Przejdź do treści

Kolor moczu – co oznacza pomarańczowy, żółty, zielony, czerwony mocz?

Kolor moczu - co oznacza pomarańczowy, żółty, zielony, czerwony mocz? Rawpicel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolor moczu inny niż zazwyczaj to czasem po prostu efekt zjedzenia konkretnych warzyw albo przyjmowania niektórych leków. Ale bywa też tak, że inne zabarwienie moczu, np. pomarańczowe, białe, żółte, czerwone czy zielone, może oznaczać problemy z układem moczowym, wątrobą czy nerkami. Zobacz, czego dowiesz się o swoim zdrowiu podczas wizyty w toalecie.

Prawidłowa barwa moczu i jego skład

Kolor moczu może przybrać wiele barw. Mocz, czyli płyn wytwarzany w nerkach, zawiera wodę, sole mineralne i niepotrzebne lub szkodliwe produkty przemiany materii. Zacznijmy od tego, jak wygląda mocz zdrowej osoby – jego odcień powinien być:

  • słomkowy,
  • jasnożółty,
  • przejrzysty.

Im bardziej organizm jest odwodniony, tym ciemniejsza barwa i większa gęstość. Ale co, jeśli mocz zaczyna mienić się kolorami tęczy?

Sprawa jest prosta. Od czasu do czasu, zanim spuścisz wodę w toalecie, zerknij na swoje… siusiu. Może ono dostarczyć ci wiele przydatnych informacji o stanie twojego zdrowia. Nie musisz od razu oddawać moczu do analizy w laboratorium, żeby wiedzieć, czy twojemu organizmowi coś dolega. Według badań z American Journal of Clinical Nutrition na kolor moczu, poza zmianą nawodnienia organizmu, może mieć wpływ wiele innych rzeczy.

Kobieta pijąca wodę

Czerwony kolor moczu – co oznacza?

Być może jadłeś buraki, a może jeżyny, albo nawet rabarbar. Czerwony lub różowy mocz po zjedzeniu buraków jest zupełnie normalną i powszechną sprawą. Niektóre ze związków, które odpowiadają za kolor buraków, są wydalane przez nerki w moczu. Jak długo kolor moczu po burakach będzie w innych barwach?

Kolor po jednym dniu powinien wrócić do normy. Jeśli czerwone zabarwienie utrzymuje się dłużej, to może być oznaką poważniejszej choroby pęcherza lub nerek – ostrzega dr Koushik Shaw, urolog i założyciel Instytutu Urologii w Austin w Teksasie.

Jeśli nie jadłeś wspomnianych wcześniej produktów albo, tym bardziej, gdy zauważyłeś skrzepy krwi czy fragmenty tkanek w moczu, zgłoś się do lekarza.

Czerwone zabarwienie może wystąpić też w wyniku przyjmowania leków, między innymi niektórych środków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, ale też hormonów płciowych.

Pomarańczowy kolor moczu – co oznacza?

Tak jak twoja skóra może nabrać pomarańczowego odcienia, tak też może się dziać z twoim moczem, jeśli jesz dużo marchewki i regularnie pijesz świeżo wyciskany sok marchwiowy. Jeżeli przesadzisz, dostarczysz organizmowi za dużą dawkę beta-karotenu, który wydalany jest przez nerki z moczem. Pomarańczowy kolor może jednak być spowodowany także zbyt wysokim wydzielaniem bilirubiny, a to może oznaczać schorzenia wątroby (zwłaszcza jeśli dodatkowo zauważysz, że białka twoich oczu są żółtawe).

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jaskrawożółty kolor moczu – co oznacza?

Intensywnie żółta, prawie fluorescencyjna zawartość muszli klozetowej po siusianiu związana jest z przyjmowaniem witamin z grupy B. To one, a zwłaszcza witamina B12, nadają taki odcień.

Nie jest to jednak powód do niepokoju – uspokaja dr Koushik Shaw.

Co oznacza ciemnożółty kolor moczu?

Takie barwy moczu informują o zbyt małej ilości dostarczanych płynów. Mocz staje się gęsty. Warto więc sięgnąć po wodę.

Zielony kolor moczu – co oznacza?

Po zjedzeniu szparagów twoje siusiu może nie tylko zmienić kolor na zielonkawy, ale też specyficznie pachnieć. Warto być czujnym, bo zielony kolor potrafi też oznaczać infekcję dróg moczowych, kłopoty z nerkami lub zapalenie gruczołu krokowego. Jeśli nie jadłeś szparagów, a kolor twojego moczu ma zielone zabarwienie, na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza.

Niebieski kolor moczu – co oznacza?

Czy to w ogóle możliwe? Tak, ale niezwykle rzadko. Prawdopodobnie nigdy nie będziesz siusiać na niebiesko. Jest taka rzadka choroba genetyczna – hiperkalcemia, czyli stan podwyższonego poziomu wapnia we krwi. Ona właśnie może spowodować niebieski kolor moczu.

kobieta smutna siedzi na kanapie

Brązowy kolor moczu – co oznacza?

Kolor moczu brązowy lub ciemnopomarańczowy może oznaczać porfirie. To grupa schorzeń polegających na zaburzeniach przetwarzania hemoglobiny we krwi. Objawami są między innymi zwiększona wrażliwość na światło oraz silny i nieustępujący ból brzucha. Porfiria czasami prowadzi do zmiany zabarwienia moczu na brązowo. Ale równie dobrze na brązowo możesz siusiać po zjedzeniu sporej ilości rabarbaru.

Biały kolor moczu – co oznacza?

Tu raczej powiązań z przyjmowanym jedzeniem nie znajdziemy. Biały mocz może oznaczać ropne zakażenie układu moczowego. Jeśli zrobił się mętny i biały, marsz do urologa.

Przyczyny jasnego koloru moczu

Jasnożółty, prawie przezroczysty kolor moczu z reguły oznacza, że przyjmujemy dużo płynów. Przy większym nawodnieniu mocz staje się rozrzedzony.

Kolor moczu w ciąży

W ciąży kobiecy organizm funkcjonuje całkowicie inaczej. Przede wszystkim kobieta częściej oddaje mocz, co jest spowodowane uciskiem na pęcherz. Ciąża jednak nie ma wpływu na barwę moczu, który u ciężarnych powinien być koloru żółtego. W sytuacji kiedy mocz będzie czerwony, zielony lub biały i nie będzie można nowego koloru powiązać z dietą, należy zgłosić się do lekarza.

Kolor moczu u dziecka

Kolor moczu u noworodka przez pierwsze dni może być gęsty i mieć różowe zabarwienie. Jest to jednak całkowicie normalne, gdyż mają na to wciąż wpływ substancje, które były pobrane z łona matki. Po tygodniu barwa moczu powinna się jednak zmienić i mieć jasnożółty lub przezroczysty kolor.

U starszych dzieci kolor moczu powinien być taki jak u dorosłych.

Inny kolor moczu – kiedy do lekarza?

Kiedy zgłosić się do lekarza? Na pewno gdy obserwujesz inny niż zwykle kolor moczu dłużej, niż dzień-dwa oraz nie jadłeś produktów i nie przyjmowałeś leków, które mogłyby zmienić jego barwę. To jasny znak, że potrzeba dokładniejszych badań.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.