Przejdź do treści

Anna Dereszowska i Roxie Węgiel wystąpiły w ważnym spocie! Film „Znikające dzieci” porusza temat depresji nastolatków

Nastolatka
Anna Dereszowska i Roxie Węgiel wystąpiły w ważnym spocie! Film "Znikające dzieci" porusza ważny temat, jakim jest depresja nastolatków/ Printscreen Youtube @Reżyser Życia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O depresji wśród dzieci wciąż mówi się za mało. Z roku na rok rośnie liczba młodych osób, które próbują popełnić samobójstwo. Na ten problem zwraca uwagę vloger Reżyser Życia. W swoim filmie „Znikające dzieci” stara się pokazać, jak wygląda depresja i jakie konsekwencje ze sobą niesie. W spocie wzięły udział Anna Dereszowska i Roksana Węgiel.

Depresja wśród dzieci

746. Właśnie tylu nastolatków próbowało odebrać sobie życie w 2018 roku. To o prawie dwa razy więcej młodych osób niż w 2016 roku. Ilu z nich się udało? 97. To tak jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy.

Wyobraź sobie szkołę. Na przykład twoją szkołę. To tak jakby nagle zniknęły 4 klasy… i już nigdy nie wróciły

– dowiadujemy się ze spotu.

Temat depresji porusza się coraz częściej, jednak wciąż wiele osób nie wie, w jaki sposób pomóc chorej osobie. Rodzicom nastoletnich dzieci łatwo w chaosie codziennego życia przeoczyć sygnały, że ich dziecko potrzebuje pomocy. W konsekwencji młody człowiek pozostawiony zostaje sam sobie. A dane nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z najnowszymi statystykami, 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat ma klinicznie rozpoznany problem ze zdrowiem psychicznym, a 70 proc. z nich nie otrzymuje odpowiedniej pomocy na wczesnym etapie choroby. Nieleczona depresja może doprowadzić do poważnych problemów a nawet prób samobójczych. Tutaj dane jeszcze bardziej przerażają. W 2019 roku liczba prób odebrania sobie życia wśród nieletnich wyniosła 746, w 2017 roku 730 wobec 475 takich prób w roku 2016 roku. W 97 przypadkach w zeszłym roku zakończyły się one śmiercią. Niestety, liczba ta może być jeszcze wyższa, ponieważ wiele prób samobójczych nie trafia do statystyk. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że oficjalne dane należy pomnożyć razy sto lub nawet razy dwieście.

„Znikające dzieci”. Ważny spot o depresji

Film „Znikające dzieci” wyreżyserowany przez vlogera Daniela Rusina, znanego jako „Reżyser Życia”, ukazał się z okazji Dnia Walki z Depresją, który obchodzony jest 23 lutego. Wystąpiły w nim aktorka Anna Dereszowska oraz piosenkarka Roksana Węgiel. Krótka historia opowiada losy dwóch sióstr oraz ich mamy, w której rolę wcieliła się właśnie Anna Dereszowska. Jedna z jej filmowych córek zaczyna się buntować, lubi imprezy, wagaruje i źle się uczy. Druga to wzorowa uczennica marząca o zostaniu piosenkarką. Mama ma dla niej jednak inny plan – chce, by dziewczyna w przyszłości została lekarką. Nastolatka przez presję bycia idealną rezygnuje z marzeń i coraz bardziej zamyka się w sobie. Jedyną jej podporą okazuje się przyjaciółka, grana przez Roksanę Węgiel, która jako jedyna zdaje się dostrzegać problem.

Chciałabym zniknąć najszybciej jak się da. Zniknąć, by nie szukał mnie świat. Wczoraj świat chciałam podbić za wszelką cenę, dziś chcę zniknąć

– zapisuje w zeszycie nastolatka.

Kiedy dziewczyna znika po wymownym wpisie na Facebooku, wiele osób bagatelizuje problem. Choć wielu znajomych dziewczyny pyta się z troską, co się stało, to zdarzają się też tacy, którzy uważają, że „kujonka szuka atencji”. Złudzeń nie pozostawiają także sami rodzice. Po pytaniach matki dziewczyny, czy nie widzieli jej córki, widzimy przychodzące smsy: „Na pewno się znajdzie (…) hormony. Nie pamiętasz, jak byłyśmy młode?”, „To ty nie wiesz, gdzie jest twoje dziecko o tej porze?”.

Niestety, finał historii okazuje się tragiczny w skutkach.

Forum Przeciw Depresji

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie problemu. Właśnie dlatego Hello Zdrowie objęło patronatem medialnym tegoroczną 14. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „Forum Przeciw Depresji”.

Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym, gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.

W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.