Przejdź do treści

Jesz błonnik, ruszasz się i pijesz dużo wody, a mimo to cierpisz na zaparcia? Powody mogą być mniej oczywiste

Jesz błonnik, ruszasz się i pijesz dużo wody, a mimo to cierpisz na zaparcia? Powody mogą być mniej oczywiste Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz zaparcia pomimo, że jesz błonnik, ruszasz się i pijesz dużo wody? Poznaj mniej oczywiste powody zakorkowanych jelit i sprawdź, jak można pobudzić je do działania.

Aż 30 proc. ludzi, w tym więcej kobiet niż mężczyzn, narzeka na zaparcia. Wielu z nich miesiącami bada przyczynę swoich kłopotów i nie znajduje odpowiedzi w wynikach badań. To oznacza, że powód najpewniej nie jest organiczny, a zaparcia powodują inne czynniki.

Jeśli oprócz zakorkowanych jelit masz inne objawy – m.in. szybkie uczucie sytości podczas jedzenia, wzdęcia, bóle brzucha ustępujące po wypróżnieniu – a wszystkie te nieprzyjemne symptomy nie pojawiają się, gdy śpisz, najprawdopodobniej cierpisz na zaparcia idiopatyczne – niemające fizycznych przyczyn i niezwiązane z chorobą jelit.

Może być to syndrom jelita drażliwego lub zaparcia czynnościowe (spowodowane przede wszystkim trybem życia i nawykami). Twoje jelita mogą być albo nieco rozleniwione, albo coś szwankuje w komunikacji między układem wydalniczym i mózgiem. Oto 5 rzeczy, które sprzyjają zaparciom.

Stres i pośpiech

Życie w stresie i ciągłym pospiechu ma swoje konsekwencje. Jeśli zwykle nie masz czasu, by udać się do łazienki, kiedy twój organizm komunikuje ci taką potrzebę, może się to skończyć tak, że receptory czuciowe dolnego odcinka układu pokarmowego nie będą wystarczająco czułe. Organizm przestanie ci cokolwiek komunikować.

Obfite kolacje, niejedzenie śniadań

Duży posiłek na noc i rezygnowanie ze śniadania może zaburzyć dobowy rytm pracy jelit. Wieczorem następuje spowolnienie ich ruchu. Za to rano jelita są gotowe do działania i dobrze jest im pracę zapewnić. Dostosowanie jedzenia posiłków do rytmu dobowego zmniejszy ryzyko występowania zaparć. Jeszcze więcej o tym, co zyskasz, jeśli nie będziesz objadać się na noc, przeczytasz tutaj.

Czekolada

Niektóre badania przeprowadzone z udziałem osób cierpiących na zaparcia wskazują, że czekolada może jeszcze bardziej zakorkować jelita, ale są też badania dowodzące, że niektórym – wręcz odwrotnie – może pomóc. Dlatego każdy powinien indywidualnie sprawdzić, jak czekolada działa w jego przypadku.

Niektóre leki

Żelazo, wapń i leki zobojętniające kwas żołądkowy mają działanie zapierające. Problem może wystąpić też przy leczeniu lekami antyhistaminowymi, beta-blokerami, lekami na depresję, na nadciśnienie, a także przy zażywaniu niektórych pigułek antykoncepcyjnych. Trzeba uważać też z braniem silnych leków przeciwbólowych i przestrzegać zaleconego w ulotce dawkowania.

Kobieta stoi pod ścianą na sali ćwiczeń

Wahania hormonalne

Zaburzenia endokrynologiczne, m.in. niedoczynność tarczycy, sprzyjają zaparciom. Tarczyca kontroluje bowiem tempo metabolizmu. Choroby metaboliczne związane z nieprawidłowym wydzielaniem insuliny – takie jak cukrzyca – także mają swój cichy udział w spowalnianiu pracy jelit.

Co robić, by zmusić jelita do prawidłowej pracy?

Na pewno warto zacząć od prawidłowej diety i zmiany trybu życia. Czasami wystarczy jedzenie regularnie trzech posiłków dziennie (zaczynając od śniadania) z dużą ilością błonnika, z mało przetworzonych produktów, ruch i picie 2–3 litrów wody dziennie, niechodzenie do łóżka zaraz po jedzeniu i nieobjadanie się na noc. Warto też popracować nad regularnymi wypróżnieniami, co oznacza spędzanie więcej czasu w toalecie (codziennie o podobnej porze) w celu wyrabiania zdrowego nawyku.

Od czasu do czasu można się wspomóc środkami pobudzającymi ruchy jelit, dostępnymi bez recepty lekami z makrogolem, które działają miejscowo w obrębie jelita grubego i poprawiają konsystencję zalegających mas, przez co ułatwiają wypróżnienie. Zawsze warto wypróbować domowe triki – szklankę ciepłej przegotowanej wody z cytryną na czczo czy kefir zagryzany suszonymi śliwkami. Jeśli to nie pomaga, należy zwrócić się do lekarza po poradę i ewentualnie środki na receptę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.