Przejdź do treści

Masz trudności z zasypianiem, mimo że przestrzegasz podstawowych zasad higieny snu? Poznaj 7 niecodziennych sposobów na bezsenność

Kobieta leży w łóżku
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sypialnia wywietrzona, telefon odłożony, cisza. A ty jednak przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć. Przestrzegasz podstawowych zasad dotyczących higieny snu, ale to nic nie daje. Czas coś zmienić. Poznaj niecodzienne sposoby na zasypianie.

Jeśli masz problemy ze snem, pewnie przeczytałaś już niejeden artykuł na ten temat. Dobrze wiesz, żeby nie pić kawy po południu, wywietrzyć sypialnię, kłaść się i wstawać codziennie o tej samej porze. Słyszałaś też pewnie, żeby odstawić urządzenia ze świecącymi ekranami około dwóch godzin przed snem. To wszystko prawda. Jeśli jednak te patenty wypróbowałaś, a nadal masz kłopoty z zasypianiem, spróbuj czegoś nowego.

Około 50 procent ludzi na świecie deklaruje, że ma problemy ze snem, w Polsce ponad połowa aktywnych zawodowo cierpi na jego deficyt. To czas na regenerację i odbudowę zasobów energetycznych. Już po 20 minutach snu, komórki mózgowe zaczynają się zajmować własną odnową, bo nie muszą reagować na żadne sygnały z zewnątrz.

Około 50 procent ludzi na świecie deklaruje, że ma problemy ze snem, w Polsce ponad połowa aktywnych zawodowo cierpi na jego deficyt

We śnie (ale i podczas wypoczynku) regeneruje się też ciało – mózg wydziela hormon wzrostu, który służy do reperacji tkanek. Dochodzi do utrwalenia rzeczy, których się ostatnio uczyliśmy i czyszczenia magazynu pamięci świeżej (usuwane są nieprzydatne informacje). System immunologiczny również zyskuje dzięki odpoczynkowi. Jest bardziej odporny na działanie bakterii i wirusów. To wystarczająco dużo argumentów, aby zawalczyć o dobry sen.

Sławomir Prusakowski

Spisz swoje zmartwienia

Czujesz, że naprawdę chce ci się spać. Wchodzisz pod kołdrę, układasz się w ulubionej pozycji, zamykasz oczy i… nic. Zamiast odpłynąć, zaczynasz rozmyślać – rozpamiętujesz miniony dzień lub martwisz się o jutro.

Jeśli tak wyglądają twoje wieczory, spróbuj spisać odręcznie wszystko, co cię męczy. Spisz to, o czym akurat myślisz, a w szczególności rzeczy, którymi się martwisz. Już po chwili powinieneś się poczuć lepiej. Skoro problemy są tu, pod ręką, w jednym miejscu, nie musisz już o nich myśleć. I wreszcie możesz iść spać. Jeśli czujesz się wyjątkowo zestresowany, kartkę włóż do pudełka. Brzmi głupio, ale dla mózgu to może być sygnał, że jest wolny. Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Snu gonitwę myśli pomagają też zatrzymać odgłosy natury, takie jak fale, deszcz w lesie tropikalnym, szum wiatru i ćwierkanie ptaków.

Załóż planner

Regularne prowadzenie kalendarza, w którym zapiszesz cele, plany i zadania, może nie tylko ułatwić ci uporządkowanie życia, ale również zasypianie. Sztuczka działa na tej samej zasadzie co spisywanie zmartwień i myśli.

Codziennie wieczorem (ale nie tuż przed snem) zajrzyj do plannera i zaznacz, co dziś udało się zrobić. Zaplanuj następny dzień. Wszystko, co ważne, masz spisane, więc nie musisz się martwić, że o czymś zapomnisz. Jest większa szansa, że dzięki temu wieczorem będziesz spokojniejszy. Ważne jednak, żeby nie robić tego tuż przed snem, bo jeśli się zdenerwujesz, a jest to całkiem możliwe, problemy z zaśnięciem nie znikną. Ta sama zasada dotyczy prowadzenia trudnych rozmów z bliskimi. Późny wieczór niech będzie czasem relaksu i świętego spokoju.

Kobieta trzyma lustro

Nie zmuszaj się

Wielu ekspertów od snu zaleca: nie próbuj zasypiać na siłę. I ma to sens. Położyłeś się pół godziny temu i nadal nie śpisz? Zamiast przewracać się z boku na bok, wstań. Możesz pospacerować, sięgnąć po kolorowankę dla dorosłych (uspokajają, rozluźniają i nie angażują głowy), poczytać. Dr David Lewis, neuropsycholog z Uniwersytetu Sussex, uważa, że już 6 minut czytania redukuje stres o prawie 70 procent. Aż żal z tego nie skorzystać.

Uważaj, jak się męczysz

Aktywność fizyczna dobrze wpływa na organizm, to wiadomo. Ale jeśli się zmęczysz, będziesz też dobrze spał. Ważne jednak, żeby wysiłek zaplanować co najmniej 4 godziny przed snem. W badaniach naukowców z uniwersytetu w Pensylwanii osoby, które nie podejmowały żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatniego miesiąca, miały wyższy wskaźnik niedostatecznej ilości snu w porównaniu z osobami aktywnymi fizycznie. Naukowcy podkreślają, że spacerowanie, jazda na rowerze, siłownia, zajęcia fitness czy prace w ogrodzie pozytywnie przekładają się na sen. Są jednak wyjątki – prace domowe i opieka nad dziećmi – które zdaniem badaczy nie gwarantują dobrze przespanej nocy.

Ola Lendzion

Zmień pozycję

Patrzysz na swoje łóżko i martwisz się, że znów nie będziesz mógł zasnąć? Po wielu nieprzespanych nocach miejsce, w którym śpimy, może się kojarzyć negatywnie. Zrób eksperyment. Następnym razem, gdy będziesz walczyć z bezsennością, zmień kierunek spania. Połóż poduszkę tam, gdzie do tej pory trzymałeś nogi. Taka mała zmiana perspektywy może dobrze wpłynąć na psychikę i twoje podejście do zasypiania.

Zjedz banana

I najlepiej popraw go orzechami. Te drugie są dobrym źródłem magnezu, który wspomaga pracę układu nerwowego i uspokaja. Banany z kolei zawierają tryptofan – w wyniku jego rozkładu powstaje serotonina (tzw. hormon szczęścia) poprawiająca nastrój i jakość snu. Z tego samego powodu dobre będą pestki słonecznika i dyni. Podczas kolacji na talerzu osób zmagających się bezsennością powinien znaleźć się też nabiał.

A co do picia? W pierwszej kolejności wymieniana jest melisa, która działa uspokajająco i odprężająco. Dobrze wpłynie też kąpiel z olejkiem lub naparem z tego zioła. Warto polubić dziurawca. To roślina, która świetnie koi nerwy. Jeżeli na stałe przyjmujesz jakieś leki, sprawdź tylko, czy dziurawiec nie wchodzi z nimi w interakcje.

Spisz to, o czym akurat myślisz, a w szczególności rzeczy, którymi się martwisz. Już po chwili powinieneś poczuć się lepiej

Daj ujście emocjom

Mówiąc wprost: po prostu się wypłacz. O co chodzi? Jeśli przechodzisz właśnie jakiś trudny okres w życiu i kłębią się w tobie emocje – nic dziwnego, że nie możesz spać. Idealne byłoby kłaść się z rozwiązanymi problemami, ale nie zawsze tak się da. Wtedy spróbuj oczyścić się ze złych uczuć. Puść smutną piosenkę albo porozmawiaj z kimś bliskim i daj upust swoim emocjom. Jeśli dawno nie płakałeś, może zapomniałeś, jak oczyszczające działanie mają łzy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.