Przejdź do treści

Woda różana. Poznaj jej właściwości i zastosowanie. Która jest najlepsza?

woda różana
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Woda różana to wielofunkcyjny kosmetyk. Możemy ją stosować m.in. do twarzy i do włosów, ale nie tylko! Do czego jeszcze możemy użyć wody różanej? I jak wybrać najlepszą? Oto praktyczny przewodnik i kilka zastosowań hydrolatu różanego.

Woda różana

Woda różana to uboczny produkt wytwarzania olejku różanego, który powstaje podczas hydrodestylacji. Jest świetnym antyoksydantem. Hydrolat różany nadaje się do każdego typu cery. Tonizuje, nawilża, działa przeciwzmarszczkowo, rozjaśnia skórę i łagodzi zaczerwienienia.

Woda różana występuje także pod nazwą „hydrolat różany” czy wprost z angielskiego – „rose water”. Ale zanim kupimy ten kosmetyk, sprawdźmy listę jego składników. Najpopularniejszą odmianą jest woda różana z róży damasceńskiej – na liście składników to „rosa damascena flower water”. I ten składnik powinien się znaleźć na pierwszym miejscu listy INCI. Nie przerażajmy się, jeśli dalej w składzie jest aqua, czyli woda. Nie oznacza to, że nasza woda różana została nadmiernie rozcieńczona.

Zdarza się też tak, że w kosmetyku znajduje się esencja różana, która wymaga dodania wody. Natomiast lepiej unikać niepotrzebnych w wodzie różanej składników takich jak: propylene glycol, DMDM hydantoin czy parfum. Ten ostatni oznacza, że nasza woda kwiatowa jest sztucznie perfumowana. Naturalna woda różana swój charakterystyczny zapach zawdzięcza zawartości olejku różanego.  I nie potrzebuje dodatkowych aromatów.

Kobieta układa bukiet kwiatów

Woda różana do twarzy

  • Woda różana to przede wszystkim idealny kosmetyk do twarzy. Nasączony hydrolatem różanym płatek kosmetyczny usunie zanieczyszczenia i resztki makijażu ze skóry twarzy.
  • Jeżeli masz opuchnięte oczy, połóż na powieki płatki kosmetyczne nasączone wodą różaną. Esencja szybko zmniejszy opuchliznę.
  • Wodą różaną możesz też spryskać twarz i dekolt. To natychmiastowo odświeża i dodatkowo poprawia nastrój.
  • Kolejne zastosowanie hydrolatu różanego? Zmieszaj go z glinką w proszku. Maseczka z glinki wzbogacona wodą różaną oczyszcza cerę i zwęża pory.
  • Przesadziłaś ze słońcem? Spryskaj wodą różaną opaloną skórę – złagodzi oparzenia słoneczne.
  • Woda różana przywraca też odpowiednie pH skóry i łagodzi trądzik. Spryskaj bezpośrednio skórę lub użyj płatka kosmetycznego do punktowej aplikacji.

Czy woda różana tonizuje?

Woda różana tonizuje. I to niemal tak samo dobrze jak toniki, które możemy kupić w sklepach czy drogeriach. Esencja różana jest zdecydowanie bardziej delikatna od gotowych kosmetyków, a jej pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Woda różana redukuje też wydzielanie sebum, poprawia koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia oraz nawilża.

Woda różana polecana jest do każdej cery, szczególnie jednak powinny się nią zainteresować kobiety o skórze dojrzałej, zmęczonej i szarej.

Woda różana na włosy

Woda różana to także doskonały kosmetyk do włosów. Esencja różana zapobiega puszeniu się włosów. Wystarczy spryskać nią bezpośrednio suche lub wilgotne włosy.

Woda różana odżywia też skórę głowy, wzmacnia cebulki włosów i chroni włosy przed wypadaniem. Nic więc dziwnego, że niektóre kosmetyki do pielęgnacji włosów mają esencję różaną w swoim składzie.

Wodę różaną możesz też stosować jako naturalny lakier do włosów!

Esencja różana spożywcza

Hydrolat z róży stosowany jest także w kuchni. Na Bliskim Wschodzie wodę różaną pije się zmieszaną z wodą albo jako dodatek do lassi, czyli tradycyjnego słodkiego napoju przygotowywanego najczęściej z mango. Esencję różaną można też dolewać do herbaty. Idealnie pasuje do miodu.

Woda różana to też dodatek do kremów, budyni i innego rodzaju deserów. W kuchni Bliskiego Wschodu znajdziemy ją w słodkiej baklavie czy kadaifi.

Woda różana – właściwości

Woda różana ma także szereg innych właściwości.

  • Tonik różany pomoże przy ugryzieniach komarów i innych owadów. Uspokoi swędzącą i zaczerwienioną skórę.
  • Zmieszaj wodę różaną z solą epsom (to siarczan magnezu), a otrzymasz naturalny środek antybakteryjny do użytku domowego.
  • Do szklanki wody lub herbaty dodaj łyżkę stołową wody różanej. To naturalne remedium na trawienie. Taki napój z wodą różaną redukuje stres i niepokój.
  • Świeża woda różana jest źródłem witamin A, B, C, D i E oraz flawonoidów, przeciwutleniaczy i garbników.

Woda różana – przygotuj ją samodzielnie!

Esencję różaną możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy kilka garści świeżo zerwanych kwiatów róży i woda. Najpierw płatki róż oczyść i wypłucz w chłodnej wodzie, a następnie wrzuć do garnka. Zalej dwoma szklankami wrzątku, przykryj i poczekaj aż ostygnie. Kolejnym krokiem jest odcedzenie i przelanie toniku różanego do szklanej butelki. Przechowuj ją w lodówce. Swoje właściwości będzie utrzymywać przez tydzień.

Stworzoną przez siebie wodę różaną możesz też zamrozić. Tonik różany w formie kostek lodu nie tylko szybciej zlikwiduje opuchliznę twarzy, ale i sprawi, że w całej łazience będzie unosił się cudowny, różany zapach! Warto wiedzieć, że ekstrakt z róży napina też skórę i zmniejsza widoczne pory.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: