Przejdź do treści

Buty do biegania – wybierz właściwie!

Buty do biegania – wybierz właściwie!
Buty do biegania to podstawa. Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biegacie? Świetnie! A czy wasze buty do biegania są odpowiednio dobrane?

Buty do biegania to podstawa

Niestety niekiedy zdarza się, że chęć biegania może się zakończyć szybciej niż nam się wydaje. Jednym z powodów są kontuzje spowodowane źle dopasowanym obuwiem, brakiem podstawowej wiedzy technicznej i wcześniejszego przygotowania. Trudno w to uwierzyć, ale wciąż widzę na ulicach osoby, które biegają w trampkach! Nawet buty do biegania powinno się dobierać odpowiednio do własnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że te same buty do biegania nie będą idealną parą dla każdego. Wszystko zależy od budowy stopy oraz tego jak ją stawiamy podczas biegu. Żeby dopasować odpowiednie buty do biegania, wystarczy wybrać się do sklepu z takim obuwiem. W większości takich miejsc można przeprowadzić testy, które określą budowę stopy i jej ewentualne wady. Jeśli traktujecie bieganie poważnie – przemyślcie ten temat.

Buty do biegania a budowa stopy:

Stopa neutralna: to taka, w której ciężar ciała rozprowadzony jest równomiernie (od postawienia stopy na podłożu, aż do wybicia i oderwania). Takim osobom zaleca się buty z amortyzacją bez stabilizatora stopy. U większości producentów oznaczone są one jako „Cusion”.

Stopa pronująca: bardzo często ma związek z płaskostopiem. Podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest na wewnętrzną część stopy. Gdy popatrzymy z tyłu na bieg takiej osoby, zauważymy, że pięta stopy pronujacej jest wysunięta na zewnątrz. Jeżeli pronacja jest nieduża, najlepsze będą buty oznaczone jako „Stability”, „Control” lub „Stuctured”. Natomiast jeżeli wada jest duża, wybierz buty do biegania oznaczone jako „Motion Control”.

Stopa supinująca: przy tej wadzie ciężar ciała biegacza przenoszony jest na zewnętrzne krawędzie stopy. Taka osoba powinna wybrać podobne buty co osoby mające stopy ”neutralne”.

Buty do biegania – domowy test

Szybki i łatwy test można przeprowadzić także w warunkach domowych. Oczywiście nie będzie on tak dokładny jak ten profesjonalny, ale da ogólne rozeznanie w temacie.
Wystarczy, że nalejemy trochę wody do miski, zamoczymy podeszwę stopy, następnie postawimy ją na rozłożonej gazecie i sprawdzimy odcisk.

Powstały odcisk interpretujemy według klucza:

– widoczny przód stopy + pięta = stopa neutralna
– widoczna cała lub prawie cała stopa = pronacja
– widoczny przód stopy, pięta
(bez odbitego śródstopia lub z odbiciem jego zewnętrznej linii) = supinacja

Buty do biegania – rozmiar

Dobierając buty, musicie się zastanowić, na jakim podłożu będziecie biegać (asfalt, bieżnia, miękki teren). Buty do biegania powinno się dobierać minimum 0,5 rozmiaru większe. W przeciwnym razie po kilku kilometrach biegu, kiedy stopa będzie obrzmiała, but może zacząć uciskać. Przymierzajcie buty w takiej porze dnia, by nogi nie były zmęczone i zawsze w skarpetce. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna achillesa.

Bieganie w nieodpowiednich butach jest przyczyna wielu kontuzji oraz przemęczeń stopy, przez co nasz trening może mieć mniejszą częstotliwość i intensywność. Odpowiednio dobrane buty są tak samo ważne jak rękawice u boksera. Nie zapominajcie o tym i cieszcie się bieganiem. Sezon rozpoczęty!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: