Przejdź do treści

3 sposoby na nudę w podróży

3 sposoby na nudę w podróży
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Wszystko dopięte na ostatni guzik, spakowane walizki stoją przy drzwiach, już tylko kilka godzin dzieli cię od rozpoczęcia wymarzonego urlopu. No, ale do celu trzeba dotrzeć… Boisz się nudy w podróży? Nie martw się, mamy na to sposoby!

Podróże stały się codziennością, jeździmy nie tylko na wakacje. Spędzamy długie godziny w czasie wyjazdów służbowych. Świat wymaga od nas mobilności. Może nam się wydawać, że godziny poświęcone na dotarcie do celu to czas jałowy. Wcale nie musi tak być, możemy go wykorzystać sensownie i z pożytkiem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby nie nudzić się w samochodzie, pociągu i autobusie.

1. Zrób tematyczny fotoreportaż

Wyjazdy mogą być pełne wrażeń, które warto udokumentować. Relacja z twojego urlopu lub służbowej podróży może być niebanalna! 

Szukaj dziwności, miej włączony radar, kiedy się pojawiają. Lotniska, dworce, stacje benzynowe, niezwykłe miasta i inne przestrzenie są pełne ludzi i tematów wartych uchwycenia w kadrze. Niebanalne stroje turystów, oryginalne samochody sprzed lat, zapachy i smaki miast, które zwiedzasz czy charakterystyczne dla zagranicznych krajów zwyczaje ludzi i śmieszne sytuacje z ich udziałem mogą być dla ciebie inspiracją. Wybierz sobie temat i zrób relację z podróży, przy której nudnawe serie zdjęć z plaży czy kurortów wypadną blado. Niech to nie będą landszafty i zachody słońca – przecież potrafisz być kreatywny! Dłonie ludzi spotykanych po drodze? Motyw czerwieni? Owady – te zwykłe, jak mucha na szybie pociągu, i te zupełnie egzotyczne? Kombinuj – to ma być twoja podróż… Gdy będziesz szukał najlepszych kadrów, podróż minie, zanim zdążysz się zorientować!

2. Przygotuj autorską wakacyjną mapę   

Zwykle brak nam czasu na dokładne przygotowanie się do wizyty w wakacyjnych miejscach, robimy wszystko na ostatnią chwilę. Czas podróży możesz wykorzystać, aby na spokojnie zajrzeć do przewodnika czy posurfować w necie i zdecydować, co chcesz zobaczyć tuż po dotarciu do celu.

Zaplanuj sobie wakacje tematyczne – to może być świetna zabawa. Może niekoniecznie we Włoszech musisz odhaczyć przewodnikowe atrakcje i zobaczyć dokładnie to, co oglądają wszyscy turyści? Wakacje szlakiem włoskich pizzerii lub rodzinnych trattorii
to alternatywa dla smakoszy, którzy stronią od zwykle kosztownych i mało oryginalnych restauracji dla turystów. Wszyscy, którzy chcą poznać prawdziwy smak słonecznej Italii, mogą rozpocząć swoją podróż od zwiedzenia Gaety ‒ portowego miasta nad Morzem Tyrreńskim, które według dokumentu z X wieku jest kolebką pizzy.

Świat aromatów – zwiedzamy francuskie manufaktury perfum. To propozycja dla osób, które chcą wejść w rolę zawodowego „nosa” i pobawić się zapachami. Zaczynamy od wizyty w prowansalskim Grasse, które od XVIII wieku jest znane ze swojego przemysłu perfumeryjnego. To francuskie i światowe centrum produkcji naturalnych aromatów. Możemy tu stworzyć własną kompozycję zapachową i poznać w muzeum historię pachnącej wytwórni.

Takich pomysłów możesz mieć setki – baw się nimi i planuj, właśnie w podróży jest na to idealny moment.

3. Postaw na zabawy językiem – kalambury i inne zgadywanki

3 sposoby na nudę w podróży

Zdjęcie: shutterstock

Wakacyjna podróż może być też doskonałą okazją do gier i zabaw, nie tylko tych komputerowych i dostępnych w telefonach, ale też własnych, oryginalnych i wymyślonych
przez nas.

Możemy bawić się w rodzinne odgrywanie scenek, bajkowych i filmowych postaci, rysowanie kalamburów, gry językowe, na przykład: ostatnia literka słowa jest pierwszą literką nowego wyrazu, a jeśli po kilkunastu minutach zaczyna się pojawiać problem ze słówkami na litery a, e, y, to naginamy zasady i wybieramy przedostatnią literkę poprzedniego słowa.

Kolorowe zgaduj-zgadula ‒ opisujemy przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się od wybranej litery lub koloru, i zgadujemy na zmianę. Aby gra była udana,
w naszym polu widzenia musi być dużo rzeczy. No ale przecież one są wszędzie!

Możemy też stworzyć rodzinne opowiadanie lub wiersz. Ja mówię jedno zdanie,
ty kolejne i piszemy niekonwencjonalną historię fantasy albo np. wiersz, i to staropolski!

Zwłaszcza długą podróż warto sobie jednak zaplanować, nawet jeśli stawiamy na spontaniczność. Macie swoje patenty na godziny spędzone w aucie lub samolocie?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!

Tarta z pomidorami, ricottą i parmezanem