Przejdź do treści

Biegnij z klasą!

Biegnij z klasą!
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Już w niedzielę na starcie biegu Biegnij Warszawo stanie kilkanaście tysięcy amatorów joggingu. Ty też zamierzasz wziąć w nim udział? Pamiętaj, że w czasie biegu obowiązują pewne niepisane zasady. Zanim wystartujesz, koniecznie przeczytaj nasz poradnik: savoir-vivre biegacza.

Zasada 1: słabsi na koniec
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że większość startujących to lepsi od ciebie biegacze, nie pchaj się na samą linię startu! To miejsce dla najlepszych. Twój czas biegu i tak zacznie być mierzony dopiero od momentu przekroczenia linii startu.

Ustaw się w tyle szykującej się do biegu grupy – nie będziesz irytować zaawansowanych biegaczy, którzy już po sygnale startowym zaczynają przepychać się w tłumie do przodu. No, chyba że lubisz być potrącany, odpychany łokciami i uważany za nieokrzesanego nowicjusza.

Zasada 2: okiełznaj dźwięki
Nie, nie chodzi o powstrzymywanie się od entuzjastycznych okrzyków, zwłaszcza po przekroczeniu mety, ani o ciężkie dyszenie na trasie. Mamy na myśli np. dzwonienie kluczami tłukącymi się w twojej kieszeni. Aby mieć pewność, że nie będziesz drażnił innych biegaczy zbędnym hałasem, przed startem opróżnij kieszenie.

Zasada 3: nie zajmuj za dużo miejsca
Denerwujesz się, gdy na ruchomych schodach grupka nastolatków wesoło się bawi, zajmując całą szerokość schodów, i musisz się między nimi przeciskać, bo tobie akurat się spieszy? No właśnie – to samo czuje lepszy od ciebie biegacz, gdy znaczącą szerokość trasy zajmuje wlokące się noga za nogą towarzystwo wzajemnej adoracji. Zamierzasz biec w grupie znajomych? Fajnie, ale podzielcie się na mniejsze grupki i zostawcie wolną przestrzeń dla innych.

Zasada 4: oglądaj się za siebie
Gdy zamierzasz dość gwałtownie zmienić kierunek biegu, obejrzyj się, zanim to zrobisz. Chyba nie chcesz, aby ktoś na ciebie wpadł?

Zasada 5: zachowaj dystans
Nie „siedź” innemu biegaczowi na karku ani nie wyprzedzaj go, ocierając się o niego ramieniem. To potrafi wkurzyć nawet najsympatyczniejszego biegacza.

Zasada 6: przycisz muzykę
Zamierzasz włączyć odtwarzacz mp3 i zagłuszyć power songami zmęczenie? Nie rób tego. Ustaw głośność odtwarzania tak, by słyszeć to, co dzieje się dookoła ciebie i by móc reagować na komunikaty i sygnały wysyłane przez nadbiegających z tyłu biegaczy – jeśli zignorujesz radę numer jeden, będzie ich cała masa.

Zasada 7: zauważ publiczność
Atmosferę biegu tworzą biegacze i ludzie ich dopingujący i podziwiający. Nie udawaj, że biegniesz pustą ulicą – podnieś czasem dłoń i uśmiechnij się do widzów.

Zasada 8: nie śmieć
10 km to dość krótki dystans, ale znajdą się z pewnością biegacze, którzy w czasie tak krótkiego biegu nie obędą się bez napoju czy batonika energetycznego. Ty też zamierzasz pić i przegryzać coś na trasie? Nie ma sprawy, ale bądź tak dobry i nie wyrzucaj butelek, kubeczków i opakowań po przekąskach na trasę.

Zasada 9: dziękuj!
Po dotarciu do mety odbierzesz medal, wodę i pamiątkowy certyfikat. Wręczą ci go ludzie, a nie maszyny. Wiele z tych osób to wolontariusze, dla których jedynym wynagrodzeniem będzie twoje miłe zachowanie. Otrzymując z ich rąk te przedmioty, nie zapomnij więc podziękować!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Zainteresują cię również:

Co papierosy robią z układem krążenia

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta trzymająca się za plecy między łopatkami z powodu bólu łopatek

Co oznacza ból pleców między łopatkami i jak go leczyć?

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

Kasztanowe moelleux z pieczonymi gruszkami

8 nawyków, których warto się pozbyć przed trzydziestką

Razowe galette z gruszkami

Razowe galette z gruszkami

Sposoby na wzdęcia

6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia

11 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Zimowa owsianka z dynią

10 faktów o napięciowym bólu głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

Złota owsianka z kurkumą

Złota owsianka z kurkumą

11 przyczyn bólu głowy