Przejdź do treści

Antyperspiranty nie muszą szkodzić

Antyperspiranty nie muszą szkodzić
Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Odchudzone wersje świątecznych dań
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D

W kulce, w sztyfcie w spreju. Codziennie stosujemy dezodoranty, by zamaskować nieprzyjemny zapach albo wręcz zablokować wydzielanie potu. Niestety, skuteczność nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem.

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców większość mieszkańców Azji Północno-Wschodniej produkuje pot bez nieprzyjemnego zapachu. Wynika to z posiadania odpowiedniego wariantu genu. Natomiast mieszkańcy Europy i Afryki, ze względu na inny wariant genu, produkują pot o nieprzyjemnym zapachu. Tak więc część mieszkańców naszego globu mogłaby zrezygnować z używania dezodorantów, ale raczej nie my, Europejczycy. Stosujemy rozmaite dezodoranty, aby zamaskować nieprzyjemny zapach albo wręcz zablokować wydzielanie potu.

Parabeny są passé

Co jakiś czas prasę obiega sensacyjny artykuł o tym, że dezodoranty powodują raka piersi. Potem pojawiają się inne publikacje zapewniające o bezpieczeństwie wszystkich składników kosmetyków. Faktem jest jednak, że coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Faktem jest również, że parabeny (popularne i tanie konserwanty stosowane w większości kosmetyków) zostały wykryte w tkankach raka piersi. Wciąż trwają badania nad parabenami i ich związkiem z rakiem piersi. Jednak stężenie parabenów w tkankach raka piersi prowadzi do wniosku, że mogą się one przyczyniać do powstawania tego nowotworu. W 2012 r. pod kątem przenikania przez skórę w okolicy od pach do mostka przebadany został propylparaben. Okazało się, że największe stężenie propylparabenu było w okolicy pach.

Zatem lepiej unikać dezodorantów, które w składzie mają parabeny. Wiedzą o tym doskonale koncerny kosmetyczne, które stopniowo eliminują parabeny z produktów do pielęgnacji ciała. Sama zauważyłam taką zmianę w popularnym dezodorancie, którego kiedyś używałam. Przestałam go kupować ze względu na kilka parabenów na liście składników. Po kilku latach przypadkowo zerknęłam na skład tego samego dezodorantu i ze zdumieniem stwierdziłam, że parabeny zniknęły z listy składników. Koncerny zmieniają formuły, nie informując konsumentów o przyczynie takiej zmiany. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać samemu listę składników, a nie ufać producentom kosmetyków, że dbają o nasze zdrowie.

Skutecznie i bezpiecznie

Antyperspiranty nie muszą szkodzić

Zdjęcie: www.potassiumalum.com

W skład dezodorantów wchodzą również bardzo często sole aluminium, czyli aluminium chloride. To to samo aluminium, z którego zrobione są puszki. Ten składnik również nie jest obojętny dla naszego zdrowia, ze względu na to, że kumuluje się w organizmie oraz może uszkadzać wątrobę i nerki. Alternatywą dla szkodliwych soli aluminium jest roztwór soli wulkanicznej – ałun, który występuje na liście składników jako potassium alum. Taki dezodorant może występować w formie kryształu, który należy zwilżyć przed użyciem, ale pojawiają się również na rynku dezodoranty w kulce oparte na roztworze soli wulkanicznej. Jest to całkowicie naturalny, bezzapachowy dezodorant, który neutralizuje bakterie powodujące przykry zapach, ale nie blokuje wydzielania potu. Możemy więc używać dezodorantów bez aluminium i parabenów, a przede wszystkim bez ryzyka, że pewnego dnia przeczytamy w gazecie, że właśnie potwierdziły się obawy naukowców o szkodliwości parabenów. Nie mam zamiaru być królikiem doświadczalnym w tej kwestii, a wy?

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

5 naturalnych źródeł magnezu

5 naturalnych źródeł magnezu

Jak naturalnie zadbać o włosy?

Akcja regeneracja

Najważniejsze dla skóry po lecie? Nawilżanie!

Uroda w pigułce

Jak kupować mniej ubrań?

Letni demakijaż

Eko made in Poland – cz. 2

Eko made in Poland – kosmetyki naturalne polskich producentów

10 ekokosmetyków idealnych na lato

Miód – jak wybrać prawdziwy?

Miód – jak wybrać prawdziwy?

Ekologiczne pranie

Ekologiczne pranie

Kosmetyczne nowości na rynku eko