Przejdź do treści

7 zasad pielęgnacji skóry atopowej

pielęgnacja twarzy
7 zasad pielęgnacji skóry atopowej Istock,com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona, wysuszona i swędzi, możesz cierpieć na atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku ważna jest znajomość kilku podstawowych zasad pielęgnacji skóry z atopią. Korzystaj z kosmetyków aptecznych, wprowadź do swojej diety kwasy tłuszczowe i nie zapominaj o odpowiednim ubiorze.

Atopowe zapalenie skóry to choroba niezwykle uciążliwa. Prawdopodobnie ma podłoże genetyczne. Dziedziczy się ją jednak nie wprost, z pokolenia na pokolenie przekazywane są jedynie skłonności do atopii i chorób alergicznych. Może się zdarzyć – i często się zdarza – że rodzic lub dziadek choruje przykładowo na astmę oskrzelową lub katar sienny, a dziecko lub wnuk cierpi na atopowe zapalenie skóry. Niestety, choroby tej nie da się wyleczyć, można jedynie starać się utrzymywać ją w stanie remisji. Jak to zrobić?

Kosmetyki tylko apteczne

Stosuj odpowiednie kosmetyki i dermokosmetyki, przeznaczone specjalnie dla osób ze skórą atopową (pamiętaj, że są to inne preparaty niż te dedykowane dla skóry wrażliwej czy tzw. hipoalergiczne). Kosmetyki przeznaczone dla osób z atopią były testowane w grupie takich właśnie pacjentów i najlepiej się u nich sprawdziły. Kupuj je w aptekach. Preparaty te nawilżają i natłuszczają skórę, łagodzą świąd, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie. Smarowanie odpowiednimi balsamami, kremami czy mleczkami trzeba powtarzać kilka razy na dobę.

Test Dermedic / Fot. Archiwum Hello Zdrowie

Leczenie dermatologiczne

Przy nasilonych zmianach atopowych konieczna jest wizyta u dermatologa. Lekarz indywidualnie dobiera wówczas preparaty lecznicze stosowane miejscowo (np. maści przeciwzapalne steroidowe lub niesteroidowe, maści z dodatkiem antybiotyków lub substancji przeciwgrzybiczych) albo ogólnie (np. doustne leki przeciwhistaminowe, antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze). W ciężkiej postaci AZS konieczne może być zastosowanie cyklosporyny A lub preparatów sterydowych. W postaci umiarkowanie nasilonej pomocne może być leczenie za pomocą fotochemioterapii (metodą PUVA) lub naświetlania promieniowaniem UVB o długości fali 311 nm.

Zrezygnuj z długich kąpieli

Długie moczenie się w wannie przesusza skórę i zaostrza zmiany chorobowe związane z atopią. Dlatego osobom z AZS zaleca się zamiast kąpieli w wannie krótkie (maksymalnie 10-minutowe) prysznice pod niezbyt ciepłą wodą. Niedopuszczalne jest używanie zwykłego mydła, trzeba zastąpić je odpowiednim preparatem do mycia skóry atopowej. Po wyjściu spod prysznica należy delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem (bez jej pocierania) i posmarować ją specjalnym preparatem natłuszczającym.

Ubieraj się odpowiednio

Przy skórze atopowej niekorzystne jest zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie. Aby tego uniknąć, najlepiej jest ubierać się „na cebulkę”, czyli zakładać kilka warstw ubrań, które można w razie potrzeby zdejmować. Najlepsze są ubrania bawełniane i niekumulujące ciepła. Niewskazane są natomiast wełniane swetry, szaliki, czapki czy skarpety, które podrażniają skórę i nasilają swędzenie.

Zadbaj o otoczenie

Ponieważ atopia to szczególny rodzaj alergii, w mieszkaniu osoby ze skórą atopową powinno być jak najmniej roztoczy kurzu. Dlatego zalecane jest regularne wietrzenie, najlepiej raz lub dwa razy dziennie po 20 minut. Temperatura w mieszkaniu, a zwłaszcza w sypialni, nie powinna przekraczać 18‒20 stopni C. Konieczne jest oczywiście regularne sprzątanie (wyłącznie na mokro, ścieranie kurzy na sucho jest odradzane) i częsta zmiana pościeli. Niewskazane jest używanie nawilżaczy powietrza, przydatny może się natomiast okazać jonizator.

7 zasad pielęgnacji skóry atopowej

Stosuj właściwą dietę

Przy skórze atopowej należy unikać alergenów pokarmowych, warto natomiast zadbać o wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają nawilżanie skóry od wewnątrz. Produktami obfitującymi w te związki są m.in. ryby morskie (np. śledź, halibut), nasiona dyni i słonecznika, oliwa z oliwek i olej z wiesiołka. Pamiętaj też o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu każdego dnia.

Opanuj stres

Stres i nerwy nasilają dolegliwości związane z atopią. Dlatego jednym z zaleceń dla osób ze skórą atopową jest nauka relaksowania się i opanowywania negatywnych emocji. Stres można odreagować za pomocą różnorodnych technik relaksacyjnych oraz uprawiając sport.

Przy skórze z atopią niezbędna jest dobra współpraca osoby chorej z lekarzem, a najczęściej lekarzami. Zazwyczaj potrzebna jest bowiem pomoc nie tylko dermatologa, ale również alergologa. W przypadku wielu osób zasadne jest także skorzystanie z porad psychologa, a nawet psychiatry. Atopowe zapalenie skóry może prowadzić do wycofania się z życia społecznego, zaburzeń nastroju i depresji. Aby do tego nie dopuścić, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie i przede wszystkim unikać czynników nasilających chorobę: substancji podrażniających skórę, wysuszenia i stresu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: