower. Wspaniale wpływa na pracę twojego serca oraz układu oddechowego. Po I trymestrze możesz mieć trudność utrzymać równowagę – zmienia się środek ciężkości przez rosnący brzuszek, jeżeli czujesz się na swoim rowerze pewnie możesz kontynuować dalsze wycieczki! Plan B? Warto rozważyć rower stacjonarny. 
  3. Pływanie! Pływanie jest idealnym przygotowaniem do porodu. Jest to jedna z tych aktywności, które możesz kontynuować do samego porodu.
  4. Pilates, rozciąganie, joga. Wybieraj zajęcia, których program jest dopasowany do kobiet w ciąży (chyba, że są to aktywności, które wykonujesz od dawna). Uelastycznianie oraz poprawa rozciągliwości twoich ścięgien i mięśni przyda ci się podczas porodu – zwłaszcza wtedy będziesz potrzebować dobrej kontroli pracy twojego ciała. Świadomość znaczenia twojego oddechu, możliwość rozluźniania mięśni dna miednicy na skurczu będzie znacząco pomagać twojemu dziecku przyjść na świat. Dzięki twoim ćwiczeniom zmniejszasz ryzyko bólu pleców czy bioder, które mogą pojawić się podczas ciąży

– wyjaśnia Bulczak.

Zaufaj Położnej

„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy także praktyczne porady położnych, CDL i mam.

Profil obserwuje obecnie ponad 18 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia ??ONLINE (@zaufajpoloznej)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.