Przejdź do treści

Co na ból żołądka? Domowe sposoby i leki dostępne bez recepty

szklanka wody
Ból żołądka – jak sobie pomóc? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co jest dobre na silny ból żołądka? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw odkryć przyczynę dolegliwości. A tych może być mnóstwo – od problemów trawiennych poprzez wrzody i stosowane leki po choroby przewlekłe. Jak rozpoznać przyczynę bólu? Kiedy udać się do lekarza? Co na bóle żołądka możesz zastosować w domowych warunkach?

Przyczyny bólu żołądka – co zrobić, żeby je rozróżnić? 

Ból żołądka może być nagły i ostrytaki stan powodują zazwyczaj różne czynniki drażniące. Jednak bywa także przewlekły lub nawraca w regularnych odstępach. Nie lekceważ go, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Spójrz, jakie mogą być potencjalne przyczyny bólu żołądka. 

Tryb życia i sposób odżywiania 

Co jest dobre na ból żołądka? Przede wszystkim zdrowy tryb życia. To banał, ale jakość posiłków i sposób, w jaki je spożywamy, wpływają na kondycję przewodu pokarmowego. Nieregularne posiłki jedzone w biegu to prosta droga do nadżerek i wrzodów żołądka. Do rozwoju choroby wrzodowej mogą przyczynić się także stres, alkohol i papierosy. 

Niestrawność 

Zazwyczaj niestrawność wiąże się z łagodnym dyskomfortem i bólem w nadbrzuszu. Mogą towarzyszyć jej inne objawy, takie jak nudności, wzdęcia, uczucie pełności czy biegunka. Jeśli niestrawność pojawia się rzadko, nie ma powodu do niepokoju. Zazwyczaj wynika wtedy ze zbyt ciężkiego posiłku. Jeżeli jednak regularnie miewasz takie problemy, koniecznie udaj się do lekarza. Nawracająca niestrawność może świadczyć o poważnych chorobach, m.in. nowotworowych. 

Okresowe zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego dotykają prawie każdego. Czasami przeradzają się one w choroby. Statystyki wskazują, że 53% ludzi powyżej 18. roku życia chorowało lub choruje na przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, 10-15% okresowo leczy się na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, 30% kobiet, które rodziły, cierpi na dolegliwości dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Stale rośnie liczba osób skarżących się na dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym i jelitem drażliwym.

Krzysztof Błecha, Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego
kieliszek wina

Nietolerancje pokarmowe 

Czasem bolący żołądek wynika z nietolerancji niektórych składników posiłków. Obserwuj swój organizm – być może masz alergię pokarmową, o której jeszcze nie wiesz. Czy ból żołądka pojawia się po konkretnych posiłkach? Jeśli tak, spróbuj wyeliminować na kilka dni z jadłospisu pokarmy, które wzbudzają twój niepokój. 

Choroby układu trawiennego 

Ból żołądka może być pierwszym sygnałem od organizmu, że rozwija się jakaś choroba. Dlatego tak ważne są regularne badania w celu wykrycia potencjalnych schorzeń. Im wcześniej się o nich dowiesz, tym bardziej skuteczne będzie ich leczenie. Ból żołądka i jego okolic mogą świadczyć o chorobach takich jak: 

  • wspomniane wyżej nadżerki i wrzody żołądka lub dwunastnicy, 
  • refluks, 
  • kamienie żółciowe, 
  • zaburzenia pracy trzustki, 
  • problemy z wątrobą. 

Przyjmowanie niektórych leków 

Spośród leków, problemy z żołądkiem najczęściej powodują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). To popularne substancje czynne przeciwbólowe, m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy meloksykam. Stosowane przez dłuższy czas zwiększają ryzyko nadżerek i krwawień z przewodu pokarmowego. Często zdarza ci się stosować takie leki? W takim razie zwróć uwagę, czy ból żołądka nie pojawia się po ich zażyciu.

Bakteria Helicobacter pylori przystosowała się do życia w środowisku kwaśnym żołądka nie dlatego, że jest bakterią ekstremofilną, ale dlatego, że dzięki bakteryjnej ureazie wykazuje zdolność rozkładania mocznika z wytwarzaniem jonów amonowych, przez co neutralizuje kwaśne środowisko żołądka. Jest to zresztą sposób na identyfikację tej bakterii. Test potwierdzający zawartość mocznika w wycinku błony śluzowej żołądka, zwany testem ureazowym, potwierdza z 95% dokładnością obecność pałeczek Helicobacter pylori. Dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka pojawiają się w postaci dyskomfortu w nadbrzuszu od 1 do 3 godzin po posiłku (w przypadku wrzodu zlokalizowanego w żołądku wcześniej, a w dwunastnicy później). Dość często bóle występują w nocy lub wcześnie rano. Ból w nadbrzuszu nie jest swoisty dla wrzodów żołądka, czasami choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo.

Krzysztof Błecha, Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego

Co na ból żołądka? Leczenie jest zależne od przyczyny

Co pomaga na ból żołądka najszybciej? Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Hamują wydzielanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu łagodzą dolegliwości związane ze zgagą, refluksem, nadżerkami i wrzodami żołądka. Stosowane doraźnie są bezpieczne. Nie zażywaj ich jednak na własną rękę dłużej niż 14 dni z rzędu, ponieważ mogą zaburzać wchłanianie witamin, minerałów czy innych leków. Bez recepty możesz kupić:

  • pantoprazol,
  • omeprazol,
  • esomeprazol.

Co na ostry ból żołądka spowodowany niestrawnością? Tutaj pierwsze skrzypce odgrywają leki ziołowe na bazie mięty, rumianku, dziurawca czy karczocha. Do wyboru są krople, tabletki i herbatki. Jeśli niestrawności towarzyszą bolesne skurcze, możesz dodatkowo zażyć leki rozkurczające mięśnie gładkie, zawierające hioscynę lub drotawerynę.

Co wziąć na ból żołądka spowodowany wzdęciami? Najbardziej skuteczny jest symetykon. To substancja, która powoduje pękanie pęcherzyków gazu w treści pokarmowej. Dzięki temu zmniejsza ich liczbę w jelitach i łagodzi związany z tym dyskomfort. A co na ból żołądka po lekach? Tu również sprawdzą się inhibitory pompy protonowej. Stosuj je osłonowo do środków drażniących żołądek, np. przeciwbólowych. Pamiętaj, żeby zachować co najmniej 2 godziny odstępu pomiędzy osłoną a właściwym lekiem.

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Domowe sposoby na ból żołądka

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc masz wrażliwy żołądek, unikaj ostrych i kwaśnych potraw, które mogłyby go podrażnić. Postaraj się jeść w równych odstępach, najlepiej co 3-4 godziny. Jeśli wykryjesz, że któryś składnik posiłków cię uczula, usuń go ze swojej diety. Oprócz tego, w awaryjnych sytuacjach możesz stosować sprawdzone, domowe sposoby.

Co na ból żołądka spowodowany zgagą i refluksem? Migdały. Mają odczyn zasadowy, który zobojętnia kwas w żołądku. Z kolei w niestrawności stosuj przez kilka dni lekkostrawną dietę. Nieprzyjemne objawy złagodzą też ciepłe okłady na brzuch. A co pić na ból żołądka? Okazuje się, że już sama woda działa rozkurczowo i łagodzi dyskomfort w przewodzie pokarmowym. Jeszcze lepiej sprawdzą się herbatki ziołowe. Wypróbuj miętę, rumianek i prawoślaz. Na bolący żołądek pomoże też siemię lniane.

Ponieważ zakażenie Helicobacter pylori jest nader częste i nawet po skutecznym wyleczeniu może dojść do ponownego zakażenie, warto rozważyć w terapii, a zwłaszcza w profilaktyce, naturalne surowce roślinne oraz pochodzenia pszczelego.

Krzysztof Błecha, Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego

Co na ból żołądka w ciąży?

Każda przyszła mama boi się, że w czasie ciąży dopadną ją przykre dolegliwości. W takiej sytuacji zawsze warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Niektóre preparaty możesz jednak zastosować na własną rękę. W ciąży często dokucza ból wywołany zgagą i refluksem. Pomocne będą wtedy tabletki do ssania zawierające związki, które zobojętniają soki trawienne (m.in. alginiany i wodorowęglany). Z kolei w przypadku innych dolegliwości możesz zastosować:

  • probiotyki w razie biegunki,
  • symetykon na wzdęcia,
  • diosmektyt osłonowo na żołądek przy wymiotach i biegunce,
  • zioła, np. miętę, rumianek i siemię lniane.

Co na ból żołądka przy karmieniu piersią?

Wiele leków przenika do mleka matki, więc nie powinny być stosowane w trakcie laktacji. Bezpiecznie możesz zażywać m.in. symetykon, probiotyki i diosmektyt. Zanim zastosujesz jakieś zioła, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ wiele z nich może wywołać u dziecka uczulenie.  

Dla bezpieczeństwa wszelkie leki stosowane doraźnie zażywaj zaraz po nakarmieniu dziecka. Wraz z upływem czasu ich stężenie we krwi maleje, a w ten sposób maksymalnie zwiększysz odstęp pomiędzy nimi a kolejnym karmieniem. A kiedy powinnaś udać się do lekarza z bólem żołądka? Oto sytuacje stanowiące wskazanie do konsultacji ze specjalistą: 

  • jeśli dotychczasowe leczenie nie pomaga, 
  • jeśli bóle żołądka pojawiają się często i narastają, 
  • jeśli bólom towarzyszą niepokojące objawy, np. krew w stolcu, obrzęk brzucha, pocenie się czy niskie ciśnienie krwi. 

 

Bibliografia: 

  1. Błecha K., Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego, Postępy Fitoterapii 2019, 20(2): 118-125. 
  2. https://www.msdmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/acute-abdomen-and-surgical-gastroenterology/acute-abdominal-pain?query=Acute%20Abdominal%20Pain [dostęp 20.08.2023]. 
  3. Kołodziej G., Klasik-Ciszewska, S., Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna 2018, 21(3): 245-251. 
  4. Kumor L. P., Zastosowanie inhibitorów pompy protonowej w leczeniu choroby refluksowej, Świat Medycyny i Farmacji 2011, 16-20.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.